2019-02-28 00:12

Żurawie wracają z ciepłych krajów

Do Polski zaczynają przylatywać żurawie. W niektórych regionach kraju słychać już ich charakterystyczny głos. Może to zwiastować koniec zimy.

Powracające żurawie to sygnał, że przyroda budzi się do życia. To pierwsze ptaki, które po zimie wracają do Polski. Są nawet szybsze od bocianów. Najczęściej zlatują do kraju od połowy lutego do połowy marca, aby spędzić tu lato i odchować młode.

Klangor, czyli charakterystyczny głos żurawi, po raz pierwszy w tym roku usłyszeli już leśnicy z Nadleśnictwa Browsk w Puszczy Białowieskiej. Tego trąbiącego i donośnego dźwięku nie da się pomylić z żadnym innym głosem wydawanym przez ptaki. Co ciekawe, żurawie używają swojego „hejnału” nie tylko podczas lotu, ale również podczas łączenia się w pary i gdy coś je zaniepokoi.

Podczas lotu żurawie często są mylone z bocianami. Jak je odróżnić? Żurawie przylatują do Polski na wiosnę w grupach, tak zwanych kluczach, a bociany zawsze lecą pojedynczo. Różnią się także kolorem upierzenia. Bociany są biało-czarne, a żurawie szare.


data publikacji artykułu: 2019-02-28

Popularne teraz

Komentarze