2018-09-17 16:27

Ostatnie chwile życia pupila – nie zostawiajcie ich samych w tym trudnym momencie!

Zwierzęta żyją krócej niż ludzie, to fakt powszechnie znany, więc każdego właściciela czeka przeżycie śmierci swojego pupila. Śmierć ukochanego zwierzaka to zazwyczaj traumatyczne przeżycie dla opiekuna. Także dla zwierzęcia są to trudne chwile, więc ważne jest, aby pomóc mu odejść z tego świata, w jak najmniej bolesny dla niego sposób.

Gdy zwierzę jest już bardzo stare lub ciężko chore i nie ma szans na poprawę jego stanu zdrowia, przychodzi moment, w którym trzeba zdecydować się na zastrzyk usypiający. To bardzo skomplikowana decyzja dla każdego właściciela, bowiem trzeba pogodzić się z faktem, że Nasz pupil odchodzi na zawsze. Jest to tym bardziej trudne, jeśli spędził on z nami długie lata, przeżył wiele zarówno radosnych, jak i trudnych chwil, będąc ukojeniem i odskocznią w trudnych momentach.

Nadchodząca śmierć to trudne przeżycie - przeżyj ze swoim zwierzakiem ostatnie minuty życia!

Gdy dochodzi do sytuacji, kiedy w gabinecie weterynaryjnym, lekarz aplikuje zastrzyk usypiający, wielu opiekunów opuszcza gabinet, by nie patrzeć na odejście ukochanego zwierzaka. Śmierć pupila z pewnością przynosi każdemu właścicielowi potężne cierpienie, pamiętajmy jednak, że nie chodzi tutaj tylko o nas. W takiej chwili to zwierzak jest najważniejszy. Musi opuścić ten świat, by nie musieć znosić bólu i umierać powoli, w cierpieniu. Przez wzgląd na uczucia żywione do niego przez cały okres, kiedy był przy nas, bądźmy przy nim w tych ostatnich chwilach jego życia. Pomóżmy mu odejść z tego świata w naszej obecności - bądźmy przy nim, ponieważ on był przy nas zawsze, kiedy go potrzebowaliśmy.

Obecność wieloletniego opiekuna z pewnością będzie dla zwierzaka ulgą w cierpieniu.

Zwierzęta mają uczucia, przywiązują się do ludzi, z którymi żyją - kochają ich. To podobna sytuacja, kiedy z tego świata odchodzi człowiek. W swoich ostatnich chwilach chce mieć przy sobie najbliższe osoby, spędzić z nimi czas, ten ostatni raz i zamknąć oczy z myślą, że był i zawsze będzie dla kogoś ważny i kochany, a przede wszystkim, że nie jest sam.

Śmierć zwierzaka to także trudne chwile dla weterynarza, który wykonuje zastrzyk, widzi on bowiem cierpienie czyjegoś pupila i ten tęskny wzrok zwierzęcia, błądzący po gabinecie w poszukiwaniu właściciela. To dlatego tak ważne jest, by być przy zwierzaku, który czuje zbliżającą się śmierć, boi się odejścia i chce po raz ostatni zobaczyć człowieka, z którym tak wiele przeżył.

Lekarze weterynarii są zdania, że obecność opiekuna jest niezbędna w takiej sytuacji. Brak jego obecności przy cierpiącym zwierzęciu, które odchodzi powoli z tego świata, jest dodatkowym bólem.

Zwierzęta są tylko częścią naszego życia ale my dla nich całym ich życiem


Nie bądźmy samolubni i nie dodawajmy więc swoim pupilom cierpienia i bądźmy przy nich w ostatniej chwili życia

data publikacji artykułu: 2018-09-17

Popularne teraz

Komentarze