Higiena jamy ustnej u psów i kotów
ART. SPONSOROWANYPielęgnacja jamy ustnej u psów i kotów jest bardzo ważna, ale wciąż tylko niewielki procent właścicieli dba o uzębienie swoich pupili. Tymczasem zaniedbania mogą prowadzić nie tylko do rozwoju kamienia nazębnego i nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej, ale też poważniejszych powikłań.
Pielęgnacja jamy ustnej u psów i kotów jest bardzo ważna, ale wciąż tylko niewielki procent właścicieli dba o uzębienie swoich pupili. Tymczasem zaniedbania mogą prowadzić nie tylko do rozwoju kamienia nazębnego i nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej, ale też poważniejszych powikłań.
Dlaczego dbanie o jamę ustną jest takie ważne?
Podobnie jak u ludzi, zaniedbania i brak higieny może prowadzić do poważnych problemów – stanów zapalnych dziąseł, paradontozy, ropni, wypadania zębów, a nawet ogólnoustrojowych powikłań. Dodatkowo pojawia się halitoza – nieprzyjemny zapach z jamy ustnej pupila, który może negatywnie wpływać na relacje z opiekunem. Brak dbania o zęby powoduje stopniowe odkładanie się osadu nazębnego, który następnie zmienia się w trudny do usunięcia kamień nazębny.
Kontrole u lekarza weterynarii
Bardzo ważne są regularne wizyty kontrolne, np. przy corocznych szczepieniach zawsze warto sprawdzić stan zdrowia jamy ustnej zarówno u psów, jak i u kotów. Jeśli kamień nazębny jest zaawansowany lub istnieje konieczność usunięcia zębów lekarz weterynarii może wtedy podjąć decyzję o zabiegu sanacji jamy ustnej. Ważne jest dbanie o jamę ustną też po takim zabiegu, dziąsła są wtedy podrażnione, dlatego przydatny jest żel FreshAid, który ma właściwości łagodzące. Żeby ograniczyć ryzyko ponownego odkładania się kamienia nazębnego trzeba dbać o codzienną higienę jamy ustnej.
Jak dbać o zęby u psów
Początkowo trzeba przyzwyczaić pupila do zabiegu czyszczenia zębów. Dobrym pomysłem będzie weterynaryjna pasta o smaku atrakcyjnym dla psów np. mięsnym. Dzięki temu jej stosowanie będzie dla pupila przyjemnością. Początkowo tylko smarujemy dziąsła i zęby, a gdy pies się przyzwyczai można zacząć nakładać pastę na gazik i przecierać ząbki – także te w tylnej części jamy ustnej. Na ostatnim etapie pastę nakładamy na szczoteczkę i tak czyścimy zęby – dzięki temu skuteczność zabiegu będzie jeszcze większa. Dobrze sprawdza się pasta ZymoDent, która posiada naturalne enzymy rozpuszczające osad nazębny oraz inne składniki, które chronią przed rozwojem kamienia nazębnego. Szczególnie dokładnie trzeba czyścić zęby u psów małych ras, ponieważ często mają one predyspozycje do szybszego odkłania się płytki bakteryjnej. Jeśli pasta jest przyjemna w smaku, tak jak ZymoDent, pies szybko powinien przyzwyczaić się do codziennych zabiegów pielęgnacyjnych.
Jak dbać o zęby u kotów
Koty mają problemy ze zdrowiem jamy ustnej częściej niż psy, szczególnie stany zapalne dziąseł. Dlatego u tego gatunku pielęgnacja jamy ustnej jest szczególnie istotna. Przyzwyczajanie do czyszczenia zębów powinno być stopniowe, podobnie jak u psów. Niektóre koty nie pozwalają sobie jednak na czyszczenie zębów. U takich zwierząt warto stosować codziennie żel pielęgnacyjny FreshAid, który jest bardzo wygodny w podawaniu (wystarczy podać kilka kropli do jamy ustnej). FreshAid ma postać żelu, który osadza się w przestrzeniach międzyzębowych, a jego składniki zapobiegają odkładaniu się płytki nazębnej i łagodzą stany zapalne dziąseł, oraz, co ważne, szybko likwidują nieprzyjemny zapach.
Codzienna pielęgnacja jamy ustnej u psów i kotów wcale nie jest trudna, a korzyści dla zdrowia pupili są ogromne. Taki zabieg powinien wejść w codzienną rutynę tak samo jak np. spacer, czesanie czy karmienie.
Więcej informacji możecie zobaczyć na filmie o higienie jamy ustnej u psów i kotów.
Zobacz film