2019-01-15 08:00

Włóczęgostwo u kotów

Włóczęgostwo podopiecznych to dla właścicieli kotów wychodzących z domu częsty powód do niepokoju. Mruczki mogą wybrać się nawet na kilkumiesięczną wyprawę.

Najczęściej na dłuższe wyprawy wybierają się niekastrowane samce, które opuszczają swój dom w poszukiwaniu kotek. Nie jest to jednak regułą. Tego typu zachowania przypisuje się również instynktom łowieckim u tych zwierząt. Jeśli w okolicy znajduje się miejsce, w którym z powodzeniem można upolować małą zdobycz, kot na pewno nie odmówi sobie tej formy aktywności. Również zbyt mała obfitość jedzenia w miejscu zamieszkania kota może przyczynić się do szukania pożywienia w innych miejscach.

Kolejnym powodem dłuższej nieobecności zwierzęcia w domu mogą być konflikty społeczne pomiędzy kotami w okolicy. Czasem przy dłuższych wędrówkach, nasz pupil może mieć problem z przekroczeniem terenu należącego do innego kota. To powoduje, że powrót do domu może zostać znacznie opóźniony.

Poczucie bezpieczeństwa w miejscu bytowania kota ma zasadnicze znaczenie dla jego decyzji. Jeśli zwierzę uzna, że otoczenie jest dla niego stresujące, najpewniej opuści dane miejsce. Wpływ na to może mieć nieprzyjemna sytuacja w relacji z właścicielem, strach spowodowany nieoczekiwanym czy długotrwałym hałasem spowodowanym np. przez roboty budowlane w okolicy. Powodem oddalenia się może również być zwiększona ilość kotów w danym otoczeniu (czasem może to być spowodowane nietolerancją innych kotów) lub ograniczone ilości zasobów spowodowanych pojawieniem się większej ilości zwierząt. Najczęściej dotyczy to właśnie mniejszej ilości pożywienia.

Są również sytuacje, w których kot znajduje inne, bardziej atrakcyjne otoczenie. Może to dotyczyć zarówno bezpiecznego miejsca do wypoczynku, odpowiedniej ilości pożywienia, a także człowieka. Mawia się, że kot sam wybiera sobie opiekuna. Być może w poprzednim domu relacje z opiekunem były zbyt płytkie i kot szuka większego zainteresowania ze strony człowieka.

Koty nie do końca są tak niezależne, jak się przyjęło uważać. Zwierzęta oswojone, które spędzają wiele czasu przy człowieku, wymagają uwagi oraz kontaktu z opiekunem. Jeśli tego nie otrzymują, to szukają zaspokojenia tych potrzeb gdzie indziej.

Jak ograniczyć włóczęgostwo kotów

  • Przede wszystkim należy rozważyć zabieg kastracji/sterylizacji zwierzęcia. Dzięki temu ograniczamy ilość bezdomnych kotów. Nie jest to jednak jedyny plus zabiegu. Kastracja kocurów ogranicza ich wyprawy, w które samce wyruszają w celu znalezienia kotki w rui. Dzięki temu zabiegowi zmniejsza się też ryzyko walk pomiędzy kocurami. W ten sposób ogranicza się również przenoszenie groźnych wirusów pomiędzy kotami, przez wzgląd na zmniejszenie częstotliwości i intensywności kontaktów pomiędzy osobnikami danego gatunku. W przypadku kotek, zabieg sterylizacji ogranicza występowanie nowotworów listwy mlecznej oraz ropomacicza. Kotki z reguły są bardziej skłonne do trzymania się jednego miejsca bytowania.

  • Dom niewychodzący dla kota może być idealnym wyjściem z tej sytuacji. Koty przebywające poza domem są narażone na szereg niebezpieczeństw, m.in. wypadki komunikacyjne, zagrożenia ze strony ludzi, otrucia, niebezpieczeństwo pogryzienia przez inne zwierzęta itp. Przestrzeń dla kota w domu można tak zagospodarować, że nie będzie on tęsknił za życiem na zewnątrz.

  • Zapewnienie bezpiecznej przestrzeni. Kot będzie się dobrze czuł, jeśli będzie miał między innymi: ciepłe miejsce do zasypiania, odpowiednią ilość pokarmu i wody, a także dużo uwagi ze strony opiekuna. Właściciel zwierzęcia powinien zwracać uwagę na sygnały, które wysyła kot. Zwierzę, może być zestresowane, a także wykazywać objawy choroby. W przypadku problemów ze zdrowiem, instynkt nakazuje kotom schronić się w cichym, bezpiecznym i niewidocznym miejscu. Być może nieobecność naszego zwierzęcia nie jest spowodowana dłuższymi wycieczkami, a poważnymi problemami ze zdrowiem. Dlatego bardzo istotne jest, aby mieć codzienny kontakt ze swoim pupilem. Z jednej strony wzmacnia to relację kot-człowiek, z drugiej natomiast daje możliwość zaobserwowania niepokojących zmian.


data publikacji artykułu: 2019-01-15

Popularne teraz

Komentarze