Niebezpieczny dom

Człowiek bardzo rzadko zdaje sobie sprawę z tego, ile niebezpieczeństw grozi w domu lub mieszkaniu nowemu domownikowi, psu lub kotu. W niniejszym artykule postaramy się przedstawić najważniejsze z nich. Spróbuj ograniczyć je na tyle, by Twój nowy kompan w pełnym zdrowiu i szczęściu mógł Ci towarzyszyć przez długie lata.

Człowiek bardzo rzadko zdaje sobie sprawę z tego, ile niebezpieczeństw grozi w domu lub mieszkaniu nowemu domownikowi, psu lub kotu. W niniejszym artykule postaramy się przedstawić najważniejsze z nich. Spróbuj ograniczyć je na tyle, by Twój nowy kompan w pełnym zdrowiu i szczęściu mógł Ci towarzyszyć przez długie lata.

Niestabilne meble

Psy, szczególnie te dużych ras, mogą potrącić taki mebel i przewrócić go na siebie. Natomiast koty ubóstwiają wspinaczki na wysokościach. Podczas próby wskoczenia na niestabilną szafkę również mogą przewrócić ją na siebie. Ustaw meble tak, by stały pewnie, a jeśli jest to niemożliwe, przymocuj je za pomocą kilku śrubek do ściany.

Rozkładane meble

Zwierzęta, szczególnie koty, uwielbiają wchodzić do pudeł, kartonów i mebli. Podczas rozkładania i składania kanapy uważaj, by zwierzaka nie przytrzasnąć. Może się to dla niego skończyć tragicznie, bardzo poważnymi obrażeniami, a niekiedy nawet śmiercią.

Schody

Schody są szczególnym niebezpieczeństwem dla małych psów. Najlepszym zabezpieczeniem będą małe drzwiczki, które stosuje się również jako zabezpieczenie przed małymi dziećmi.

Okna

Otwarte i niezabezpieczone okna są podobnym niebezpieczeństwem, jak niezabezpieczony balkon. Także uchylne okna są bardzo niebezpieczne dla kotów. Ciekawskie zwierzę próbuje wyglądać przez otwór powstały w uchylnym oknie, może się zaklinować i udusić. Dlatego nigdy nie zostawiaj zwierzaka w pomieszczeniu z uchylonym oknem, a najlepiej zainstaluj specjalną siatkę chroniącą okno i nie uchylaj go.
Warto również wspomnieć o roletach. Sznurki służące do ich podnoszenia stwarzają również poważne zagrożenie. Kot, podczas zabawy takim sznurkiem może się w niego zaplątać i udusić.

Drzwi

Zwierzak może zostać uderzony drzwiami w domu (gdy jest przeciąg) lub samochodzie. Może zaklinować się w drzwiach harmonijkowych. Podczas zabawy może uderzyć w drzwi szklane, nie zauważywszy ich. Przy zamykaniu lub otwieraniu drzwi zawsze uważaj, bo sam możesz zrobić krzywdę swojemu pupilowi. Zwierzak może również ulec wypadkowi, gdy zamykają się automatyczne drzwi do garażu.

Balkon

Jeżeli posiadasz balkon, który ma przerwę pod barierką, załóż w tym miejscu siatkę ochronna, co uniemożliwi zwierzakowi wypadnięcie.
Jeśli masz zamiar zaadoptować kota, powinieneś także zabezpieczyć górną część balkonu tak, by kot nie miał sposobności wyskoczenia i wypadnięcia. Nieprawdą jest, że koty zawsze spadają na cztery łapy. To, czy kotu uda się przeżyć zależy od dwóch czynników: wysokości, z jakiej spadają oraz prędkości początkowej. Kot, który przypadkowo wypadł z poręczy balkonu zaczyna spadanie wolno i ma największe szanse na przeżycie, pod warunkiem, że mieszkanie nie mieści się wyżej niż na czwartym piętrze. Ważne jest również podłoże, na które spadnie. Trawa oraz rośliny zwiększają szanse na przeżycie zwierzaka, beton i asfalt zmniejszają prawie do minimum.
Jeżeli kot sam wyskoczy z balkonu, na przykład w pogoni za przelatującym ptakiem czy owadem, jego prędkość początkowa jest znacznie większa, a co się z tym wiąże, szanse na przeżycie maleją.
Należy również wspomnieć, że jeśli zwierzę przeżyje upadek, jest w ogromnym szoku, może w przerażeniu uciec i zaginąć. Dotyczy to zarówno psów, jak i kotów. Dlatego, by uniknąć takiego wydarzenia, zabezpiecz balkon lub nie pozwól zwierzakowi na niego wychodzić.

WC

Zawsze zamykaj klapę od WC. Małe zwierzęta, szczególnie koty, mogą wpaść lub wskoczyć do toalety i utonąć.

AGD

Piekarnik, pralka, suszarka automatyczna i zmywarka do naczyń - muszą być zawsze zamknięte, a przed włączeniem należy sprawdzić czy zwierzaka nie ma wewnątrz urządzenia. Kocięta, koty i małe psy bardzo lubią wchodzić do ciepłych suszarek do bielizny. Włączenie urządzenia, w którym znajduje się nasz pupil, może mieć tragiczne w skutkach konsekwencje.

Ogród

Jeśli posiadasz ogród, możesz sprawić kotu wiele radości. Zabawy na świeżym powietrzu, skakanie po drzewach i wylegiwanie się w słońcu to doskonała rozrywka dla kota pod warunkiem, że zadbasz o to, aby był on bezpieczny. Wypuszczenie kota do niezabezpieczonego ogrodu, może skończyć się tragicznie - psy, samochody, nieprzyjaźni ludzie - to zagrożenie, które można wyeliminować budując dla kota wolierę lub inne zabezpieczenia. Kot będzie bezpieczny a jednocześnie będzie mógł korzystać z uroków życia.

Niebezpieczne rośliny

Ogromna ilość popularnych roślin uprawianych w domach stanowi poważne dla życia zwierząt. Zjedzenie fragmentu takiej rośliny może skończyć się poważnym zatruciem lub nawet śmiercią pupila.

Produkty spożywcze

Nie pozwalaj psu jeść cebuli i czosnku, ponieważ niszczą one krwinki czerwone. Zjedzenie przez dwukilogramowego psa całej cebuli może skutkować tragicznie. Według ostatnich badań również winogrona i rodzynki mogą stanowić zagrożenie dla psów. Produkty, które zawierające alkohol i kofeinę są także bardzo niebezpieczne, szczególnie dla małych zwierząt.

Chemikalia, kosmetyki, leki, przybory do szycia

Takie rzeczy i przedmioty muszą być bezwzględnie schowane w miejscach, do których zwierzęta nie mają dostępu.

Czekolada

Znajduje się w niej substancja trująca dla psów - teobromina. Szczególnie niebezpieczna jest czekolada piekarska i gorzka. 15 gramów czekolady piekarskiej zawiera dawkę śmiertelną teobrominy dla 2 kilogramowego psa. Trzymaj ją w miejscu niedostępnym dla zwierzaka. Jeśli jednak bardzo chcesz osłodzić mu życie, kup czekoladę przeznaczoną specjalnie dla psów. Jest ona pozbawiona teobrominy.

Kości i ości

Mogą pokaleczyć przewód pokarmowy pupila. Często zdarza się też, że małe zwierzęta łamią sobie na nich zęby. Niebezpieczne są kości i ości pieczone, gotowane, czy poddane innej obróbce cieplnej, lub też wysuszone

Kable

Zarówno psy, w szczególności młode, jak i koty, często gryzą wszystko, co wpadnie im do pyszczków. Kable elektryczne są w takim przypadku ogromnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia Twojego pupila. Postaraj się pochować wszystkie kable tak, by Twój zwierzak nie mógł się do nich dostać.

Zabawki

Niektóre zabawki, nawet te przeznaczone specjalnie dla zwierząt, mogą być dla nich bardzo niebezpieczne. Kupując zabawki dla zwierzaka wybieraj te, które wykonane są z lateksu, gdyż połknięcie kawałka nie zaszkodzi zwierzakowi. Zwracaj również uwagę na to, czy zabawki nie mają łatwych do oderwania czy odgryzienia części, które zwierzak mógłby połknąć. Przy zabawkach pluszowych należy co jakiś czas sprawdzać, czy zabawka nie pruje się i czy zwierzak nie połyka jej fragmentów.

data publikacji artykułu: 2007-10-27

Popularne teraz

Komentarze