Zdjęcie poglądowe
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Bluszcz trujący

Nazwa rośliny sugeruje, że jest ona mocno trująca, w rzeczywistości jednak wykazuje niewielki stopień toksyczności. Substancje zawarte w roślinie mają działanie drażniące skórę lub przewód pokarmowy w przypadku spożycia doustnego.

Nazwa łacińska: Toxicodendron spp.

Gatunki wrażliwe na zatrucie: koty, psy

Część trująca: cała roślina

Substancja trująca i jej działanie: różne nienasycone, długołańcuchowe katechole podstawione o działaniu drażniącym

Stopień toksyczności: łagodny

Nazwa rośliny sugeruje, że jest ona mocno trująca, w rzeczywistości jednak wykazuje niewielki stopień toksyczności. Substancje zawarte w roślinie mają działanie drażniące skórę lub przewód pokarmowy w przypadku spożycia doustnego. Na szczęście zanim olejki dotrą do skóry, muszą pokonać warstwę sierści, która ochrania nasze zwierzęta. Mimo wszystko warto zapamiętać wygląd rośliny i unikać kontaktu z nią, szczególnie, kiedy nasze zwierzę jest alergikiem. Pamiętajmy jednak, że bluszcz podrażni naszą skórę, dlatego nie głaskajmy zwierząt, które miały z nim kontakt, gdyż szkodliwe olejki mogą znajdować się na ich sierści.

Objawy zatrucia:

Objawy pojawiają się zwykle bezpośrednio lub w kilka minut po spożyciu / kontakcie ze skórą.


  • stany zapalne skóry, błon śluzowych jamy ustnej i gardła (zaczerwienie, obrzęk, wysypka, pęcherze, strupy);
  • biegunka;
  • wymioty;
  • ból brzucha;
  • brak apetytu;
  • ślinotok;
  • nadmierne pragnienie.

Leczenie:

Skórę należy obficie przepłukać wodą oraz zastosować miejscowe lub ogólne leczenie glikokortykosterydami. Jeżeli pacjent zgłosi się w krótkim czasie po spożyciu i występują u niego objawy sugerujące spożycie, należy sprowokować wymioty lub przeprowadzić płukanie żołądka. Jamę ustną przepłukuje się wodą. Ponadto stosuje się leczenie objawowe, m.in. nawadnianie, leki przeciwalergiczne i przeciwwstrząsowe.