Co powinno się znaleźć w klatce papugi?

Klatka to podstawowy element wyposażenia, które musimy zapewnić, decydując się na jakiegokolwiek ptaka w domu. Jej rodzaj i rozmiar zależą oczywiście od tego, kto ma w niej zamieszkać – ważny jest gatunek, rozmiar i potrzeby danego osobnika. Papużkom falistym wystarczy niewielka klatka ustawiona na komodzie w domu, jednak ara będzie potrzebować dużej woliery. Co jednak – poza klatką – powinniśmy zapewnić ptakom?

Jedzenie i picie

Bez tego żadne zwierzę długo nie pożyje – jedzenie i picie to coś, do czego ptak musi mieć zawsze dostęp, zwłaszcza, że to pierwsze to jedno z głównych zajęć tych zwierząt.
Ziarenka i wodę powinniśmy umieścić w osobnych karmidełkach zawieszonych na klatce – dostępne są ich dwa rodzaje: takie, które umieszczamy w specjalnym otworze w klatce oraz miseczki, które zawieszamy na szczebelkach, jeśli nie posiadamy otworu. Te pierwsze są wygodniejsze w uzupełnianiu (wyciągamy je od zewnętrznej strony klatki) i nie zabierają w niej miejsca. Posiadają też specjalne „podnóżki”, na których ptak siada, aby zjeść. Nie każda papużka jednak lubi ten rodzaj karmidełek, zwłaszcza że wiele z nich jest raczej niewielkich rozmiarowo – sprawdzą się więc dla małych gatunków. Miseczki zawieszane na szczebelkach to dobre rozwiązanie dla większych ptaków – niestety, niektóre ptaki hobbystycznie je zrzucają – raczej trudno jest je całkowicie unieruchomić.
Możemy też podawać ptakom proso w formie gałązek, które zawieszamy między szczebelkami. Istnieją też kolby, które za pomocą sznureczka mocujemy do klatki, jednak pamiętajmy, że są one bardzo kaloryczne, dlatego nie możemy podawać ich zbyt często.

Podłoże

Dno klatki powinno być zawsze czyste. Żeby odpowiednio o to zadbać, dobrze jest je wyłożyć ręcznikiem papierowym (ale bez żadnych wzorów – ptaki mogą się nim bawić, a użyta w nim farba bywa szkodliwa). Powinien on być zmieniany w zależności od potrzeb, przynajmniej jeden raz na kilka dni. Przy każdej wymianie należy też czyścić dno samej klatki. Rozwiązanie to jest też o tyle wygodne, że łatwo zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości w odchodach i będziemy mogli szybko zareagować, udając się do weterynarza. Dobre zastępstwo stanowi też zwykły, biały, niezadrukowany papier lub papier pakowy. Gazety raczej się odradza ze względu na farbę, jednak jeśli nie mamy nic w domu, jednorazowo możemy je użyć.
Odradza się raczej piasek i żwirek – nieodpowiedni może być szkodliwy dla ptaków, a ten nawet dla nich przeznaczony raczej przyniesie nam tylko więcej sprzątania. Na pewno będzie mocno rozsypany wokół klatki, dodatkowo utrudnia kontrolowanie odchodów ptaków. Jest również mitem to, że potrzebują one piasku do prawidłowego trawienia.

Wapno

Wapno to bardzo ważny element ptasiej diety. Dostarczanie go w pożywieniu nie wystarczy – musimy zadbać o to, aby znalazło się również w klatce w postaci, która umożliwi nie tylko dostarczenie tego minerału, ale też ścieranie dzioba. Najlepiej sprawdza się do tego tzw. sepia (czyli muszla mątwy), którą kupimy w każdym sklepie zoologicznym. Mocujemy ją za pomocą dołączonego metalowego zaczepu.
Odradza się kupowanie tzw. kostek wapiennych dla papug, które często są wykonane nie z węglanu wapnia, a z gipsu, a także zawierają wiele szkodliwych dodatków. Nie wolno też podawać kredy jako źródła wapnia – jest ona szkodliwa.

Żerdzie

Ptaki najbardziej lubią siedzieć na żerdkach i patyczkach – nie na dnie klatki. Spędzają na nich większość dnia, nawet śpią – dlatego muszą być odpowiednio dobrane. Złe żerdzie stanowią bowiem główną przyczynę chorób nóg ptaków, a także pogarszają ich samopoczucie – w końcu to tak, jakby spać na niewygodnym łóżku.
Najlepsze są żerdzie wykonane własnoręcznie, ze świeżego drewna. Niektóre gatunki drzew są jednak niebezpieczne dla zdrowia ptaków. Odpowiednie będą: brzoza, topola, jesion, olcha, osika, buk (bez orzeszków), dzika jabłoń, grusza, wiąz, wierzba, sekwoja. Sprawdzi się również sosna, jodła i modrzew, ale gałęzie nie mogą być pokryte żywicą i powinny pachnieć bardzo delikatnie. Jeśli chodzi o drzewa cytrusowe, ich gałęzie również są dobre, jednak niektóre ptaki mają na nie alergię. Niebezpieczne dla ptaków gatunki drzew to: dąb, czarny bez, robinia, orzech włoski, czerwony klon, drzewa owocowe (poza jabłonią i gruszą). Najlepiej, aby w klatce znalazły się patyczki z różnych gatunków drzew.
Drzewa, z których gałęzie chcemy użyć w klatce, nie mogą rosnąć w pobliżu ulicy. Patyczki powinniśmy dokładnie umyć pod ciepłą wodą, używając np. szczoteczki do zębów, a następnie dokładnie wysuszyć. Niektórzy dodatkowo wyparzają je w piekarniku w temperaturze 200 stopni (przez około pół godziny), jednak nie jest to konieczne.
Pamiętajmy, że patyczki powinny mieć odpowiedni rozmiar – palce ptaka nie powinny być w stanie jej całkowicie objąć. Minimalne średnice dla różnych gatunków to:
1-2,5 cm dla ptaków małych,
2-3 cm dla średnich, drobnych ptaków (np. mnichy, konury),
2,5-5 cm dla średnich ptaków (amazonki, barwnice),
5-9 cm dla dużych ptaków (ary, kakadu).
Mniejsze ptaki czasami jednak lubią też większe żerdzie – ważne jest jednak, aby nie przesadzić w drugą stronę, bo zwierzę nie będzie w stanie się utrzymać na patyczku. Dobrze jest umieścić w klatce różne rozmiary żerdzi, aby ptak samodzielnie wybrał ulubiony.
Odradza się żerdzie plastikowe – często są one wykonane z toksycznego plastiku, dodatkowo nie pozwalają papudze ścierać pazurów i dzioba o korę, bo są gładkie. Przeważnie są one dostarczane wraz z klatką, jednak lepiej je wymienić na te z naturalnego drewna.
W sklepach zoologicznych znajdziemy też specjalne żerdzie do ścierania pazurów i dzioba – niestety, te dostępne w Polsce są niezbyt bezpieczne.

Kąpiel

Do niektórych klatek dołączane są tzw. baseniki dla papug. W większości są one jednak za małe – ptaki nie mieszczą w nich ogona i nie mogą w pełni rozłożyć skrzydeł. Lepiej sprawdzają się kąpiele poza klatką – w dużej misce z wodą, w zlewie, pod prysznicem, niektóre ptaki lubią być tylko spryskiwane.

Zabawki

W sklepach zoologicznych znajdziemy wiele zabawek dla ptaków. Możemy je również wykonać samodzielnie. Niektóre z nich to huśtawki – nie każdy osobnik je lubi, ale niektóre za nimi wręcz przepadają. Ważne jest jednak, aby były one większe niż sam ptak, żeby spokojnie się w nich zmieścił. Najlepiej jest je zawiesić na górnych szczebelkach klatki, jednak w taki sposób, żeby nie zaczepiały się o żerdzie.
Niektóre ptaki lubią też linki – czy to takie, na których mogą stanąć, czy takie, które można rozplątywać, szarpać, dziobać etc. Ważne jednak jest, aby były one z możliwie najbardziej naturalnego materiału, niebarwionego. Możemy też dla urozmaicenia zawiesić na nich np. dzwoneczek.
Ptaki uwielbiają również lusterka – na przeglądaniu się w nich mogłyby spędzać całe godziny. Niektóre papużki potrafią się wręcz „zakochać” we własnym odbiciu, zalecać się, karmić, zaczepiać etc. Zabawka ta jest dość ryzykowna – często bowiem doprowadza do agresji (ptak broni swojego ukochanego przed właścicielem) i gorszego samopoczucia (w końcu nie można realnie spotkać tego, co widzi się w lusterku). Niektóre papużki traktują lusterko wyłącznie jako zabawkę – jeśli nie spędzają przy nim zbyt dużo czasu, nie musimy się nim przejmować.
Sam dobór zabawek zależy przede wszystkim od naszego ptaka – zaobserwujmy, co lubi robić najbardziej. Większość uwielbia wszelkie sznurki i sznureczki, wspinanie się, szarpanie, rzucanie – wszystko, co umożliwi którąś z tych czynności, powinno spodobać się naszemu zwierzątku.

Budka lęgowa

Przyda nam się, jeśli posiadamy parę ptaków i chcemy ją rozmnażać. W przypadku jednego osobnika będzie raczej zbędna. Mitem jednak jest, że brak budki lęgowej zapewni brak jajeczek – zwłaszcza w przypadku nimf.
Jeśli jednak planujemy rozmnażanie naszych ptaków, powinniśmy tę budkę posiadać. Możemy ją wykonać samodzielnie lub zakupić – ważne jest jednak, żeby miała odpowiednią wielkość. Zmieścić się w niej musi w końcu nie tylko ptak, ale i pisklęta. Jej wejście powinno być okrągłe i umieszczone w rogu, aby małe z niej nie wypadły. W środku należy umieścić delikatne zagłębienie na jajeczka, które uniemożliwi ich przesuwanie się.
Budkę należy umieścić w górnej części klatki, najlepiej tak, abyśmy również mieli do niej łatwy dostęp. Przed wejściem do niej powinna znaleźć się żerdź, aby rodzice mogli łatwo się do niej dostać.

data publikacji artykułu: 2017-04-19

Popularne teraz

Komentarze