2019-06-06 17:02

Spokojne wakacje dla kota

Podczas wakacji właściciele kotów stają przed pytaniem - jak zadbać o swojego pupila na czas swojego wyjazdu. Czy zostawić go w hotelu dla zwierząt, czy poprosić sąsiada o dokarmianie, niektórzy decydują się na zabranie kota ze sobą na wakacje.

We wszystkich tych przypadkach koty są narażone jednak na stres:
- pobyt w hotelu to konieczność zmiany otoczenia, rozłąka z opiekunem, często przebywanie na niewielkiej powierzchni
- dokarmianie i opieka dochodząca to z kolei także rozłąka z opiekunem, stres związany z przychodzeniem obcych osób do domu, zmiana godzin posiłków
- podróż i zabranie kota na wakacje to stres związany z transportem, zmiana otoczenia i konieczność przystosowania się do nowego miejsca, a często zanim kot się przyzwyczai, zabierany jest już w podróż powrotną

Dlatego we wszystkich tych przypadkach warto odpowiednio zadbać o kota, tak żeby zapewnić mu zminimalizowanie stresu i przyjemne wakacje. Oprócz poniższych porad warto już kilka dni przed wakacjami podawać kotu naturalne produkty ograniczające odczuwanie stresu np. Relaxer, który zawiera L-tryptofan, L-teaninę i specjalne biopeptydy o naturalnym działaniu przeciwlękowym.
Takie preparaty najlepiej podawać przez cały okres rozłąki z opiekunem lub zmiany otoczenia i zakończyć kilka dni po powrocie, gdy kot będzie już zrelaksowany i jego zachowanie wróci do normy.
Opiekun powinien dobrze znać charakter kota i wiedzieć, które rozwiązanie będzie dla niego najlepsze. Niektóre koty nie będą miały problemy z zostaniem w domu i korzystaniem z opieki zaprzyjaźnionego sąsiada lub kogoś z rodziny, ponieważ i tak spędzają dużo czasu same w domu np. gdy opiekunowie pracują. Inne koty z kolei są bardzo związane z opiekunem i dłuższa rozłąka będzie dla nich bardziej stresująca niż podróż i zmiana otoczenia. Jeszcze inne bez problemu radzą sobie ze zmianą  środowiska i bez problemu przystosują się do pobytu w hoteliku przyjaznym kotom.

hotel dla zwierząt

Najlepiej wybrać hotel kameralny, przyjazny kotom, idealnie bez obecności psów. Wiele hoteli przeprowadza dokładny wywiad, żeby jak najlepiej poznać naszego pupila - jakie pieszczoty lubi, w jakich godzinach otrzymuje posiłki, czego nie lubi. Dzięki temu w swoim hotelu będzie mógł stworzyć plan dnia jak najmniej odbiegający od tych które kot ma na co dzień w domu. Przez cały pobyt w hotelu warto podawać preparaty typu Relaxer, które ograniczą odczuwanie niepokoju i ułatwią dostosowanie się do nowego miejsca.

pozostawienie w domu pod opieką osoby dochodzącej

idealnie, jeśli kot zna daną osobę i ją lubi np. zaprzyjaźniony sąsiad, ktoś z rodziny. Jeśli osoba będzie obca, to warto żeby zapoznała się z kotem jeszcze przed wyjazdem opiekunów. Trzeba takiej osobie przekazać wszystkie istotne informacje odnoście upodobań kota i ustalić zakres opieki - oprócz podstawowej opieki powinien obejmować też zabawę i spędzenie czasu z kotem. Przy weekendowym wyjeździe brak zabawy czy dłuższych pieszczot nie będzie tragedią, ale jeśli wyjeżdżamy na tydzień, a opiekun będzie tylko karmił kota i sprzątał kuwetę, to nasz kot będzie bardzo znudzony, co może powodować frustrację, stres i wystąpienie niepożądanych zachować np. znakowanie moczem.

zabranie kota na wakacje

jest to dobry pomysł szczególnie jeśli jedziemy na dłuższy wyjazd w jedno spokojne miejsce np. na działkę lub do wynajętego domku, gdzie kot będzie miał swobodę i będzie spędzał z opiekunami dużo czasu. Natomiast wycieczki objazdowe, czy pobyt w maleńkim pokoju hotelowym bez możliwości eksploracji i spędzania czasu z opiekunem raczej nie będzie stanowić przyjemnych wakacji dla kota. Po przyjeździe np. na działkę, należy pozwolić  kotu zapoznać się spokojnie z otoczeniem, a spacerować najlepiej na smyczy. Ryzyko utraty orientacji przez kota w nowym miejscu jest bardzo duże. Wyjeżdżając na wakacje z kotem trzeba też pamiętać o zabraniu apteczki, która będzie zawierać przynajmniej podstawowe elementy jak środki odkażające, sól fizjologiczną, materiały opatrunkowe, preparaty przeciwbiegunkowe (np. ColoCeum).

W razie wątpliwości można omówić szczegóły przygotowania kota do wakacji i wybranie najlepszej opcji z behawiorystą. Warto pamiętać o naturalnych suplementach, nawet jeśli kot wydaje się na co dzień spokojny i zrównoważony, to jednak okres wakacyjny może być dla niego stresujący. Produkty z linii Relaxer nie powodują senności, nie uzależniają, więc nie należy obawiać się ich stosowania, natomiast ich naturalne składniki pozwalają korzystnie wpłynąć na nastrój kota i ograniczają odczuwanie stresu.

data publikacji artykułu: 2019-06-06

Popularne teraz

Komentarze