2019-01-02 21:17

Jak rozdzielić walczące koty

Czy to tylko zwyczajna zabawa, czy już może agresywna walka o przetrwanie? Początkujący, niedoświadczeni jeszcze opiekunowie kotów często mają problem z oceną relacji pomiędzy zwierzętami. W tego typu sytuacjach zawsze trzeba zachować zimną krew i w razie konieczności reagować.

Kocia zabawa często przypomina walkę. Koty głośno miauczą, fukają, a nawet zdarza im się syczeć. Mogą też stroszyć sierść, czaić się na "przeciwnika" i w końcu przejść do ataku.

Kiedy mamy do czynienia z zabawą, a kiedy z agresją?

W przypadku kotów nic nie jest proste. Te, które walczą ze sobą w zabawie, nie powinny być rozdzielane przez opiekunów, ponieważ jest to ich naturalne zachowanie, które w pewnym stopniu zaspokaja potrzeby gatunkowe tych zwierząt. Ważne jest to, aby na kocie relacje spojrzeć przez pryzmat codziennych zachowań. Należy ocenić, na ile koty żyją w przyjaznych warunkach i jaka łączy je więź. W przypadku gdy opiekun ma problem z oceną kocich relacji, zawsze warto skorzystać z pomocy kociego behawiorysty.

Jak rozdzielić agresywne koty?

  • Przede wszystkim należy zadbać o swoje bezpieczeństwo, a także innych osób lub zwierząt, które znajdują się w otoczeniu konfliktu.
  • W pierwszej kolejności należy próbować odwrócić uwagę kotów od siebie wykorzystując jakiś element zaskoczenia np. dźwięk. Można spróbować czymś hałasować np. pękiem kluczy czy rzuconym w drugą stronę pomieszczenia obuwiem. Staramy się działać tak, aby koty straciły ze sobą kontakt wzrokowy.
  • Jeśli koty znajdują się w osobnych pomieszczeniach, zamykamy drzwi i czekamy aż ochłoną.
  • Nigdy nie staramy się rozdzielić kotów gołymi rękoma. Należy użyć w tym celu grubych rękawic, a najlepiej grubego koca lub kurtki.

agresja u kotów to poważny problem, którego nie należy bagatelizować. Powyżej zamieszczone są najważniejsze wskazówki dotyczące bezpiecznego rozdzielenia kotów. Jednak każdy kot jest inny, dlatego w przypadku nawracającego problemu z agresją, należy poradzić się kociego behawiorysty, który obiektywnie oceni relacje pomiędzy zwierzakami i udzieli odpowiednich wskazówek dotyczących rozwiązania problemu.

data publikacji artykułu: 2019-01-02

Popularne teraz

Komentarze