Ruja u fretki

U fretek bardzo łatwo można zauważyć okres rui. Zarówno samice, jak i samce są wyraźnie pobudzone. bardzo szybko zmieniają im się humory, od skrajnej niespodziewanej łagodności po agresję. Mogą pojawić się problemy ze znaczeniem terenu moczem. Dodatkowo fretki wydzielają intensywniejszy, specyficzny zapach. U obu płci znacząco nabrzmiewają organy kopulacyjne. Z pochwy, u samic, można zaobserwować słomkowy lub bezbarwny wyciek. Ponad to, samce często ocierają brzuch o rozmaite dostępne przedmioty.

Ruja u fretki

Obecnie, w hodowlach amatorskich, cieszą się popularnością zwierzęta, które do tej pory nie były uważane za zwierzęta towarzyszące, domowe. Jednym z takich zwierząt jest fretka. Fretki są wynikiem krzyżowania tchórza i fretki, dlatego tez nazywane są tchórzofretkami. Wcześniej były utrzymywane jako zwierzęta pomagające w zwalczaniu gryzoni, a także wykorzystywane w przemyśle futrzarskim. Są to zwierzęta dzikie, nie tak bardzo poznane, jak pies i kot. Mają specyficzne zachowania i stany fizjologiczne. Pragnąc utrzymywać w domu fretkę, należy dokładnie zapoznać się z jej potrzebami, żywieniem i rozrodem. Bardzo często hodowcom sprawia problem związany rozmnażaniem, czyli kiedy można spodziewać się rui? Kiedy rozpocząć rozmnażanie i, czy w ogóle dopuścić do ciąży?

Cykl płciowy

Najczęściej nabywca fretki otrzymuje młode zwierzę w wieku około 2-3 miesięcy, w okresie lata. Związane jest to z ich cyklem płciowym. ruja przypada na wczesną wiosnę, jednak warunki domowe mogą znacząco wpłynąć na moment jej wystąpienia. Znaczne rozregulowanie obserwuje się, jeśli fretki trzymane są w ciepłych pomieszczeniach ze sztucznym światłem.

Samice dojrzewają w wieku 10-12 miesięcy. ruja trwa zazwyczaj 4-8 tygodni, jeśli w tym czasie zostanie pokryta samcem, to po ok. 42 dniach można spodziewać się 6-8 młodych. Rodzą się zupełnie bezbronne, nie posiadają prawie w ogóle futra, są ślepe. Po 10 dniach zaczyna wyrastać okrywa, zaś ok. 42 dnia życia samica przestaje karmić młode mlekiem. W pełni samodzielne stają się po 52 dniach i wówczas są gotowe na odłączenie od matki.

Jeśli nie nastąpiło zapłodnienie, to po 6 tygodniach można spodziewać się kolejnej rui. Jeśli ruja trwa dłużej niż 10 tygodni, to konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii, w celu podania odpowiednich środków na 'wyciszenie' hormonów. Przedłużająca ruja jest dla fretek niebezpieczna, więc jeśli nie planuje się rozmnażać tych zwierząt, warto pomyśleć o kastracji.

Objawy rui

U fretek bardzo łatwo można zauważyć okres rui. Zarówno samice, jak i samce są wyraźnie pobudzone. bardzo szybko zmieniają im się humory, od skrajnej niespodziewanej łagodności po agresję. Mogą pojawić się problemy ze znaczeniem terenu moczem. Dodatkowo fretki wydzielają intensywniejszy, specyficzny zapach. U obu płci znacząco nabrzmiewają organy kopulacyjne. Z pochwy, u samic, można zaobserwować słomkowy lub bezbarwny wyciek. Ponad to, samce często ocierają brzuch o rozmaite dostępne przedmioty.

Czasem zdarza się tak, że objawy rui przedłużają się. Mamy wówczas do czynienia z rują permanentną. Po za standardowymi objawami, można zaobserwować wyłysienia w okolicy ogona, karku i podbrzusza. Zwierze staje się słabsze, jest bardziej podatne na infekcje. Zbyt duży poziom estrogenów powoduje supresje szpiku kostnego.

Sterylizacja

Jeśli nie chcemy rozmnażać fretek, zalecana jest kastracja albo użycie implantów. Zwierzęta pozbawione możliwości rozrodczych są łagodniejsze, nie wydzielają aż tak intensywnego zapachu, a przede wszystkim są łatwiejsze w obsłudze. Ich kłopotliwe zachowania podczas rui są wyeliminowane.

Samice możemy poddać sterylizacji po wystąpieniu rujki. Jednak lepiej, by fretka miała minimum 8 miesięcy. Należy odczekać, aż ruja minie i po 2 tygodniach można poddać temu zabiegowi samiczkę. Tylko w wyjątkowych sytuacjach usuwa się macice i jajniki podczas rui. Zbyt szybko wysterylizowana fretka może później mieć problemy z układem moczowym.

Jest to zabieg chirurgiczny, więc mogą pojawić się komplikację. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku pozostawienia części jajnika, odprysku. Wówczas, jeśli ulegnie otorbieleniu i będzie możliwa lokalizacja takich fragmentów, trzeba je usunąć. Odpryski mogą powodować nawroty objawów rui. sterylizacja wiąże się z chorobami nadnerczy, więc fretki powinny być po ciągłą opieką weterynaryjną. Dodatkowo, często spotykane jest ropomacicze. sterylizacja powinna być wykonana do 3 roku życia. Po tym czasie, u fretek nie dopuszczanych do rozrodu, problemy zdrowotne są niemal pewne.

W przypadków samców, sterylizacja nie jest poparta medycznymi wskazaniami. Zdecydowanie ułatwia obsługę kastrata, więc również warto przedyskutować ta kwestię z lekarzem weterynarii. Zabieg ten można wykonać po osiągnięciu dojrzałości, kiedy jądra znalazły się w worku mosznowym. Jeśli mamy do czynienia z wnętrem (samiec, u którego doszło do zatrzymania jąder), zabieg kastracji jest trudniejszy, ponieważ wiąże się z przecięciem powłok brzusznych.

Alternatywą sterylizacji jest Suprelorin. Jest to implant wszczepiany pod skórę, czas działania wynosi 6 miesięcy. Jeśli u samiczki nie zanika ruja po implancie, należy natychmiast przeprowadzić kastrację chirurgiczną.

data publikacji artykułu: 2010-06-15

Popularne teraz

Komentarze