2018-11-20 12:00

Pierwsza pomoc psów i kotów z oparzeniem

Poparzenia to częste wypadki, którym ulegają psy i koty. Pierwsze czynności, które podejmuje właściciel, mogą uratować pupilowi życie.

Zdarzają się sytuacje, w których zwierzę z różnych przyczyn uległo poparzeniu. Może to być spowodowane ogniem, prądem, rozgrzaną smołą, matami grzewczymi, etc. Bardzo ważna w takiej sytuacji jest szybka reakcja opiekuna zwierzęcia. Prawidłowo udzielona pierwsza pomoc może uratować życie podopiecznemu. Lekarze z amerykańsko – kanadyjskiej inicjatywy zrzeszającej lekarzy weterynarii specjalizujących się w stanach nagłych oraz intensywnej terapii małych zwierząt (Veterinary Committee on Trauma) opracowali wytyczne dotyczące udzielenia pierwszej pomocy w przypadku poparzeń u zwierząt. Ich zalecenia odnośnie działania w przypadku obrażeń termicznych zostały opisane w trzech blokach.

Ocena miejsca wypadku

W chwili, gdy opiekun orientuje się, że zwierzę uległo wypadkowi, powinien mieć na uwadze możliwe zagrożenia w miejscu zdarzenia oraz sposoby ich wyeliminowania. Mogą to być zagrożenia związane z rozprzestrzenianiem się ognia, czy np. wyciekiem paliwa z samochodu. W razie konieczności należy powiadomić odpowiednie służby ratunkowe o miejscu i rodzaju wypadku. Bezwzględnie należy też zadbać o własne bezpieczeństwo w tej sytuacji.


Ocena stanu zwierzęcia i pierwsza pomoc

Pierwszym krokiem będzie zabezpieczenie zwierzęcia, poprzez odsunięcie go od źródła poparzenia. W momencie, gdy zwierzę jest już bezpieczne, warto mieć na uwadze fakt, że może być ono w dużym szoku i stresie, a to doprowadzić może do ataku skierowanego na osobę udzielającą pierwszej pomocy. Z tego powodu należy zachować szczególną ostrożność w trakcie oględzin i oceny stanu zwierzęcia. Idealnie, gdy w takiej sytuacji mamy pod ręką kaganiec dla psa, ewentualnie smycz, którą zwiążemy kufę zwierzęcia – oczywiście, o ile w tej okolicy nie ma poparzeń. Nie należy też zabezpieczać kufy w sytuacji, gdy podejrzewa się problemy z oddychaniem, zwierzę wymiotuje lub jest nieprzytomne. W przypadku kotów, dobrym rozwiązaniem jest użycie grubszego koca, przez który należy złapać zwierzę, oczywiście w możliwie jak najdelikatniejszy sposób, tak aby nie potęgować bólu powodowanego przez rany. W trakcie przenoszenia zwierzęcia należy uważać, by nie chwytać go w okolicy poniesionych ran – może to spowodować dalsze uszkodzenie tkanek czy oderwania dużego fragmentu skóry. Zwierzę w bezpiecznym miejscu powinno przyjąć taką pozycję, w której odczuwanie bólu będzie dla niego najmniej dotkliwe. Poniesione przez psa czy kota rany należy polać chłodną wodą. Jeżeli mamy do czynienia z płomieniami na skórze, należy je ugasić kocem, kurtką czy innym materiałem, który mamy pod ręką. Jeżeli nie mamy pod ręką żadnych tkanin, można próbować przetoczyć zwierzę po ziemi w celu zapanowania nad ogniem.

Gdy zwierzę jest już w bezpiecznej odległości od ognia, płomienie na skórze są zgaszone, przystępuje się do następujących czynności:


  • ocena reakcji na bodźce – czy zwierzę jest przytomne, czy wymaga reanimacji.
  • ocena oddechu zwierzęcia – czy klatka piersiowa unosi się i opada.
  • oględziny zwierzęcia w kierunku ran, krwawień, złamań.
  • ocena tego, czy zwierzę może się poruszać.
  • należy usunąć wszelkie niepotrzebne, a mogące powodować dyskomfort u zwierzęcia obroże, szelki, ubranka. Wykonuje się to tylko pod warunkiem, że żaden z tych elementów nie przylega bezpośrednio do rany.
  • zastosowanie jałowego opatrunku – powinien on być suchy i nieprzywierający do rany.


Transport do lecznicy weterynaryjnej i dalsze leczenie

Zwierzę, któremu udzielono pierwszej pomocy należy w dalszym etapie postępowania przewieźć do lekarza weterynarii. Jeśli transport jest niemożliwy ze względu na obrażenia zwierzęcia, należy skontaktować się z lekarzem weterynarii telefonicznie i uzgodnić dalsze czynności. O dalszym leczeniu decyduje lekarz w oparciu o oględziny ran, które odniosło zwierzę.

Okazuje się, że opiekunowie w sytuacji zagrożenia zdrowia czy życia czworonoga mogą odegrać kluczową rolę. Dzięki szybkiej reakcji szanse zwierzęcia na powrót do zdrowia znacząco wzrastają. To sprawia, że każdy zwierzolub powinien znać postępowanie dotyczące udzielania pierwszej pomocy potrzebującemu zwierzęciu.

data publikacji artykułu: 2018-11-20

Popularne teraz

Komentarze