Zdjęcie poglądowe
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Jak poradzić sobie z nadmiernym linieniem psów i kotów na wiosnę?

Linienie u psów i kotów jest to zjawisko całkowicie normalne i związane jest ze zmianą pór roku. Jednak u wielu zwierząt proces ten zachodzi w sposób daleki od naturalnego i niektóre psy i koty gubią sierść praktycznie cały rok, co zwykle jest uciążliwe dla opiekunów.

Na szczęście wiosenne linienie można znacznie opanować dbając o dostarczenie odpowiednich składników w diecie. Niezwykle istotne są NNKT omega 3 i 6 w odpowiednich proporcjach oraz witaminy wspomagające funkcje skóry i wzmacniające sierść (zawarte m.in. w produkcie EFA Olie).
Warto pamiętać, że w pewnych przypadkach nadmierne linienie może być spowodowane chorobą, dlatego konieczna jest konsultacja z lekarzem weterynarii w celu ustalenia przyczyny.

Najczęstsze przyczyny nadmiernego gubienia sierści:

- zbyt wysoka temperatura w domu – warunki „cieplarniane” są niekorzystne dla stanu okrywy włosowej, pomocne może być obniżenie temperatury otoczenia – będzie to na korzyść nie tylko psa, ale też dla zdrowia opiekuna.

- nieprawidłowa, niewłaściwie zbilansowana dieta, niedobory składników odpowiadających za prawidłową kondycję skóry i okrywy włosowej – szczególną uwagę należy zwrócić na zawartość w diecie NNKT omega 3 i 6 (i ich właściwe proporcje) oraz witamin istotnych dla zdrowia skóry – szczególnie biotyny. Uzupełnienie tych niedoborów umożliwia zdecydowaną poprawę kondycji skóry i sierści. Przykładem idealnie zbilansowanego produktu polecanego przy nadmiernym linieniu jest EFA Olie, który od lat cieszy się doskonałymi opiniami hodowców i jest polecany przez lekarzy weterynarii.

- choroby endokrynologiczne np. niedoczynność tarczycy, zespół Cushinga (w dalszym stadium widoczne są nawet wyłysienia) – wymagana jest diagnostyka i odpowiednie leczenie, w większości przypadków po wdrożeniu leczenia stan skóry powraca do normy.

- choroby skóry – szczególnie stany zapalne na tle bakteryjnym, grzybiczym lub pasożytniczym (np. nużyca, świerzb) – oprócz leczenia przyczynowego pomocne jest wspomaganie stanu skóry dodatkiem preparatów dietetycznych.

- alergie różnego typu (powodują intensywny świąd i ciągłe drapanie) – konieczne jest ustalenie przyczyny alergii, unikanie kontaktu z alergenami i często zmiana diety. Przy AZS bardzo korzystny jest także dodatek NNKT do diety, szczególnie należy zadbać o właściwe proporcje omega-3 i omega-6

- sytuacje stresowe, przewlekły stres także mogą powodować zwiększone wypadanie sierści lub wylizywanie określonych miejsc ciała, prowadzące do powstania miejscowego wyłysienia – konieczna jest konsultacja z dobrym behawiorystą.

W większości przypadków po ustaleniu przyczyny i wdrożeniu odpowiedniego postępowania nadmierne linienie można skutecznie opanować. Jeśli przyczyną jest choroba to należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza weterynarii.

EFA Olie, preparat polecany w wielu problemach dermatologicznych, a także w stanach nadmiernego linienia, jego składniki (NNKT w optymalnych proporcjach oraz witaminy) doskonale poprawiają kondycję skóry i okrywy włosowej, wspomagają terapię stanów zapalnych skóry. Efekty stosowania są widoczne w ciągu 4-6 tygodni. Produkt dostępny jest w lecznicach weterynaryjnych i dobrych sklepach zoologicznych.