Zdjęcie poglądowe
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Sylwester z psem

W czasie gdy my świetnie bawimy się i podziwiamy sztuczne ognie i fajerwerki, psy i koty dalekie są od dzielenia naszego entuzjazmu.

Większość domowych pupili odczuwa psychiczny niepokój związany z nadmiarem bodźców dźwiękowych i świetlnych o nieznanym dla nich pochodzeniu. Stres u zwierząt związany z sylwestrowym szaleństwem może objawiać się w różny sposób.

Przeczytaj jak zabezpieczyć swojego zwierzaka przed niepotrzebnym stresem.

W czasie gdy my świetnie bawimy się i podziwiamy sztuczne ognie i fajerwerki, psy i koty dalekie są od dzielenia naszego entuzjazmu.
Większość domowych pupili odczuwa psychiczny niepokój związany z nadmiarem bodźców dźwiękowych i świetlnych o nieznanym dla nich pochodzeniu.
Stres u zwierząt związany z sylwestrowym szaleństwem może objawiać się w różny sposób.

Do najczęstszych objawów zaliczamy:

napady agresji:

 • skierowanie w stosunku do siebie lub do otoczenia
 • warczenie
 • ataki nóg, ogona
 • atakowanie wyimaginowanych obiektów

halucynacje


zaburzenia w poruszaniu się:

 • bieganie wokół własnej osi
 • gonienie ogona
 • dreptanie w miejscu
 • nagłe zrywanie się do biegu
 • drapanie mebli

nadmierna wokalizacja


zaburzenia łaknienia:

 • wylizywanie lub wygryzanie łap
 • gryzienie tułowia
 • spożywanie nadmiernej ilości pokarmu lub wody
 • kłapanie zębami

nadmierne oddawanie moczu lub kału.

Stres zwierzęcia możemy łagodzić na kilka sposobów.

Bardzo istotne jest zachowanie właściciela. Ważny jest jasny system komunikowania się ze zwierzęciem. Aby nasze sygnały były jednoznaczne i zrozumiałe, należy najpierw zapoznać się z behawioryzmem naszych podopiecznych. Zwierzęta żyjące pierwotnie w stadzie mają zupłenie odmienny system porozumiewania się. Z tego powodu przenoszenie ludzkich zachowań na zwierzęta jest błędem i często prowadzi do wzmacniania bodźcow stresowych. Zwierzę zestresowane nie powinno być przytulane. Należy zostawić je w cichym i spokojnym miejscu o niewielkim natężeniu światła. Powinno mieć również dostęp do świeżej wody oraz ograniczoną możliwość ucieczki.

Jeśli wymienione metody nie pomagają można zastosować tymczasową pomoc farmakologiczną. Preparaty o działaniu uspokajającym w formie żelu lub feromonów rozpylanych w pomieszczeniu mogą być używane również w czasie innych sytuacji stresowych np. podczas podróży. Preparaty typu Kalm zawierają m.in. L-teaninę oraz tryptofan. Są to składniki naturalne i nie uzależniają zwierząt. Regulują metabolizm i wywołują stan relaksacji i uspokojenia. Tryptofan wykorzystywany jest również do syntezy serotoniny.

Niestety są zwierzaki, których lęk przed silnym bodźcem świetlnym lub dźwiękowym jest bardzo intensywny. Często ma on charakter fobii. W takich sytuacjach należy sięgnąć po mocniejsze farmaceutyki tłumiące świadomość zwierzęcia. Leki te hamują przekaźnictwo nerwowe w układzie noradrenergicznym, dopaminergicznym i serotoninergicznym, co decyduje o zniesieniu lęku. Niestety mogą uzależniać, dlatego zwierzęciu podaje się je pod ścisłą kontrolą lekarza weterynarii. Powyższe działania są bardzo istotne w przypadku zaburzeń behawioralnych, gdyż brak ingerencji ze strony właściciela może potęgować nieprawidłowe zachowania zwierząt.