2018-06-01 10:00

Zagraniczny wyjazd ze zwierzakiem

Urlop w podróży jest idealnym wypoczynkiem. Jednak, jeśli mamy pod swoją opieką zwierzę, konieczne jest przed każdym wyjazdem zastanowienie się, czy lepiej zwierzaka zostawić w domu pod opieką znajomych lub rodziny, czy lepiej zawieźć go na ten czas do hotelu dla zwierząt, czy też może zabrać na wyjazd z sobą. Każda z opcji ma plusy i minusy. Jak sprawić, żeby zagraniczny wyjazd z czworonogiem był przyjemnością, a nie udręką?

Paszport i czipowanie

Każdy pies, kot czy fretka przewożone poza granicę Polski muszą posiadać swój paszport. Paszport wystawiany jest przez lekarzy weterynarii, żeby go otrzymać, musimy najpierw zwierzę zaczipować. Czip jest niewielkim nadajnikiem, umieszczanym za pomocą igły pod skórą po lewej stronie szyi lub pod łopatkami. Dzięki niemu za pomocą specjalnego czytnika można odczytać indywidualny numer, który w bazie przypisany jest do konkretnego zwierzęcia. Czip jest niezbędny, by zidentyfikować, czy paszport należy do danego zwierzęcia. Poza tym jeśli zwierzę się zgubi, łatwiej zostanie zidentyfikowane. Warto przed wyjazdem upewnić się, że w bazie przypisany jest zwierzęciu właściwy numer telefonu, który będziemy mieli na urlopie przy sobie. Można także przed podróżą zaopatrzyć psa w adresówkę z aktualnym numerem telefonu, lub wygodny identyfikator vetid by każdy, kto go znajdzie, mógł pomóc w jego odnalezieniu, bez wizyty u lekarza weterynarii.

Przepisy krajowe

Przed wyjazdem za granicę konieczne jest sprawdzenie, jakie szczepienia i zaświadczenia są wymagane prawnie w kraju, do którego się udajemy. Jeśli jedziemy samochodem, musimy wziąć pod uwagę prawodawstwo wszystkich krajów, przez które będziemy przejeżdżać. Na terenie całej Unii Europejskiej wymagane jest zawsze szczepienie przeciwko wściekliźnie, jednak pobyt w niektórych krajach może dodatkowo wymagać innych szczepień lub badań określających miano przeciwciał po szczepieniu.
W niektórych krajach szczególne środki ostrożności dotyczą wybranych ras, uznanych za niebezpieczne. Informacje o przepisach krajowych można znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii www.wetgiw.gov.pl.

Bezpieczna podróż

Jeśli planujemy podróż samochodem, sprawa jest dość łatwa, sami możemy tak zaplanować podróż, by zapewnić zwierzęciu odpowiednią liczbę przerw na odpoczynek, załatwienie potrzeb fizjologicznych czy jedzenie i picie.
W przypadku podróży transportem publicznym konieczne jest sprawdzenie wymagań przewoźnika - czy zwierzę musi być w klatce, czy wymagany jest kaganiec itp. Warto pamiętać, że w samolocie zwierzę ważące powyżej 8 kg będzie musiało lecieć w luku bagażowym w klatce.

Choroba lokomocyjna

Wiele zwierząt cierpi na chorobę lokomocyjną, która może mieć różne nasilenie. Przed długim wyjazdem warto sprawdzić, czy zwierzę na nią choruje i jak silne są objawy. Przyzwyczajenie do jazdy samochodem także może poprawić samopoczucie zwierzęcia w czasie jazdy. Jeśli jednak nasz zwierzak się nie przyzwyczaja do jazdy nie dawajmy mu przed podróżą jedzenia, zadbajmy tylko o wodę. Jeśli choroba jest bardzo nasilona warto poprosić o pomoc lekarza weterynarii.

Lokalne przepisy i regulamin hotelu

W niektórych miejscach mogą lokalnie obowiązywać dodatkowe przepisy, np. dotyczące prowadzenia psów na smyczach, noszenia przez nie kagańców, czy sprzątania po nich. Pamiętajmy o wzięciu kagańca, smyczy oraz woreczków na nieczystości.
Sprawdźmy też, czy hotel, do którego się wybieramy na pewno jest przyjazny zwierzętom i czy zwierzę będzie mogło spać z nami w pokoju.

Lokalne choroby i pasożyty

W zależności od tego, gdzie jedziemy należy zastanowić się, jakie choroby i pasożyty mogą zagrażać naszemu pupilowi. Warto zadbać o profilaktykę przeciwpasożytniczą - preparaty odstraszające kleszcze i pchły, a także repelenty przeciwko komarom. Wszystkie te pasożyty mogą przenosić groźne choroby. Na miejscu nie dawajmy psom pić wody nieprzegotowanej, nie pozwalajmy na wąchanie odchodów innych psów ani na bezpośredni z nimi kontakt.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Podróżując ze zwierzęciem pamiętajmy o zapisaniu numeru telefonu do lekarza prowadzącego zwierzę, szczególnie, jeśli jest ono leczone na choroby przewlekłe. Zapiszmy także adresy lokalnych klinik. Warto wybierać duże kliniki, w których jest większa szansa, że personel zna język angielski.
Dobrym pomysłem jest zabranie własnej mini apteczki. Wyposażmy ją w materiały opatrunkowe, płyny antyseptyczne, wodę utlenioną, sól fizjologiczną, nożyczki i rękawiczki jednorazowe.

Jeśli chodzi o leki, warto wziąć:

• Węgiel aktywny - na zatrucia,
• Olej parafinowy - na zaparcia,
• Leki na stałe przyjmowane przez zwierzę,
• Maść antybiotykową na drobne rany.

Przeciwwskazania do podróży

Podróż jest dla zwierzęcia dużym stresem. Sam przejazd, czy lot to już duża dawka emocji, a do tego dochodzi nowe miejsce, nowe sytuacje, a często też i klimat inny niż na co dzień. Zawsze należy więc rozważyć, czy zwierzę skorzysta z wyjazdu, czy też będzie on dla niego udręką.
Zwierzęta z problemami z układem oddechowym lub układem krążenia, a także rasom brachycefalicznym, czyli o skróconych pyskach, nie będzie dobrze w klimacie ciepłym. Podobnie niewskazane jest zabieranie w podróż zwierząt bardzo lękliwych, ponieważ tak duży stres może jeszcze bardziej pogłębić ten problem.

data publikacji artykułu: 2018-06-01

Popularne teraz

Komentarze