Jakich zapachów nie lubi kot
Koty mają znacznie bardziej wyczulony węch od ludzi. Zmysł powonienia pozwala im swobodnie poruszać się w każdej przestrzeni, unikając niebezpiecznych miejsc lub zagrożenia ze strony innych zwierząt. Jednak opiekunowie kotów często nie do końca zdają sobie sprawę z tego, że część zapachów, które pojawiają się w domu lub ogrodzie, może stanowić dla zwierzaka spory dyskomfort.
Węch u kotów odgrywa ważną rolę, te zwierzęta posiadają w swojej jamie nosowej ok. 100 milionów receptorów węchowych (dla porównania człowiek ma ich ok. 5 milionów). Dzięki tak bardzo wyczulonemu zmysłowi, zwierzę bez większych problemów lokalizuje pożywienie, jest w stanie wyczuć po zapachu, czy pokarm nie jest zepsuty lub nieświeży. Dodatkowo koci węch przydaje się w trakcie kocich wędrówek – dzięki niemu doskonale orientują się w terenie zapamiętując, a raczej kojarząc miejsca po danym zapachu.
Nieprzyjemne zapachy dla kota
Mając bardzo wyczulony zmysł węchu, koty intensywniej odbierają zarówno przyjemne zapachy (np. pożywienie), ale też te mniej lubiane. Również w naszych domach mamy przedmioty lub substancje, których zapach może działać drażniąco na te zwierzęta. Wśród nich przede wszystkim należy wymienić:
• Cytrusy - kwaśny i intensywny zapach, który bardzo często wykorzystywany jest w preparatach do „odstraszania” kotów. Bardzo popularny w sklepach zoologicznych.
• Ocet – intensywny i drażniący zapach, skutecznie odstrasza koty. Można nasączoną octem ściereczkę zostawić w miejscu, które chcielibyśmy, aby mruczek omijał szerokim łukiem.
• Rośliny – ruta, lawenda, koleus psi, bodziszek - nie zachęcą kota do częstego odwiedzania danego miejsca np. w ogrodzie. Intensywny zapach tych roślin skutecznie odstrasza mruczki.
• Cebula – intensywny zapach bywa nieprzyjemny również dla ludzi. Należy pamiętać, że tak samo jak w przypadku człowieka – warzywo może powodować silne podrażnienie kociego oka.
• Chemia – używana w domu zarówno w postaci środków do sprzątania, jak i kosmetyków np. perfum. Działa silnie drażniąco na koci zmysł powonienia. Dostęp kotów do środków chemicznych może powodować ich zatrucie, a nawet zagrożenie życia zwierzęcia.
Należy zdawać sobie sprawę z tego, że nie każdy kot musi reagować na dany zapach. Zdarza się, że zwierzak nie będzie bardzo wrażliwy na zapach cytryny czy cebuli. Jednak w przypadku, gdy kot wydaje się nie reagować na intensywne zapachy, warto odwiedzić gabinet weterynaryjny, aby dokładnie przebadać zwierzaka pod kątem chorób górnych dróg oddechowych.
Ważne jest, aby opiekun zwierzęcia unikał intensywnych zapachów w mieszkaniu. Odświeżacze powietrza, kadzidła i domowa chemia może drażnić koci węch, doprowadzić mruczka do duszności, a nawet zagrożenia życia.