Zdjęcie poglądowe
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Jak postępować z obcym psem

Nawet, gdy bardzo lubimy psy, w przypadku spotkania z obcym czworonogiem możemy niewłaściwie zinterpretować jego zamiary. Powinniśmy mieć świadomość, że obce zwierzę nie musi zachować się w danej sytuacji tak samo przyjaźnie, jak nasz własny pies. Jeśli spotkamy na swojej drodze psa, którego nie znamy, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach, aby uniknąć ewentualnego ataku ze strony zwierzęcia.

Jak postępować z obcym psem

Charakterystyczna mowa ciała

Należy wiedzieć, że pies, który decyduje się zaatakować wysyła charakterystyczne sygnały oraz przyjmuje charakterystyczną postawę ciała. Oznaki gotowości do ataku są następujące:

- pies napina sztywno grzbiet i łapy
- głowa i ogon psa uniesione są w górę
- sierść na karku, grzbiecie oraz ogonie jest nastroszona
- pies patrzy prosto na osobę, którą chce zaatakować
- uszy skierowane są wprost na „ofiarę”
- ciało psa wysunięte jest lekko w przód
- pysk psa jest zmarszczony
- zęby są odsłonięte
- kąciki pyska przesunięte są do przodu
- zwierzę głucho warczy

Innym rodzajem sygnałów wysyłanych przez zaniepokojonego psa, są tzw. sygnały uspokajające (CS – calming signals). Jeśli pies wysyła takie sygnały, oznacza to, że nie zamierza atakować, a jedynie chce nas uspokoić i rozładować napięcie. Sygnały te wysyłane są zazwyczaj w celu poinformowania nas, że coś go denerwuje, męczy lub niepokoi w naszym zachowaniu i chce, abyśmy zaprzestali określonego zachowania, opanowali swoje emocje.

Typowe sygnały uspokajające to:

- spowolnienie ruchów
- zastyganie w bezruchu
- odwracanie głowy i wzroku
- odwracanie się tyłem
- przysiadanie
- ziewanie
- oblizywanie pyska lub nosa
- przeciąganie się
- „lizanie” powietrza

Spotkanie na otwartym terenie

Gdy dojdzie do spotkania z obcym psem na terenie otwartym i widzimy na podstawie sygnałów, że zwierzę to ma zamiar zaatakować, należy postąpić zgodnie z następującymi zasadami:

- nie wolno uciekać ani odwracać się do psa tyłem
- nie wolno krzyczeć, machać rękoma
- unikamy patrzenia psu prosto w oczy
- należy opuścić głowę i skierować wzrok w bok
- można kilka razy zamrugać
- zaczynamy bardzo powoli wycofywać się ustawiając się bokiem do psa
- jeśli pies zaczyna iść w naszą stronę, zatrzymujemy się i z głową skierowaną w bok ponownie kilka razy mrugamy oczami
- możemy spróbować zastosować sygnał uspokajający, jakim jest ziewnięcie
- kontynuujemy powolne wycofywanie dopiero, gdy pies się zatrzyma

Jeśli do spotkania z obcym psem dojdzie w wąskiej furtce, należy przepuścić psa pierwszego, aby go przypadkiem nie sprowokować do ataku. Jeśli spotkamy psa w przejściu (alejce, korytarzu), gdzie nie ma możliwości przepuszczenia psa, staramy się udawać, że nie zauważyliśmy obecności zwierzęcia. Przechodzimy spokojnie obok, odwracając głowę w bok i unikając patrzenia zwierzęciu prosto w oczy. Nie należy podejmować prób głaskania psa.

Pamiętajmy też, że psy są bardzo wyczulone na ruch. Osoba jadąca na rowerze, czy biegnąca przykuwa uwagę zwierzęcia i wyzwala w nim chęć polowania (pies traktuje taką osobę jako ofiarę, którą należy dopaść). Jeśli jedziemy na rowerze lub biegniemy i zauważymy, że obcy pies zainteresował się nami, lepiej zwolnić biegu, zsiąść z roweru i spokojnie przejść obok zwierzęcia. W żadnym wypadku nie uciekajmy, nie krzyczmy, nie odpędzajmy psa, nie machajmy rękami. Unikając gwałtownych ruchów, krzyków i patrzenia psu prosto w oczy, sprawimy, że straci on zainteresowanie nami.

Spotkanie na terenie zamkniętym

Nie powinniśmy wkraczać na teren posesji, którego pilnuje pies. Nawet, jeśli wcześniej już mieliśmy okazję zapoznać się z tym zwierzęciem np. podczas spaceru i był do nas nastawiony przyjaźnie, nie musi to oznaczać, że w sytuacji naszego pojawienia się na jego terenie pies będzie zachowywał się tak samo.

Jeśli musimy wejść na teren pilnowany przez psa, zachowajmy się zgodnie z poniższymi wskazówkami:

- pozwólmy psu, aby nas spokojnie obwąchał
- unikamy patrzenia psu w oczy
- nie wykonujemy gwałtownych, nerwowych ruchów
- nie głaszczemy psa (położenie ręki na głowie czy grzbiecie oznacza w psim języku chęć dominacji – aby zdominować osobnika, którego uważają za słabszego, psy kładą mu łapę na karku lub głowie)
- jeśli wiemy, że pies nie jest wyjątkowo władczym typem, możemy go dotknąć lub poklepać, ale nigdy nie od góry – głaskać można po klatce piersiowej lub boku
- nie przytulamy ani nie obejmujemy zwierzęcia za szyję – jest to dla niego sygnał do rozpoczęcia próby sił

Jeśli zostaliśmy zaproszeni do domu, w którym mieszka pies, starajmy się unikać zachowań, które nasz własny pupil odczytuje jako przyjazne. Obcy pies może nie zrozumieć, że tarmoszenie za uszy, całowanie w pyszczek czy inne pieszczoty, jakimi obdarzamy nasze zwierzę nie stanowią zagrożenia. Nawet spokojny psiak może ugryźć, gdy będzie czuł się zaniepokojony dziwnym w jego odczuciu zachowaniem. Starajmy się też nie obdarzać obcego psa pieszczotami, na jakie zwierzę pozwala swoim opiekunom – mogą mu się one nie spodobać w wykonaniu kogoś spoza stada.

Spotkanie psa z dziećmi

Nawet, jeśli właściciel psa zapewnia nas o ogromnej wyrozumiałości pupila wobec dzieci musimy zastosować zasadę ograniczonego zaufania do psa. Zwierzęta inaczej postrzegają świat i nawet drobny, pozornie niegroźny gest dziecka może sprowokować zwierzę do ataku.

Nawet, jeśli pies ma wysoki poziom tolerancji na uciążliwe dziecięce zachowania i zazwyczaj znosi je ze stoickim spokojem, może mieć gorszy dzień lub być szczególnie zmęczony lub podniecony jakąś sytuacją. Wtedy łatwiej traci cierpliwość i może nagle zaatakować dziecko.

Pamiętajmy, że nawet jeśli pies toleruje pomysły dzieci, które należą do jego sfory, nie musi wcale wykazywać takiej tolerancji wobec obcych dzieci. Dlatego w przypadku kontaktu psa z dziećmi należy zachować szczególną ostrożność.

Jak bezpiecznie witać się z psem?

Z pewnością nie należy podchodzić do niego pewnym krokiem, nachylić się i patrząc prosto w psie oczy od razu przejść do głaskania po głowie i karku. Takie zachowanie w psim języku oznacza, że chcemy zademonstrować swoją siłę i przewagę, co może sprowokować zwierzę do okazania agresji.

Lepiej zachęcić psa, aby sam do nas podszedł i pozwolić mu spokojnie nas obwąchać. Nie głaszczmy go od razu po głowie – bezpieczniej pogłaskać psa po klatce piersiowej lub po boku. Nie należy też narzucać się z pieszczotami, gdy pies wyraźnie nie ma na nie ochoty.

Jak się witać z psem