Jak nauczyć papugę wchodzić do klatki?

Pomimo zakupienia nowej klatki papuga nie lubi spędzać w niej czasu? A może ptak zaczął unikać swojego azylu, wydawałoby się, że bezpodstawnie?

Jak nauczyć papugę wchodzić do klatki?

Pomimo zakupienia nowej klatki papuga nie lubi spędzać w niej czasu? A może ptak zaczął unikać swojego azylu, wydawałoby się, że bezpodstawnie?
Słowo „azyl” jest bardzo ważne w kontekście tego, czym dla ptaka powinna być jego klatka. To w niej spędzać ma on noce i w niej właśnie otrzymuje jedzenie oraz picie. Co jednak w przypadku, gdy jest inaczej?
Często podczas zakupu ptaka otrzymujemy propozycję, aby wraz z nim zabrać również jego klatkę. Rozwiązanie wydaje się trafne – w końcu papuga jest do niej przyzwyczajona i chociaż minimalnie nowe miejsce zamieszkania będzie jej się kojarzyło ze starym domem. Jednakże bywa, że unika jej jak ognia, nie dając się w niej zamknąć i krzycząc, gdy w niej przebywa. W takim wypadku należałoby zainteresować się przede wszystkim warunkami, jakie w niej panują. Czy jest ona czysta? Czy w jej wyposażeniu może być coś, co niepokoi papużki, jak lusterka, duże zabawki czy nawet wielokolorowe przedmioty? Czy wszystkie szczebelki oraz żerdzie są stabilne? Jeśli nawet wymiana patyczków nie przynosi żadnych pozytywnych rezultatów, powinniśmy rozejrzeć się za kolejną klatką, w miarę możliwości – różniąca się od dawnej.
Po zakupieniu papugi i oswojeniu się jej z mieszkaniem, nastaje czas, kiedy decydujemy się na wypuszczenie jej, aby mogła zupełnie oswoić się z miejscem, w którym przebywa. Ptak wtedy może niechętnie chcieć powrócić do klatki – to w końcu normalne, jest ciekawski. Nie powinniśmy jednak zostawiać go na noc poza nią, gdyż musi być świadomy, która część domu należy do niego.
Kwestię pierwszej nocy możemy pominąć. Drugiego dnia należy pokazać ptaku, że jego pożywienie znajduje się w klatce, najlepiej wymownie i w widoczny sposób, starając się podać mu ziarenko ze słoiczka bądź opakowania. W przypadku, gdy problem trwa przez drugą noc, będziemy niestety zmuszeni do złapania ptaka. Najlepiej zająć się tym w dwie osoby – jedna chwyta ptaszka, druga natomiast czatuje przy włączniku światła. Gdy papuga będzie senna, należy zgasić światło i zasłonić okna. Ptak widzi mniej więcej w podobny sposób, co my, więc najlepiej będzie, gdy nie będzie w stanie zobaczyć czubka własnego dzioba. W tym momencie musimy go złapać, od góry obejmując obiema dłońmi i blokując – ale nie ściskając! - możliwość poruszania skrzydłami. Nie powinniśmy, a nawet nie mamy potrzeby stosowania do tego siły. Miejmy jednak na uwadze, że ptak może zareagować różnie – z reguły powinien być zdezorientowany, co najwyżej krzyknie. Zawsze jednak należy mieć świadomość, że możemy zostać dziobnięci – przypadkiem lub nie. Pod żadnym pozorem nie wolno łapać papugi za pomocą kawałka materiału jak ręcznik czy koszulka. Czynność powinna być wykonana jak najszybciej, by nie stresować ptaka. Również nie należy jej wykonywać często, gdyż możemy nabawić ptaka traumy, w konsekwencji tym bardziej zniechęcając go do jego klatki (kojarzącej się z łapaniem go), a także naszych rąk.

Powody niewchodzenia do klatki

Ptak nie jest w stanie zlokalizować klatki
Jest to częsty problem w przypadku, gdy ptak jest w domu dopiero od kilku dni. Także zmiana położenia klatki może dezorientować papugę, sprawiając, że nie do końca kojarzy ona swoje bezpieczne miejsce z tym, w którym teraz się znajduje. Najlepiej, aby znajdowała się ona na wysokości wzroku, jednak nie w miejscu, w którym ptak mógłby poczuć się samotny, wyobcowany.
Ptak trafia do klatki, ale nie może znaleźć wejścia
Czy wejście do klatki nie jest za małe, za nisko, bądź znajduje się w nieoczywistym miejscu (jak obok ciasnej szafy)? Jeśli przesunięcie klatki przodem – to znaczy miejscem, w którym jest wejście – do reszty pokoju nic nie daje, zastanówmy się nad jakimś oznaczeniem wejścia klatki, na przykład umieszczając na rogach kawałki białego, czystego papieru, przewiązując je pomiędzy prętami. Poniżej wejścia możemy również umieścić jakąś gałązkę. Podstawę stanowi zapewnienie, aby wejście stało się dla ptaka oczywiste.
Klatka znajduje się w pobliżu miejsca, którego papuga się boi
Obojętnie, co tam jest – legowisko innego zwierzęcia, hałasujący odkurzacz czy inne urządzenie jak głośnik – należy to w miarę możliwości przesunąć z okolic klatki nie tylko z uwagi na psychiczny komfort zwierzaka – ptaki potrafią mścić się na przedmiotach, które je stresują. Ważne jest również, aby nie straszyć papugi w klatce, niezależnie od powodu. Gdy krzyczy, lepiej jest to zignorować i nagradzać ją, gdy się uciszy.
Papuga wie, że będzie zamknięta, co sprawia, że klatka staje się karą.
W żadnym razie nie powinniśmy traktować klatki jako miejsca karania zwierzęcia. Przed włożeniem go do niej nie należy na niego krzyczeć, a już pod żadnym pozorem zabierać mu jedzenie oraz picie w ramach ukarania.

data publikacji artykułu: 2017-05-02

Popularne teraz

Komentarze