Pielęgnacja kociej sierści

Koty to niezwykle czyste zwierzęta i z reguły same doskonale potrafią zadbać o własne futro. Często nawet bardzo brudny kot bardzo szybko doprowadza sierść do porządku. Jednak zdarza się, że kot mocno się wybrudzi lub jego długa sierść wymaga specjalnych zabiegów. Wtedy nasza pomoc okazuje się niezbędna.

Pielęgnacja kociej sierści

Koty to niezwykle czyste zwierzęta i z reguły same doskonale potrafią zadbać o własne futro. Często nawet bardzo brudny kot bardzo szybko doprowadza sierść do porządku. Jednak zdarza się, że kot mocno się wybrudzi lub jego długa sierść wymaga specjalnych zabiegów. Wtedy nasza pomoc okazuje się niezbędna.

Czesanie kociej sierści

Kocia sierść składa się z podszerstka (spodnia warstwa okrywy włosowej chroniąca zwierzę przed niskimi temperaturami) oraz włosów okrywowych. Włosy okrywowe powinny być błyszczące, wszelkie zmatowienie świadczy o uszkodzeniu komórek włosa oraz ich niedostatecznym odżywieniu. Ze względu na długość futra koty dzielimy na długowłose (lub półdługowłose) oraz krótkowłose.

Aby ułatwić kotu pielęgnację futerka powinniśmy regularnie je wyczesywać. W zależności od długości włosa stosuje się w tym celu różnego rodzaju grzebienie, szczotki i zgrzebła. Koty krótkowłose wystarczy wyczesywać gumową szczotką, gumowym lub metalowym zgrzebłem, grzebieniem – wszystko zależy od upodobań zwierzaka. Najważniejsze jest, aby usunąć z powierzchni skóry martwe włosy.

Koty długowłose wymagają bardziej troskliwej pielęgnacji sierści. Bez naszej pomocy kot zazwyczaj sobie nie poradzi. Dłuższą sierść wyczesujemy przy pomocy zgrzebła lub metalowego grzebienia o szeroko rozstawionych zębach. Zaleca się systematyczne rozczesywanie sierści kota długowłosego, aby zapobiec tworzeniu się kołtunów. Jeśli powstaną, muszą zostać wycięte, a w skrajnych przypadkach konieczne bywa zgolenie całej sierści. Kołtuny mogą spowodować nieprzyjemne dolegliwości skórne u kota. Aby ułatwić rozczesywanie długiego włosa można zastosować specjalny puder dla kotów, który działa jednocześnie odświeżająco i oczyszczająco.

Linienie

Koty tak, jak i psy okresowo wymieniają sierść, aby przystosować się do zewnętrznych warunków atmosferycznych. Wiąże się to z intensywnym gubieniem dużej ilości sierści. Jest to uciążliwe nie tylko dla opiekunów. Koty podczas codziennej pielęgnacji sierści połykają większe niż zazwyczaj ilości włosów. Włosy te przechodząc przez układ pokarmowy, zbijają się w kule włosowe (pilobezoary).

Jeśli sierści jest bardzo dużo i układ trawienny nie jest w stanie sobie z nią poradzić, kot zazwyczaj ją zwraca. Niekiedy jednak może dojść do zatoru w przewodzie pokarmowym, a wtedy konieczna może być interwencja chirurgiczna. Dlatego w okresie linienia pamiętajmy o regularnym, bardzo częstym wyczesywaniu kociej sierści. Dodatkowo warto podawać specjalną pastę odkłaczającą lub karmę ułatwiającą przesuwanie się pilobezoarów.

Kąpanie kota

Zasadniczo, kotów nie trzeba kąpać i nie powinno się tego robić bez potrzeby. Jednak zdarza się, że zwierzę tak bardzo się ubrudzi, że nie jest w stanie samo doczyścić swojego futra. Wtedy kąpiel może okazać się niezbędna. Wykąpanie naszego mruczka może być dość trudnym zadaniem, gdyż większość kotów nie lubi wody, a w szczególności kąpieli.

Przygotowując wodę do kąpieli naszego pupila, pamiętajmy, aby nie była zbyt zimna ani zbyt gorąca. Najlepiej, gdy jest lekko ciepła. Ponadto, nie wolno bezpośrednio po kąpieli wypuszczać mokrego zwierzaka do pokoju, gdzie jest chłodno. Najpierw powinniśmy starannie osuszyć sierść ręcznikiem, a jeśli zwierzak nie boi się dźwięków suszarki do włosów, możemy wysuszyć futro delikatnym strumieniem powietrza z suszarki.

Do kąpieli nie należy używać żadnych „ludzkich” kosmetyków. Powinniśmy stosować specjalne szampony dla kotów, u kotów długowłosych można zastosować specjalną odżywkę. Istnieją też szampony do kąpania „na sucho” (w postaci pudru), lecz w przypadku silnych zabrudzeń może on nie wystarczyć.

Aby utrzymać kocią sierść w dobrej kondycji warto, oprócz odpowiedniej pielęgnacji, karmić kota wartościowym pożywieniem oraz w razie potrzeby podawać mu suplementy witaminowo-mineralne.

data publikacji artykułu: 2009-07-13

Popularne teraz

Komentarze