2018-11-13 21:50

Życie kota domowego

W ostatnich latach można zaobserwować coraz większe zainteresowanie kotami jako zwierzętami domowymi. Są to zwierzęta bardzo czyste, kontaktowe i wydawać by się mogło, że nie potrzebują zbyt wiele do szczęścia… Niestety nie jest to prawdą. Mówi się, że koty są aspołeczne, chodzą swoimi drogami, nie przywiązują się do człowieka… to również są mity. Aby mieszkanie z kotem było harmonijne, należy mieć na uwadze to, że przyjmujemy pod swój dach małego drapieżnika i warunki, które mu zapewnimy, muszą być odpowiednie dla jego potrzeb.

Koty są indywidualistami, nie przybiegną na każde zawołanie tylko dlatego, bo tak chce człowiek. Natomiast każdy kto ma kota wie, ile emocji skrywa w sobie ta mała puszysta kulka, jak wiele uwagi potrzebuje i jak bardzo potrzebuje swojego człowieka.

Koty, które przebywają w domach bez możliwości wychodzenia na dwór, mają ograniczoną możliwość naturalnych zachowań. Wszystko przez bardziej ubogie i bardziej przewidywalne otoczenie niż w środowisku zewnętrznym. Ograniczenie przestrzeni kotu, który przez lata był wolnożyjący, może okazać się zbyt stresujące dla takiego zwierzęcia. Głównie dlatego, że taki kot nie miał możliwości zapoznać się z życiem domowym, nie była też przeprowadzona odpowiednia socjalizacja z człowiekiem od urodzenia do ukończenia przez zwierzę 4 miesiąca życia.

Błahe dla nas czynności jak np. odkurzanie, pranie czy włączony telewizor, mogą być dla kota przerażające na tyle, że nie będzie on w stanie zaakceptować ograniczeń związanych z życiem w mieszkaniu. Nie ma jednak reguły, ponieważ nie ma dwóch takich samych kotów. Zdarzają się sytuacje, w których umęczone latami tułaczki bezdomne zwierzę bardzo szybko odnajdzie się w domowych, bezpiecznych warunkach. Biorąc pod uwagę fakt, jak wiele niebezpieczeństw czeka na nasze mruczki poza murami domu, warto jednak rozważyć tę opcję i zapewnić kotu odpowiednie warunki w mieszkaniu. Koty wychodzące niestety narażone są na wiele niebezpieczeństw, np. potrącenie przez samochód, otrucia, złe traktowanie przez człowieka, pogryzienia przez psy, zagubienie a nawet kradzież.

Mruczki przebywające na dworze wystawione są również w większym stopniu na zarażenia wirusami i pasożytami. Decydując się na kota, który zamieszka z nami w domu, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nasz mały drapieżnik będzie potrzebował odpowiedniej opieki oraz urozmaiconej przestrzeni, która zrekompensuje mu wędrówki po otwartej przestrzeni. Jak się do tego zabrać?

Żywienie

Koty mają szereg potrzeb dotyczących odpowiedniej diety, miejsca i częstotliwości podawanych posiłków. Przede wszystkim należy mieć na uwadze to, że koty są obligatoryjnymi mięsożercami i mają określone potrzeby żywieniowe. Ich organizmy mają znacznie mniejszą tolerancję w zakresie różnych składników diety. W celu dostosowania diety do konkretnego mruczka najlepiej poradzić się lekarza weterynarii, który zaleci odpowiedni rodzaj karmy.

Dzikożyjące koty pobierają posiłek ok. 20 razy na dobę. Są to małe porcje, ale częste. Koty domowe mają różne potrzeby, część z nich preferuje stały dostęp do karmy – wtedy same dawkują sobie ilość i częstotliwość pobieranej karmy, inne z kolei zadowalają się trzema większymi porcjami pokarmu dziennie. Bardzo ważne jest, aby koty miały stały i nieograniczony dostęp do świeżej wody.
Miseczki z karmą i wodą, powinny stać w miejscu ustronnym, z daleka od kuwety. W przypadku, gdy w domu znajduje się więcej niż jeden kot, ilość miseczek powinna być większa.

Potrzeby fizjologiczne

Podstawą jest czysta, dobrze dostosowana kuweta. Nigdy nie powinna być krótsza niż długość kota z ogonem. Producenci artykułów zoologicznych najczęściej proponują dwa rodzaje kuwet – kryte i odkryte.
Obie opcje są odpowiednie dla kota, chociaż nie każdy z nich czuje się komfortowo w krytej kuwecie. Liczba kuwet powinna być nie mniejsza niż ilość kotów w domu, każda z nich powinna znajdować się w innym pomieszczeniu, w miejscu cichym, ustronnym, daleka od misek z jedzeniem i piciem.

Ważne, żeby kocia toaleta była ustawiona w taki sposób, aby drugi kot nie mógł zablokować dostępu do niej. W przypadku kociego seniora dobrym rozwiązaniem jest w miarę płytka kuweta, tak aby wchodzenie do niej nie wiązało się z dyskomfortem lub bólem np. w przypadku problemów ze stawami. Kuweta powinna być wypełniona do połowy suchym, czystym żwirkiem.
Korzystniejsze jest zastosowanie większej ilości żwirku, ponieważ ułatwia to jego zbrylanie się i późniejsze czyszczenie kuwety.

Wizyty w gabinecie weterynaryjnym

To bardzo ważny punkt, ponieważ dobre samopoczucie kota zależy przede wszystkim od stanu jego zdrowia. Dlatego systematycznie powinien on odwiedzać lekarza weterynarii. Personel weterynaryjny dokładnie zbada zwierzę, zastosuje odpowiednią profilaktykę, a w razie potrzeby wykona dodatkowe szczegółowe badania.

Kocia natura

Zrozumienie kociej natury jest punktem wyjścia dla organizacji odpowiedniej przestrzeni dla jego bytowania. Koty należą do zwierząt terytorialnych, co ma to duży wpływ na postrzeganie przez nich otoczenia, a szczególnie zmian, które w nim zachodzą.

Każda zmiana w środowisku domowym wiąże się z dużym stresem dla tych zwierząt. Może to być zmiana mieszkania, remont czy pojawienie się nowego członka rodziny. Stres może wywołać zwykłe przestawienie kuwety lub ograniczenie wejścia do pomieszczenia, do którego wcześniej kot miał nieograniczony dostęp.

Mruczki mają silną potrzebę oznaczenia swojego terytorium, robią to zazwyczaj poprzez znakowanie moczem, ocierając się o różne przedmioty, oraz drapiąc powierzchnię pionowe. Pozostawiają w ten sposób swoją „wizytówkę” zarówno zapachową jak i wzrokową. Ma to za zadanie odstraszyć nieproszonych (zdaniem kota) gości. Aby uniknąć znakowania powierzchni moczem, warto rozważyć zabieg sterylizacji/kastracji zwierzęcia. Kolejnym dowodem na terytorializm tych zwierząt może być swego rodzaju walka o zasoby pomiędzy kotami zamieszkującymi jedno gospodarstwo domowe. Nie zawsze wiąże się to z walkami kotów, które tak naprawdę są ostatecznością.

Zdecydowanie częściej mamy do czynienia z cichą agresją – grożenie i blokowanie zasobów przez jednego z kotów może ograniczyć się jedynie do uporczywego wpatrywania w przeciwnika. Wystarczy to jednak do tego, aby konflikt się pojawił i przy braku reakcji ze strony opiekuna, doprowadził do całkowitego zaburzenia relacji pomiędzy kotami. Kolejnym ważnym elementem, którego koty potrzebują, to możliwość ukrywania się oraz możliwość obserwacji mieszkania z różnych poziomów. Koty bezpiecznie czują się na wysokościach, niektóre tylko wtedy mogą zapaść w fazę głębokiego snu. Pozycje obserwacyjne ułatwiają kotom unikanie innych drapieżników oraz zagrożeń w naturze.

Domowy kot również w momencie strachu doceni możliwość ukrycia się na wysoko położonym miejscu. Aby zapewnić mu ku temu warunki, mieszkania powinny być zaopatrzone w różnego rodzaju półki z możliwością wskoczenia np. na szafę czy wysokie regały. Im więcej tego typu miejsc w otoczeniu kota tym lepiej. Aby jeszcze bardziej urozmaicić kotom przestrzeń, w której mogą się ukrywać, można wykorzystać różnego rodzaju kartony lub kosze. Drapieżniki w sytuacjach stresowych starają się ukryć w ciasnych, ciemnych zakamarkach i nie inaczej jest w przypadku naszych pupili. Nic tak dobrze jak zwykły karton nie potrafi rozładować napięcie.

Drapanie

Koty mają silną potrzebę znaczenia terytorium i jednym ze sposobów na to jest drapanie przy użyciu pazurków przednich łap. Najczęściej w tym celu mruczki wybierają powierzchnie pionowe, poziome i po skosie. Koty do drapania wybierają lokalizację w pobliżu wejścia do domu. Dzieje się tak z uwagi na to, że jest to rejon, w którym pojawia się cała gama nowych zapachów wniesionych przez domowników z dworu. Dla kota zawsze jest to powód dla niepokoju, dlatego zostawiając swój zapach w tych miejscach stara się odstraszyć nieproszonych gości np. inne, obce koty. Kolejnym atrakcyjnym miejscem do drapania, jest punkt, w którym w mieszkaniu przecinają się np. korytarze – koty drapią w tych miejscach z ekscytacji, np. gdy cieszą się z powrotu opiekunów do domu. Warto mieć na uwadze preferencje kotów co do miejsca drapania, po to aby wybrać odpowiedni typ drapaka oraz aby ustawić go w optymalnym miejscu mieszkania lub domu.

Zabawa

Instynkt łowiecki jest u kotów silnie rozwinięty i dotyczy to zarówno kotów wolnożyjących jak
i domowych. Pozbawienie kota odpowiedniej stymulacji poprzez zabawę, może doprowadzić do zaburzeń behawioralnych. Dlatego opiekunowie powinni codziennie poświęcać ok. godziny na zabawę z kotem. Można w tym celu wykorzystać kocie wędki, piłeczki czy zabawki interaktywne.

Bezpieczeństwo

Koty tu ciekawskie stworzenia, dlatego mieszkania powinny być i pod tym kątem przygotowane. Na rynku działa wiele przedsiębiorstw, które profesjonalnie zabezpieczą okna i balkony specjalną siatką, dzięki której koty domowe mogą cieszyć się relaksem na balkonie. Warto zawczasu pomyśleć o zabezpieczeniu balkonu lub okna, ponieważ często zdarza się, że koty wypadają z okien. Taki upadek może zakończyć się poważnym urazem, a nawet śmiercią pupila. Dlatego warto pomyśleć o jego bezpieczeństwie i rozważyć taki montaż. Innym niebezpieczeństwem może być dostęp kota do ludzkich leków czy mniejszych przedmiotów, które w trakcie zabawy mógłby połknąć. Warto pamiętać również o tym że, jest wiele gatunków roślin, które są dla kotów silnie toksyczne np. dracena. Dlatego przed przyjęciem pod swój dach zwierzaka lepiej sprawdzić, które z naszych roślin, mogą mu zaszkodzić. Posiadając kota w domu musimy być bardzo wyczuleni na tym punkcie i zwracać uwagę na niebezpieczne środki i przedmioty.

Właściwie przygotowane, bezpieczne mieszkanie sprawi, że kot nie będzie odczuwać dyskomfortu z powodu braku możliwości poruszania się po nieograniczonym terenie. Zapewnienie odpowiedniego dobrostanu zwierzęciu, wspólna zabawa i wypoczynek wpłynie pozytywnie na relacje oraz więź pomiędzy kotem i człowiekiem.

Poczytaj również:

Dom bezpieczny dla kota
poradnik dla właścicieli kociąt
wyprawka dla kota

data publikacji artykułu: 2018-11-13

Popularne teraz

Komentarze