Fajerwerkowa fobia naszego psa.

Sylwestrowe szaleństwo dla większości z nas będzie czasem wspaniałej zabawy. Dla naszych zwierząt, a szczególnie dla psów, będzie to chyba najbardziej przykra noc w roku.

Fajerwerkowa fobia naszego psa

Sylwestrowe szaleństwo dla większości z nas będzie czasem wspaniałej zabawy. Dla naszych zwierząt, a szczególnie dla psów, będzie to chyba najbardziej przykra noc w roku. Psy, w związku z większą niż nasza wrażliwością dźwiękową, odbierają fajerwerkowe huki jako stan dużego zagrożenia. Problemem nie jest tylko dźwięk, ale również błysk jaki powodują fajerwerki. Strach i stres przed kolejną kanonadą zza okna może wywoływać wiele różnych reakcji lękowych. Najczęściej jest to paniczna ucieczka. Przestraszone psy nie tylko potrafią wyrwać się z ręki właściciela , ale biegną bez opamiętania nie zwracając uwagi na przeszkody. Prowadzi to często do wypadków komunikacyjnych i innych przykrych zdarzeń. Uciekające psy gubią się, a ich odnalezienie często jest niemożliwe. Każdego roku po sylwestrowej nocy trafia do schronisk wiele takich zagubionych psów. Poza ucieczką są jeszcze inne objawy strachu. Często występują wymioty, biegunki, głośne wycie, gryzienie przedmiotów, napady agresji, brak posłuszeństwa. Całość tych reakcji określana jest mianem fobii fajerwerkowej (ang. fireworks phobia). Bacząc na to, że strach może spowodować nieodwracalne zmiany w psychice psa zróbmy wszystko co w naszej mocy, aby zapewnić spokój naszym zwierzętom. Sposobów jest wiele, poczynając od systematycznej pracy ze zwierzęciem w domu, po całą gamę wyciszających środków farmakologicznych dostępnych u lekarzy weterynarii.

Co możemy zrobić?

  • zapewnijmy psu towarzystwo znajomych ludzi

  • zabierzmy psa na długi i wyczerpujący spacer – zmęczenie spowoduje, że będzie spokojniejszy

  • wychodząc na spacer pamiętajmy o przypięciu do obroży wizytówki z adresem (na wypadek ucieczki psa)

  • przełóżmy karmienie tego dnia na wieczór – pies najedzony będzie chętniej spał

  • domknijmy okna (ochrona przed hałasem) i zasuńmy zasłony(ochrona przed błyskiem)

  • włączmy rytmiczną muzykę, która częściowo przykryje hałas petard

  • każdego dnia, ale stopniowo, oswajajmy psa z hałasem (np. wykorzystując papierową torebkę)

  • zastanówmy się nad zajmującą zabawą dla naszego psa

  • zasięgnijmy porady lekarza weterynarii odnośnie środków farmakologicznych jakie można zastosować

Czego nie powinniśmy robić?

  • w żadnym wypadku nie powinniśmy spuszczać w tym dniu psa ze smyczy (ułatwimy ewentualną ucieczkę)

  • nie pozostawiajmy psa samego w domu,

  • nie krzyczmy na psa, który się boi ( utrwalimy tylko jego lękliwość), ale też go nie pocieszajmy (przekażemy mu w ten sposób informację, że faktycznie jest się czego bać),

  • nie powinniśmy karać przestraszonego psa

Przedstawione wyżej sposoby postępowania nie są szczególnie wymagające od nas samych, stąd tym bardziej warto je wprowadzić w życie i choć trochę ulżyć naszym pupilom w tym trudnym dla nich czasie.
Zapraszam do spotkania w kolejnych artykułach, a w związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia i nadchodzącym Nowym Rokiem życzę Państwu wiele radości, miłości i Bożego Błogosławieństwa na każdy dzień.

data publikacji artykułu: 2013-01-04

Popularne teraz

Komentarze