Jak bawić się z psem?

Psy to zwierzęta, które ze swej natury uwielbiają czuć się częścią jakiejś wspólnoty. W naturze często wspólnie polują, a każdy członek stada odpowiedzialny jest wtedy za wykonanie jakiegoś zadania. Warto wykorzystać tę naturalną cechę psa bawiąc się z nim. Dla psa najwspanialszą formą zabawy będzie wykonywanie wspólnych zadań wraz ze swoim opiekunem.

Jak bawić się z psem?

Psy to zwierzęta, które ze swej natury uwielbiają czuć się częścią jakiejś wspólnoty. W naturze często wspólnie polują, a każdy członek stada odpowiedzialny jest wtedy za wykonanie jakiegoś zadania. Warto wykorzystać tę naturalną cechę psa bawiąc się z nim. Dla psa najwspanialszą formą zabawy będzie wykonywanie wspólnych zadań wraz ze swoim opiekunem.

To, w jaki sposób będziemy bawić się z naszym psem zależy w dużej mierze od charakteru i preferencji zwierzęcia. Trzeba pupila obserwować, aby zorientować się jakie zabawy najbardziej mu odpowiadają.

Kilka podstawowych zasad

Zabawa jest podstawą prawidłowego rozwoju szczenięcia. Dzięki wspólnej zabawie zacieśnia się więź między zwierzakiem i opiekunem, pies nabiera do opiekuna zaufania, a także uczy się różnych zachowań.

Podczas zabaw ze szczeniakiem ważne jest, aby nie pozwalać mu na gryzienie naszych rąk czy nóg. Takie zachowania, jeśli nie będą korygowane mogą się w przyszłości utrwalić, co bywa później bardzo uciążliwe. Jeśli piesek próbuje nas podgryzać, przerwijmy zabawę i kontynuujmy ją dopiero, gdy psiak się uspokoi.

Ponadto, to my powinniśmy inicjować, a także kończyć zabawę z młodym pieskiem. Lepiej nie uczyć go, że to na jego żądanie rozpoczynamy zabawę, gdyż może to spowodować, iż szczeniak szybko „wejdzie nam na głowę”.

Pamiętajmy, że psy odczuwają chęć do zabawy przez całe życie (nawet w podeszłym wieku, o ile zdrowie im na to pozwala). Należy zawsze dostosować intensywność i formę zabawy do wieku psa, a także do jego wielkości (u psów dużych ras oraz u psich seniorów musimy uważać, aby zanadto nie narażać stawów).

Rodzaje zabaw

Tak, jak już wspomniano, rodzaj zabawy zależy w dużej mierze od tego, co nasz pies lubi. W zależności od wieku zwierzęcia, możemy zdecydować się na połączenie szkolenia i zabawy albo w psim przedszkolu, albo w szkole dla psów. Dla psa taka forma spędzania czasu, na dodatek z ukochanym właścicielem będzie doskonałą zabawą. A psie przedszkole zadba ponadto o prawidłową socjalizację szczenięcia.

Istnieje też wiele ciekawych propozycji zorganizowanych psich zabaw takich, jak np. agility, frisbie, ćwiczenie sportowego posłuszeństwa lub obrony, psię zaprzęgi i wiele innych. Na szkolenia oraz zorganizowane zabawy musimy jednak przeznaczyć czasem niemałą kwotę, poza tym nie każdy znajdzie na to czas. Może więc warto wykorzystać zwykły spacer i zmienić go w zabawę?

Większość psów za dobrą zabawę uznaje po prostu wykonywanie dowolnego zadania, uczenie się nawet najprostszych sztuczek itp. Wystarczy, że nie dopuścimy do tego, aby pies się nudził. Znudzony pies często sam organizuje sobie zajęcie, jednak często jest ono związane z niszczeniem mieszkania, co oczywiście prowadzi do niezadowolenia opiekuna.

Dlatego zadbajmy o zapewnienie zajęcia naszemu psu. Może to być np. nauka jakiejś sztuczki (podawania łapy, turlania się i innych mniej lub bardziej skomplikowanych komend). Ważne, aby nauka taka wiązała się z pozytywnymi emocjami, chwaleniem, nagradzaniem i naszym zadowoleniem, które dla psa jest bardzo istotne.

Także nauka posłuszeństwa (czyli wykonywanie komend takich, jak siadanie, przychodzenie na zawołanie, chodzenie przy nodze, zostawanie w miejscu) może sprawić psu dużo radości pod warunkiem, że przeprowadzimy ją w odpowiedni sposób. Taki trening pomaga też budować więź między opiekunem i psem. Atrakcyjne dla psa są także zabawy takie, jak tropienie, aportowanie, skoki przez przeszkody itp.

Propozycje zabaw z psem

Poniższe propozycje zabaw z psem to oczywiście tylko wybrane przykłady, jednak z pewnością dostarczą zwierzęciu, ale również i nam mnóstwo frajdy.

- rzucanie piłek – potrzebne będą dwie identyczne piłeczki. Należy rzucić psu jedną z nich, a następnie, gdy pies za nią pobiegnie i złapie zaczynamy bawić się drugą piłką. Gdy pies zainteresuje się nią i podbiegnie do nas, rzucamy mu drugą piłkę i idziemy po tę pierwszą. Czynność powtarzamy, rzucając raz jedną, raz drugą piłeczkę.

- przeciąganie liny – należy przygotować mocny sznurek. Następnie uciekamy ze sznurkiem, prowokując psa, aby nas gonił i pozwalamy mu złapać sznurek. Gdy psiak chwyci sznurek, zaczynamy się z nim siłować, przeciągając sznurek. Czasami należy pozwolić psu „wygrać”, aby zbytnio się nie zniechęcił tym, że nie może nam odebrać sznurka.

- szukanie schowanego przedmiotu – dajemy psu do powąchania jakiś przedmiot, po czym ukrywamy go w jakimś miejscu (na początku niech to będzie miejsce łatwo dostępne). Następnie wydajemy polecenie „szukaj” i gdy pies odnajdzie ukryty przedmiot, nagradzamy go i chwalimy. Zabawa ta jest bardzo rozwijająca dla zwierzęcia.

- aportowanie – należy przygotować przedmiot, który będziemy psu rzucać. Wyrzucamy przedmiot wydając polecenie „przynieś” i gdy pies go nam przyniesie odbieramy przedmiot zawsze bezpośrednio z pyska wydając polecenie „daj”. Pies nie powinien uciekać ze „zdobyczą”. Gdy zwierzę odda nam przedmiot, chwalimy go, ale najlepszą nagrodą dla psa będzie sam fakt ponownego rzucenia przedmiotu. Po pewnym czasie pies zrozumie na czym polega zabawa.

- zabawy z innymi psami – warto wychodzić na spacery z innymi opiekunami psów. Psy czerpią dużo radości z zabaw i gonitw z przedstawicielami własnego gatunku, a poza tym kontakt z innymi czworonogami wpływa korzystnie na socjalizację psa.

Zabawki dla psów

Psy uwielbiają również zabawy z użyciem różnych zabawek. Rynek oferuje całe mnóstwo rozmaitych rodzajów zabawek przeznaczonych specjalnie dla psów. Można je podzielić na trzy grupy: zabawki dla szczeniąt (głównie gryzaki), zabawki behawiorystyczne, zabawki edukacyjne oraz zabawki rekreacyjne.

W przypadku zabawek dla szczeniąt ważne jest, aby zwierzak mógł je gryźć. Szczenięta mają silny odruch gryzienia ze względu na wyrzynające się zęby. Stąd wszelkiego rodzaju gumowe gryzaczki, które masują swędzące dziąsła malucha, a przy okazji chronią nasze buty i meble przed zniszczeniem.

Zabawki behawiorystyczne wykorzystuje się podczas szkolenia i tresury dorosłych psów. Należą do nich wszelkiego typu piłki, aporty, sznurki, gryzaki, dyski do rzucania i wiele innych. Tego rodzaju zabawki służą utrwaleniu pożądanych zachowań i nawyków u naszego pupila.

Zabawki edukacyjne służą rozwijaniu inteligencji zwierzęcia, często podczas wspólnej zabawy z właścicielem. Jedną z najpopularniejszych zabawek tego typu jest tzw. kong, czyli wykonana z twardego kauczuku piłka o charakterystycznym kształcie, którą można napełnić smakołykami. Zapewnia psu zajęcie na długie godziny, podczas których zwierzak stara się wydostać przysmaki z wnętrza zabawki. Zabawki edukacyjne często wyposażone są w różne elementy zmuszające psa do myślenia, wiele z nich również można napełnić przysmakami, które pies musi sam wydobyć.

Zabawki rekreacyjne to po prostu wszelkiego typu zabawki, którymi pies bawi się samodzielnie. Należą do nich pluszowe czy szmaciane maskotki, a także zabawki wykonane z drewna lub sznurka, gumowe kości i krążki, gumowe zabawki o różnych kształtach (np. kurczaka, kaczki), które dodatkowo wydają interesujące dla psa dźwięki.

data publikacji artykułu: 2009-07-22

Popularne teraz

Komentarze