Jeże

Piękna Polska złota jesień. Przyroda, która nas otacza przygotowuje się na przywitanie zimy. Dni stają się coraz chłodniejsze, co wiąże się z tym, że brak jest owadów i różnego rodzaju bezkręgowców, które są podstawowym pokarmem jeży. Dlatego jeże powinny już o tej porze hibernować, czyli zapaść w zimowy sen.
W tym czasie nie powinniśmy już spotkać jeża o zmroku. Tym bardziej nie powinno się to stać w ciągu dnia.

Jeżeli spotkamy jeża późną jesienią lub zimą spacerującego po naszym ogrodzie, drodze lub parku, to znaczy, że :


  • został wybudzony przez człowieka: hałas związany z pracami w ogrodzie, budową lub imprezą
  • obudziły go zwierzęta domowe np.: pies, który miał do niego dojście i zwyczajnie wykopał go z miejsca w którym hibernował.
  • ma za niską masę ciała jest za mały by hibernować: Czyli jeże , które pochodzą z drugiego, lub trzeciego miotu selekcyjnego. W okresie kiedy powinny poddać się hibernacji ważą zaledwie 300-450 gram a to zdecydowanie za mało, żeby podtrzymać fizjologiczny proces hibernacji, który wiosną pozwoli im na swobodne wybudzenie się.
  • są chore, albo ranne


Niezależnie od przyczyny, która wpłynęła na to, że jeż nie poddał się hibernacji musimy udzielić pomocy takiemu maleństwu:

Jeżeli jeż jest „ wizualnie” zdrowy a jedynie został wybudzony ze snu zimowego, to powinniśmy zapewnić mu jakiś dziki kątek w ogrodzie, gdzie nikt nie będzie jeżowi przeszkadzał. Możemy zostawić tam dużą glinianą doniczkę przewrócona do góry dnem z małym otworem, by malec mógł swobodnie z niej wyjść. Taką doniczkę możemy wypchać liśćmi, mchem lub sianem. Z wierzchu możemy obłożyć doniczkę suchymi gałęziami, żeby nie rzucała się w oczy i dodatkowo była chroniona przed wiatrem i mrozem.
Dobrym pomysłem jest umieszczenie w spokojnym miejscu w ogrodzie palety drewnianej, którą także możemy okryć stertą liści i gałęzi, to idealne miejsce dla jeży. Żaden drapieżnik lub nawet nasz pupil nie zrobi mu wtedy krzywdy.W przypadku, gdy znajdziemy na ciele jeża oznaki ataku (rany szarpane, rany po zębach , odgryzione lub złamane kończyny) larwy much, odwodnienie-wychudzenie powinniśmy jak najszybciej udać się z nim do lekarza weterynarii lub powiadomić Straż Miejską, Gminną, która poinformuje odpowiednie osoby.

Jeżeli zdecydujemy się pomóc jeżowi, to należy przygotować dla niego odpowiedni kątek w naszej piwnicy, garażu, kotłowni lub domu. Jeż, który jest leczony bądź ma niską wagę i zostanie uwolniony do natury dopiero wiosną nie może przebywać w niskich temperaturach. W pomieszczeniu musi być minimum 15 stopni. Jeż nie powinien być też stale przetrzymywany w małym kartoniku, lub domku (tam może jedynie spać) . Nasz podopieczny powinien mieć możliwość swobodnego poruszania się, ponieważ jeże uwielbiają wieczorami truchtać. W ciągu dnia możemy spokojnie wsadzić go do przeznaczonego w tym celu „domku”. Jeżeli pozwalamy biegać jeżowi po garażu lub innych pomieszczeniach, to musimy zwrócić uwagę na to, by nie zrobił sobie krzywdy o niebezpieczne i ostre przedmioty.

jeże potrafią samoistnie wybudzić się z zimowego snu i nie będą umiały ponownie poddać się hibernacji ze względu na bardzo małe zapasy energetyczne (tkanka tłuszczowa). Dlatego powinniśmy przez cały okres zimowy i wczesnowiosenny zwracać na nie uwagę.Możemy pomóc naszym tuptającym przyjaciołom w bardzo łatwy sposób:

  • Zachowajmy ostrożność przy jeździe samochodem po zmierzchu (nie rozjeżdżajmy jeży )
  • Nie wypalajmy traw
  • Rozważnie porządkujmy ogrody
  • Pozostawmy część ogrodu jako dziki teren, żeby jeże znalazły tam schronienie
  • Wykładajmy letnią i jesienną porą pokarm oraz wodę. Podstawowym pokarmem jeży są dżdżownice, ślimaki, małe ssakami , płazami i owady. W żadnym wypadku nie są to jabłka.


Jeżeli chcemy dokarmić naszego malucha w ogrodzie możemy mu podać: serca, mięso drobiowe drobno pokrojone kawałki (piersi są za suche) , wołowinę. Nie należy podawać wieprzowiny, unikajmy karm dla psa i kota. Jeżeli zdecydujemy się na mokrą lub suchą karmę to jedyna firma którą mogę polecić ze względu na bogaty skład to karma firmy Purina . Możemy również zakupić larwy drewnojadów, mącznika, mogą to być również świerszcze.


data publikacji artykułu: 2015-11-30

Popularne teraz

Komentarze