2021-08-17 16:57

Wścieklizna w województwie mazowieckim

Do coraz większej ilości zakażeń na wściekliznę dochodzi w województwie mazowieckim. została ona wykryta przede wszystkim u dziko żyjących lisów, jednak ofiarami padły też sarny oraz jenoty.

Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii podaje także, ze w wyniku pogryzienia przez zarażone zwierzęta, musiało zostać uśpionych kilku domowych pupili- trzy psy i siedem kotów. Wirus -wedle domniemywań Inspektoratu Weterynarii- najprawdopodobniej został przywieziony zza granicy- możliwe ze z Ukrainy lub Białorusi, gdzie ta choroba występuje powszechnie. Twierdzi się jednak ze na chwilę obecną nie mamy jeszcze do czynienia z epidemią- mimo że kilka przypadków pojawiło się również w województwie świętokrzyskim. NA chwilę obecną weterynarze starają się zdusić ryzyko epidemiczne w zarodku zwiększając ilość wszczepionych dzikich zwierząt- przynosi to pozytywne skutki, szacuje się ze około 85% ogółu zwierząt wytworzyło już przeciwciała na tą chorobę.

wścieklizna roznosi się poprzez ślinę nosiciela. Jeżeli istnieje ryzyko,k ze jakieś zwierzę ma w sobie wirusa wścieklizny- poddaje się je minimum piętnastodniowej obserwacji. Najpierw pojawia się silny niepokój, gorączka oraz nadpobudliwość. W następnych dniach dochodzi do tego intensywne wylizywanie ugryzionego, mocno swędzącego miejsca, co skutkuje znacznym powiększeniem rany. Dodatkowo zaobserwować można silny światło- i dźwiękowstręt. Ostatnią fazą tej śmiertelnej choroby jest obfity ślinotok- wtedy to przy kontakcie z wydzieliną może dojść do zarażenia. Na wściekliznę nadal niestety nie ma żadnego lekarstwa, dlatego tak ważna jest profilaktyka szczepienna.

Inspektorat Weterynaryjny zaleca, aby na terenach zagrożonych zakażeniem szczególnie mocno zwracać uwagę na aktualne szczepienia u psów, oraz zaszczepić koty- zarówno te wychodzące, jak i te pozostające w domu- jednak mogące korzystac z osiatkownego balkonu

data publikacji artykułu: 2022-01-16

Popularne teraz

Komentarze