Nauka czystości

Szczeniaki, jak wszystkie inne młode zwierzęta, nie kontrolują początkowo załatwiania potrzeb fizjologicznych i "wypadki" są nie do uniknięcia. Naukę zachowania czystości powinno się zacząć od razu, gdy tylko szczeniak pojawi się w domu. Jednak nie wolno go karać, gdy załatwi się w złym miejscu, ponieważ może to spowodować załatwianie się szczeniaczka ze strachu.

Piesek powinien początkowo załatwiać się w domu w określonym miejscu. Należy je od razu wyznaczyć. Najlepiej zrobić to poprzez wyłożenie go specjalnymi podkładami. Można zastosować podkłady dla ludzi, dostępne w aptekach, bądź specjalne podkłady dla zwierząt, dostępne w dobrych sklepach zoologicznych. Dobrym pomysłem będzie spryskanie takiego podkładu specjalnym preparatem zachęcającym szczeniaka do załatwienia się w wyznaczonym miejscu. Pomieszczenie, w którym przebywa szczeniak, nie powinno być zbyt duże, w przeciwnym wypadku może nie zdążyć do wybranego przez nas miejsca. Wszystkie miejsca, zabrudzone przez szczeniaka, należy dokładnie umyć, aby nie czuł on zapachu, korcącego do ponownego załatwienia się tam.

Każde załatwienie się pieska w wyznaczonym miejscu powinno być nagradzane smakołykiem. Metoda, którą polecają niektórzy treserzy, polegająca na wtykaniu nosa malca w jego odchody spowoduje utratę zaufania do właściciela i piesek będzie załatwiał się pod jego nieobecność. Podobnie może poskutkować karcenie szczenięcia podniesionym lub niskim głosem. W tym wieku jest ono bardzo wrażliwe na zmianę tonacji głosu właściciela i jest już to dla niego karą.
Pieska należy wyprowadzać do jego „psiej toalety” w mieszkaniu bezpośrednio po przebudzeniu, po zabawie oraz 15-20 minut po jedzeniu. Należy cały czas zabierać szczeniaka w to samo miejsce , wcześniej pozostawione tam zapachy będą go pobudzały do załatwiania się. Należy pozostać z nim do momentu, aż się nie załatwi, a następnie nagrodzić go psim smakołykiem bądź pogłaskaniem.

W momencie, kiedy nasz maluszek będzie miał już szczepienia przeciw chorobom zakaźnym i ograniczony kontakt z innymi zwierzętami, które mogłyby spowodować jakąś chorobę, należy nauczyć go załatwiania się na dworze. Jeśli zobaczymy oznaki chęci załatwienia się, takie jak obwąchiwanie podłogi lub krążenie po niej, musimy wyprowadzić go na dwór. Najlepiej pozwolić psu pójść wspólnie z nami, na smyczy, nie biorąc go na ręce. W ten sposób po kilku wyjściach szczeniak pozna drogę i będzie podchodził do drzwi, jeśli poczuje potrzebę. Musimy pamiętać także o tym, że pojemność pęcherza i jelit szczeniaka jest bardzo ograniczona. Dlatego właśnie należy go wyprowadzać przynajmniej co 4 godziny, nawet 6-8 razy dziennie. Pieska należy wyprowadzać z samego rana po przebudzeniu się, po każdej drzemce i posiłku, po zabawie i pozostawieniu go samego na krótki czas, przed położeniem się spać oraz za każdym razem, kiedy jest niespokojny, kręci się i skamle oraz podchodzi do drzwi.
Pamiętajmy! Nie wolno karać szczeniaka, który załatwił się w domu w innym miejscu niż wyznaczone, bądź nie na dworze. Sukces w nauce czystości nie zależy tylko od niego, ale także od nas.

data publikacji artykułu: 2007-11-19

Popularne teraz

Komentarze