Zdjęcie poglądowe
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Zakaz wypuszczania kotów w Niemczech

W niemieckiej miejscowosci Walldorf wlasciciele kotow maja zakaz wypuszczania swoich pupili do konca sierpnia. Rozporzadzenie ma na celu uratowanie dzierlatki zwyczajnej, ktorej gniazdo znajduje sie na ziemi, wiec jest latwym lupem dla kotow.

Dotyczy to wszystkich kotów z południowej części miasta i będzie trwała od kwietnia do sierpnia. W przypadku niedostosowania się do polecenia grozi grzywna w wysokości 500 euro, a w momencie, kiedy kot zrani lub zabije dzierlatkę właściciel może zapłacić nawet 50 000 euro.
W niektórych przypadkach koty mogą być wypuszczane na zewnątrz, tylko pod warunkiem, ze nie ma istotnego zagrożenia dla dzierlatki zwyczajnej.
„Nagle uniemożliwienie kotom, które są przyzwyczajone do wychodzenia na zewnątrz, oznacza ogromny stres dla zwierząt” – poinformowała Deutscher Tierschutzbund, największa niemiecka organizacja zajmująca się dobrostanem zwierząt, w oświadczeniu dla Euronews Green. Organizacja popiera ochronę dzierlatki zwyczajnej, jednak uważa ze nie powinno traktować się żadnego zwierzęcia jako druga klasa. Uważają, ze lepiej byłoby walczyć z faktycznymi przyczynami a nie obwiniać za to koty.
Poruszany temat podzielił wiele ludzi i ekspertów. Europejski Przemysł Karmy dla Zwierząt Domowych ustalił, że 26 procent wszystkich gospodarstw domowych w Europie posiada przynajmniej jednego kota. Mimo podanych statystyk największa brytyjska organizacja charytatywna RSPB, uważa, ze nie ma dowodów na to, ze obecność kotów powoduje spadek populacji ptaków.
Co roku wiele milionów ptaków ginie naturalnie- z głodu, chorób czy innych form drapieżnictwa. Można wiec wywnioskować, ze większość ptaków zabitych przez koty i tak padłyby z innych przyczyn przed następnym sezonem lęgowym.