Zdjęcie poglądowe
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Zakaz hodowli buldogów i mopsów w Holandii

Holandia rozpoczęła walkę z hodowcami wybranych ras psów. Zakaz dotyczy m.in. buldogów, mopsów i shih tzu. Przepisy popierają eksperci, wyjaśniając, że budowa pyska u wspomnianych ras powoduje szereg problemów zdrowotnych.

Zwierzęta o krótkich pyskach cierpią na kłopoty z oddychaniem. Z tego powodu zakaz hodowli został wprowadzony w 2014 roku, jednak nie był on ani kontrolowany, ani respektowany. Holenderski rząd zapowiedział w tej kwestii zmiany.

Stowarzyszenie Commedia ( organizacja hodowców i miłośników mopsów) już zapowiedziała zakończenie prowadzenia hodowli. Zakaz popiera formacja Dier & Recht, działająca na rzecz praw zwierząt. Oczywiście wielu hodowców nie jest zadowolonych ze zmian, ale starają się zrozumieć podjęte decyzje i obiecują przestrzegać przepisów.

Sprzeciw wobec hodowli powyższych ras wyrazili w ubiegłym roku lekarze weterynarii w Wielkiej Brytanii. Ze względu na szereg problemów zdrowotnych od etapu szczenięctwa brytyjska sieć klinik weterynaryjnych ogłosiła decyzję o rezygnacji z działań wspomagających rozmnażanie psów z płaskimi pyskami. Chodzi o takie praktyki jak leczenie bezpłodności czy przeprowadzanie testów rozrodczości.

Decydując się na zakup psa konkretnej rasy warto mieć na uwadze jego zdrowie i kontrolować stan zwierzęcia pod opieką zaufanego lekarza weterynarii.