Zdjęcie poglądowe

Dom niebezpieczny dla królika

Każdy królik powinien mieć możliwość swobodnego biegania po mieszkaniu (trzymanie go cały czas w klatce to okrucieństwo), jednak zanim pod naszym dachem zamieszka królik, powinniśmy zastanowić się jak zabezpieczyć mieszkanie, aby wyeliminować wszelkie zagrożenia oraz zapobiec ewentualnym zniszczeniom.

Dom niebezpieczny dla królika

Każdy królik powinien mieć możliwość swobodnego biegania po mieszkaniu (trzymanie go cały czas w klatce to okrucieństwo), jednak zanim pod naszym dachem zamieszka królik, powinniśmy zastanowić się jak zabezpieczyć mieszkanie, aby wyeliminować wszelkie zagrożenia oraz zapobiec ewentualnym zniszczeniom.

Naturalne zachowania królika

Króliki w naturalnych warunkach kopią nory, obgryzają gałązki, eksplorują teren w poszukiwaniu pożywienia, szperają. Królik domowy będzie zachowywał się podobnie, jednak ponieważ otoczenie w domu różni się od naturalnego, zwierzątko może dokonać wielu zniszczeń.

Instynkt kopanie nory zwierzęta te będą realizowały poprzez kopanie dziur w kanapie, dywanie czy fotelu. Zamiast gałązek, królik może obgryzać zwisające swobodnie kable. Podgryzanie korzonków zastąpi zapewne podgryzaniem leżących przewodów elektrycznych. Możemy się też spodziewać poobgryzanych mebli, tapet, czy roślin doniczkowych.

Oprócz tego, że mieszkanie narażone jest na różne zniszczenia, nasz pupil może przypłacić swoje naturalne skłonności zdrowiem, a nawet życiem. Narażony jest na zatrucie toksycznymi roślinami, porażenie prądem lub zatkaniem przewodu pokarmowego przez połknięte kawałki tkanin.

Jak zabezpieczyć mieszkanie?

Mieszkanie należy zabezpieczyć biorąc pod uwagę „niszczycielskie” skłonności królika. Należy zwrócić szczególną uwagę na niektóre elementy wystroju mieszkania, które mogą stanowić zagrożenie.

Przede wszystkim konieczne jest zabezpieczenie kabli. Nie mogą one swobodnie zwisać ani leżeć, gdyż stanowią dla królika dużą pokusę. Konieczne będzie schowanie kabli w specjalnych osłonkach (mogą to być samodzielnie wykonane osłony np. z rury od odkurzacza lub plastikowe osłony, które można kupić w marketach budowlanych). Kable można też ukryć w podłodze lub za meblami. Należy uniemożliwić dostęp za takie urządzenia jak pralka czy lodówka.

Ze względu na ryzyko zatrucia, koniecznie usuńmy spoza zasięgu królika wszelkie kwiaty, środki czystości i inne chemiczne preparaty, jak również nieodpowiednie dla naszego pupila jedzenie. Dostęp do wszelkich schowków, szaf, miejsc pod wanną itp. również powinien być ograniczony, gdyż często trzymamy tam przedmioty i środki chemiczne, które mogą okazać się niebezpieczne dla królika.

Pamiętajmy, że króliki chętnie kopią dziury w kanapach. Zwróćmy szczególną uwagę na miejsca za kanapą oraz w jej wnętrzu. Ponadto, zawsze dosuwajmy krzesła i stołki do stołów, gdyż króliki mogą wspiąć się po nich na wyższe miejsca w mieszkaniu. Jeśli chodzi o książki – lepiej nie kusić królika i ustawić je wysoko lub w zamkniętych szafkach.

Króliki chętnie obgryzają brzegi dywanów, wykładzin, chodników. Gdy zauważymy, że nasz pupil zaczął podgryzać dywan, przyłóżmy obgryziony brzeg czymś ciężkim – w końcu królik straci zainteresowanie tym miejscem. Niektóre meble mogą w oczach królika uchodzić za pożywienie, dlatego ustawmy zadbajmy, aby aranżacja mebli jak najmniej prowokowała naszego pupila do podjadania ich.

Zawsze usuwajmy z otoczenia wszelkie torby foliowe i reklamówki. Królik skuszony np. zapachem jedzenia wydobywającym się z takiej torby może zaplątać się w nią lub nawet udusić.

Kolejna ważna sprawa to zabezpieczenie balkonu, aby królik przez niego nie wypadł. Należy zakryć np. siatką barierkę balkonową, aby zwierzątko nie prześlizgnęło się pod nią. Pamiętajmy, aby użyć materiału, którego królik nie przegryzie. Ponadto, wszelkie kwiaty doniczkowe na balkonie powinny znajdować się poza zasięgiem ząbków naszego zwierzaka.

Należy mieć również na uwadze, że niektóre króliki będą starały się wcisnąć w zakazane strefy mimo zastosowania wszelkich środków ostrożności.

Jak zapobiec niszczeniu mieszkania przez królika?

Zapewnijmy królikowi odpowiednią dawkę zabawy i dużą ilość zabawek, które będzie mógł swobodnie niszczyć. Dobrze sprawdzają się wszelkiego rodzaju kartonowe pudła, stare gazety i niepotrzebne książki (np. telefoniczne), koszyki, przedmioty z wikliny. Gdy królik chętnie wszystko podgryza, zapewnijmy mu dostęp do świeżych gałązek (wierzbowych lub z drzew owocowych). Dla królika, który ciągle kopie dziury możemy zorganizować miejsce, gdzie będzie mógł swobodnie oddać się ulubionej czynności – np. ustawmy gdzieś karton, do którego włożymy dużą ilość starych gazet i siana.

Możemy też spróbować przechytrzyć zwierzątko, które usilnie próbuje wspiąć się w niedozwolone miejsce. Usuńmy wszelkie przedmioty ułatwiające wspinaczkę (np. dywaniki – śliska podłoga uniemożliwi wskakiwanie na stolik czy szafkę). Można też pozwolić zwierzakowi dostać się na chwilę w zakazane miejsce, usuwając stamtąd wcześniej cenne przedmioty i zastępując je np. starymi gazetami. Króliki często dążą do zbadania nowych terenów ze względu na silny instynkt terytorialny. Gdy dany teren przestanie być czymś nieznanym, królik prawdopodobnie straci nim zainteresowanie.

Czasami możemy po prostu ograniczyć teren swobodnego biegania królika do jednego pomieszczenia. W tym celu dobrze sprawdzają się specjalne furtki, które służą do zabezpieczania terenu w przypadku małych dzieci. Można też cały czas mieć zwierzaka na oku podczas jego codziennego biegania po mieszkaniu.

Wszelkie preparaty odstraszające raczej nie mają zastosowania w przypadku królików, gdyż na rynku dostępne są środki jedynie dla psów i kotów. Poza tym, środki zapachowe mogą być szkodliwe dla zdrowia naszego pupila. Najczęściej jednak zapach takiego preparatu jest dla królika obojętny, więc nie zdaje to egzaminu.

Pamiętajmy, że królik powinien mieć zapewnione minimum kilka godzin ruchu poza klatką. Im więcej czasu poświęcimy na zabawę z naszym pupilem i im bardziej uatrakcyjnimy tę zabawę, tym mniejsza szansa na zniszczenia w mieszkaniu. Minimalizujemy też wtedy ryzyko nieszczęśliwego wypadku z udziałem naszego pupila.