2018-09-24 07:00

Czy powinno się wypuszczać kota z domu?

Wokół przebywania kota na zewnątrz krąży wiele faktów i mitów. Istnieje duże grono zwolenników wypuszczania kotów na zewnątrz, a także równie liczne grono przeciwników . Prędzej czy później, każdy właściciel kota staje przed dylematem: wypuszczać go na zewnątrz czy jednak nie wypuszczać?

Wypuszczasz swojego kota na zewnątrz?

To, czy kot przebywa na zewnątrz czy nie, zależy od tego, czy jego właściciel na to pozwala oraz od sposobu jego wychowywania, ponieważ jeśli kot zostanie przyzwyczajany do wędrówek na zewnątrz, trudno go potem odwieść od tego typu pomysłów.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że przestrzeń i życie “na zewnątrz” to naturalny tryb życia kota.
Kot przebywający i mieszkający w domu lub mieszkaniu, jest chroniony przed wieloma niebezpieczeństwami, jakie mogą czyhać na niego na zewnątrz. To argument z pewnością bardzo ważny dla przeciwników wypuszczania kota, jednak niestety w takiej sytuacji kot zostaje zmuszony do odcięcia się od naturalnego, kociego trybu życia. Każdy właściciel stając przed takim dylematem, musi po prostu oszacować ryzyko i przyrównując wszystkie za i przeciw, wybrać to, co będzie najlepsze dla jego pupila i podjąć odpowiednią decyzję.

Jakie zagrożenia czekają na kota poza domem?

Jak już wcześniej powiedziano, na zewnątrz kot może napotkać na wiele zagrożeń. Są wśród nich zagrożenia mniej istotne, z którymi można sobie poradzić, jednak nie brak jest także zagrożeń naprawdę groźnych nie tylko dla zdrowia, ale i dla życia kota. Co w takim razie kot może napotkać na zewnątrz?


 • samochody – pierwsze, bardzo ważne zagrożenie. Koty, z racji tego, że są niewielkich rozmiarów, często zostają niezauważone i po prostu potrącane przez samochody,
 • rowery - również są w stanie wyrządzić kotu krzywdę, potrącając go,
 • źli ludzie, nielubiący kotów sąsiedzi, dzieci, nastolatki etc. - ogółem rzecz biorąc wszyscy ludzie, którzy są w stanie zrobić kotu krzywdę zarówno umyślnie, jak i nieumyślnie. Niestety sposobów na dręczenie kotów jest naprawdę wiele,
 • Kradzieże kotów - zdarza się to w szczególności w przypadku kotów rasowych. Koty domowe, pospolite raczej nie znajdują się w centrum zainteresowania złodziei, jednak zdarzają się również i takie przypadki,
 • Psy – agresja psów należy do częstych przypadków ataków na koty, poruszających się samotnie,
 • Dzikie zwierzęta - w ich przypadku istnieje bardzo duże ryzyko pogryzienia lub poturbowania kota,
 • Zwierzęta domowe takie jak krowy, konie, barany, również mogą zrobić kotu krzywdę,
 • Żrące środki chemiczne stosowane w ogrodach i pestycydy mogą otruć kota i doprowadzić nawet do jego śmierci,
 • Śmietniki, na których kot może zjeść wiele rzeczy nieodpowiednich dla niego. W szczególności chodzi tu o ryzyko zjedzenia kości np. z kurczaka czy innych rzeczy, którymi mógłby się zadławić,
 • Choroby zakaźne przenoszone przez inne zwierzęta - także przez inne koty,
 • Pasożyty,
 • kleszcze,
 • Inne koty, atakujące zwłaszcza w przypadku, gdy chodzi o naruszenie terytorium,

Koty na zewnątrz - dobre i złe strony

Za wypuszczaniem kota na zewnątrz przemawia przede wszystkim kocia natura. Każde zwierze, także kot, potrzebuje przestrzeni, gdzie mógłby się wybiegać, drapać i polować. Koty zaznaczają swoje terytorium, a potem pilnują go przed intruzami, którzy na nie specjalnie lub przypadkowo wtargną. Kot w ogrodzie ma możliwość wygrzewania się na słońcu, polowania na myszy, owady i ptaki. Kot przebywając na zewnątrz może w naturalny sposób ścierać pazury i wędrować sobie tylko znanymi ścieżkami, z czego są znane. Wszystkie te aktywności gwarantują zwierzęciu zachowanie i rozwój kondycji fizycznej, o którą trudno, gdy jest on zamknięty w czterech ścianach i może przemierzać zaledwie odległość - z jednego pokoju do drugiego.

Wypuszczanie kota na zewnątrz ma także i swoje złe strony. Często bywa ich zdecydowanie więcej niż dobrych. Przede wszystkim kot narażony jest na wiele niebezpieczeństw. Może wdać się w bójkę z innymi kotami o swoje terytorium, może zostać pogryziony przez psa, potrącony przez samochód, otruty przez nieodpowiedzialnych nastolatków czy także przez nich dręczony i wręcz torturowany, czego jest niestety wiele przypadków. Nie rzadkie są przypadki znęcania się nad zwierzętami przez okrutnych ludzi lub bezmyślne dzieci. Kot może również kogoś zainteresować, spodobać się i zostać porwany, szczególnie na porwania narażone są koty rasowe, które zostają potem sprzedawana. Poza wymienionymi niebezpieczeństwami należy także zwrócić uwagę na zdrowie kota. Wychodząc na zewnątrz zwierzę jest bardziej narażone na zarażenie się chorobami, ugryzienia kleszczy, na pasożyty i inne zranienia. Znane są także przypadki zarażenia się kota wścieklizną. Ryzyko wystąpienia tego przypadku jest najbardziej nasilone na obszarach wiejskich, w niedalekich odległościach od zagajników lub lasów, swoje kryjówki mają lisy i inne zwierzęta, które dodatkowo mogą być nosicielami wirusa wścieklizny.

Kot na zewnątrz - wypuszczać czy nie wypuszczać?

Wielu opiekunów jest właścicielami kotów, które od urodzenia znajdują się w mieszkaniu lub domu i nie opuszczają go. Mimo spornych opinii, taki kot raczej nie powinien być już wypuszczany na zewnątrz, jeśli długie lata swojego życia spędził w czterech ścianach. Trzeba pamiętać o tym, że zwierzę jest przyzwyczajone do życia w pewnym otoczeniu i jeśli nagle, po latach wypuścimy kota na zewnątrz, nie sprawimy mu tym przyjemności ani też nie wpłynie to pozytywnie na jego zdrowie, wręcz przeciwnie. Kot wychowywany na małej przestrzeni może nie odczuwać braku wolności, bo po prostu nie zna świata, jaki istnieje za drzwiami pomieszczeń, w jakich się znajduje. W takiej sytuacji wyjście z domu naraża go na wiele poważnych niebezpieczeństw. Kot nie jest świadomy zagrożeń, które na niego czyhają, dlatego na pierwszym miejscu należy stawiać jego bezpieczeństwo.

Nieco inna kwestia tyczy się kotów wychowywanych na wsi, gdzie żyją na świeżym powietrzu, od swoich pierwszych dni. Taki kot będzie z kolei cierpiał uwięziony w domu lub mieszkaniu, dlatego też dobrym środowiskiem dla niego będzie dom, wokół którego znajduje się ogród, po którym może się do woli przechadzać. W takiej sytuacji ważne jest by ogród był zabezpieczony ogrodzeniem po to, aby kot nie mógł zbytnio się oddalić lub nie został narażony na spotkanie z jakimś dzikim zwierzęciem, lub zwierzęciem, którego nie zna.

Na co uważać przy wypuszczaniu kota na zewnątrz?

Jeśli już decydujemy się na wypuszczanie kota na zewnątrz, musimy mieć pewność, że okolica, po której będzie się poruszał, jest bezpieczna. Nie warto wypuszczać kota, jeśli obok budynku, w którym mieszkamy, nie ma ani kawałka zieleni, lub gdy mieszkamy przy bardzo ruchliwej ulicy i nie posiadamy ogrodzenia lub ogrodzenie nie jest przeszkodą dla kota, bo jest w stanie się przez nie przecisnąć.

Wypuszczanie kota na zewnątrz może być realizowane jedynie w sytuacji, gdy dom, w którym mieszkamy posiada ogród lub nie znajduje się w pobliżu ruchliwej drogi, a kot jest przyzwyczajony do przebywania na zewnątrz.

Bardzo istotna sprawą jest także zadbanie o wszystkie niezbędne szczepienia. Zabezpieczenie przed wścieklizną, kocimi chorobami oraz pasożytami, jest obowiązkowe przy kotach wychodzących. Dobrym rozwiązaniem jest zaczipowanie kota oraz wyposażenie go w bezpieczną obrożę, na której napisany będzie adres domu, z którego kot pochodzi i nazwisko właściciela lub wygodny i przystosowany dla kotów identyfikator vetid.

Argumenty przemawiające za przebywaniem kota na zewnątrz:


 • kot od małego wychowywany był na zewnątrz, zna otoczenie i jest przyzwyczajony do życia na tak dużej przestrzeni
 • obok budynku, w którym kot mieszka, znajduje się ogrodzony ogród z drzewami, krzewami i dużą ilością zieleni,
 • okolica jest spokojna, nie ma dużego ruchu na drogach,
 • kot jest szczepiony - pożądane jest, aby posiadał obrożę przeciwpchelną,
 • w sąsiedztwie nie ma natłoku kotów, co zmniejsza ryzyko walk w imię obrony własnego terytorium,

Argumenty przeciwko wypuszczaniu:


 • kot od urodzenia żyje w mieszkaniu, więc duża przestrzeń, odgłosy samochodów, jeśli obok przebiega droga, przerażą go i zestresują,
 • nie jest przystosowany do życia w naturze i może sobie nie poradzić,
 • wyprowadzanie kota na zewnątrz, mieszkając w mieście, nie jest dobrym posunięciem,
 • w pobliżu domu jest duży ruch na drodze,
 • w okolicy żyje bardzo dużo kotów, które walczą o swoje terytorium,
 • twój ogród nie jest zabezpieczony ogrodzeniem.

Wypuszczanie kota na zewnątrz to temat który dzieli opiekunów kotów na całym świecie. Zapraszamy do dyskusji na naszym fanpage.

data publikacji artykułu: 2018-09-24

Popularne teraz

Komentarze