Zdjęcie poglądowe
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Zmiany w ustawie o ochronie zwierząt

Zakaz występów w cyrkach i godna starość na zwierzęcej emeryturze.

Pomysłodawcy zmian złożyli projekt w sejmie. Tematem debaty będą trzy główne zagadnienia:

• całkowity zakaz występów zwierząt w cyrkach
• chipowanie zwierząt takich jak psy i koty
• zapewnienie opieki emerytowanym zwierzętom, które służyły min. w policji, straży
granicznej, pożarnej, czy związanych z Ministerstwem Obrony Narodowej

W Polsce nadal prowadzi działalność kilkanaście cyrków z udziałem zwierząt. Na dziś, liczba przetrzymywanych gatunków opiewa na 250 osobników. Uwięzione i transportowane w ciasnych klatkach, pokonują nawet 10 tys. km rocznie. Wśród cierpiących zwierzaków znajdują się min.: słonie, lwy, tygrysy, wielbłądy, foki, lamy, zebry, konie, krokodyle, węże, warany, legwany, psy, koty, kozy, czy fretki. Sezon cyrkowy w Polsce startuje z początkiem lutego i trwa do listopada. W tym czasie objazdowe widowiska odwiedzają ok. 200 miejscowości w 260 – 280 dni.

Zwierzęta dzikie i domowe chorują na szereg schorzeń, w tym stany zapalne stawów, czy urazy będące wynikiem długotrwałej tresury. Metody często bywają bardzo brutalne i wiążą się głodówką lub maltretowaniem zwierzaka. Na wyposażeniu cyrków znajdziemy elektryczne pałki, łańcuchy, haki i pejcze. Nauka zwykle zaczyna się już od urodzenia i wprowadza trwałe zaburzenia w psychice „ucznia”. Nadzór Inspekcji weterynaryjnej musi walczyć z objazdowym charakterem działalności, przez co ma ograniczone możliwości skutecznej i szybkiej pomocy.

Narażone na utratę zdrowia i życia, zwierzęta spędzają ponad 90% czasu w klatkach i ciągłej podróży. Oswobodzone wyłącznie w trakcie tresury, bądź występu, okaleczają się. Stare i chore osobniki poddaje się eutanazji. Opieka nad cyrkowym emerytem jest nieekonomiczna. W obecnym projekcie nie ma zapisu dotyczącego azylu dla takich zwierząt, ale stosowny zapis trafi do sejmu już na przełomie marca/kwietnia. Będzie to propozycja umieszczenia cyrkowych ofiar w ogrodach zoologicznych.

Posłowie zajęli się również nieuregulowaną kwestią kończących służbę koni i psów, które często potrzebują intensywnej opieki weterynaryjnej i miejsca na godną starość.

Ustawowy zakaz zwierząt w cyrkach ułatwi egzekwowanie prawa lokalnego. Do tej pory wiele miast zdecydowało się na wprowadzenie uchwały zabraniającej ich wykorzystania w trakcie przedstawień. Jednak przy braku zapisu ustawowego, cyrki mogły się odwołać ponieważ tego typu działalność nie była niedozwolona. Ustawa jest nad uchwałą i koło było zamknięte.

Powyższe projekty nie są kontrowersyjne i wkrótce powinny zostać zatwierdzone. Z szeregu zmian wykluczono na razie zakaz hodowli zwierząt na futra. Ten zapis powoduje nadal spore dyskusje i zagrażałby odrzuceniu pozostałych.

Petycja w sprawie zmian przepisów została podpisana przez 350 tys. Polaków.