Papuga krzyczy – co zrobić?

Wybierając papugę, często inni doradzają nam, aby zwrócić uwagę na to, czy pociecha lubi śpiewać. Jej głos nie jest ważny tylko dla nich, ale także i dla nas. Ile papug, tyle różnych piosenek, odgłosów, barw głosu. Co jednak w przypadku, gdy trafi nam się nie rozśpiewany, a rozkrzyczany model?

Papuga krzyczy – co zrobić?

Wybierając papugę, często inni doradzają nam, aby zwrócić uwagę na to, czy pociecha lubi śpiewać. Jej głos nie jest ważny tylko dla nich, ale także i dla nas. Ile papug, tyle różnych piosenek, odgłosów, barw głosu. Co jednak w przypadku, gdy trafi nam się nie rozśpiewany, a rozkrzyczany model?
Przede wszystkim powinniśmy liczyć się z tym, że nie zawsze ptaszki chcą śpiewać melodyjnie i harmonijnie, a czasem po prostu krzyczą. Jest to wyjątkowo problematyczne, gdy w domu znajduje się małe dziecko – jeśli decyzja o posiadaniu papugi pojawia się po nim, powinniśmy zrezygnować z niej do czasu, aż dziecko będzie większe, bądź należy starannie wyciszyć inne pomieszczenie, w którym miałby znajdować się ptak, jednak wyłącznie pod warunkiem, że w nim przebywaliby również ludzie, mogący spędzać z nim czas. W innym razie trzymanie ptaka i męczenie go samotnością byłoby szkodliwe dla jego zdrowia psychicznego, co mogłoby doprowadzić nawet do samookaleczania się.

Rozeznanie

Za krzykiem zawsze musi stać jakiś powód, którym mogą być:
hałas panujący za oknem (jak ptaki za oknem czy przejeżdżająca karetka),
hałas w domu (rozmowy, dzwoniący telefon, radio, telewizja – strach przed nieznanym bądź chęć zagłuszenia go),
wystraszenie się (przelatująca wrona, potłuczony talerz, spadnięcie papugi za szafę, nagłe włączenie odkurzacza, pies wchodzący do pokoju, a nawet kichnięcie),
samotność, w tym chęć zwrócenia na siebie uwagi,
głód bądź ogólnie odczuwanie dyskomfortu związanego z klatką (brud, brak świeżej wody, brak wapienka, sepii, trauma związana z obecną klatką),
chęć wyjścia z klatki i rozprostowania skrzydeł, chęć umycia się (niektóre gatunki),
chęć specyficznego „pośpiewania” (często młode ptaki mają taką potrzebę, która potrafi przemijać wraz z wiekiem).
Przede wszystkim należałoby upewnić się, czy warunki, w jakich znajduje się papuga, są dla niej odpowiednie. Może faktycznie woda w jej poidełku jest brudna, a chwilę przed naszym przyjściem do pokoju spadł jej z klatki jakiś patyczek? Sprawdzenie tego zajęłoby nam dosłownie chwilę. Co jednak, gdy to nie to?

Rządząca życiem papuga

W żadnym razie nie powinniśmy pozwolić, aby lokator utrzymywanego przez nas domu mówił nam, co mamy w danym momencie zrobić. Papugi są bardzo sprytne i potrafią skojarzyć, że ich krzyk pomaga osiągać inne rzeczy, jak otrzymanie smakołyka czy wypuszczenie z klatki.
Papuga powinna wychodzić z klatki tylko wtedy, gdy jest cicho, najlepiej na ręce właściciela. Gdy jest ich więcej, cała ta procedura dotyczy ich pojedynczo. W przypadku, gdy kolejne zaczną krzyczeć, nie powinniśmy się tym przejmować – są podekscytowane wizją wypuszczenia ich. Zupełnie nie należy tłumić tej radości.

Jak powstrzymać papugę przed krzyczeniem?

W ten sam sposób, w jaki powstrzymuje się dziecko przed śmianiem się, oczywiście pod warunkiem, że takie pomysły przychodzą nam do głowy. Krzyczenie jest zachowaniem naturalnym i decydując się na zakup papugi, powinniśmy być świadomi tego, w jaki sposób pierzaste stworki wyrażają swoje szczęście – a robią to właśnie krzykiem. Istnieje jednak jedna skuteczna metoda mająca na celu przynajmniej przyzwyczajenie ptaków do zmienienia (ściszenia) swego repertuaru.

System nagród

Nawet gdy bębenki uszne nie wytrzymują ptasiego krzyku, należy zupełnie ignorować ptaka, kiedy ten wydaje nieprzyjemne dla ucha dźwięki. Nie powinniśmy go uciszać, nawet odzywać się do niego do czasu, aż uciszy się, bądź zacznie ćwierkać ciszej – wtedy należy się papudze smakołyk (wypisaliśmy tu kilka przykładowych [link do artykułu o smakołykach]). Ważne, żeby nie był to składnik, który normalnie dosypujemy mu do jedzenia. Po pewnym czasie papuga zrozumie, że to nie jej krzyk daje jej ziarenka, ale właśnie bycie grzeczną. Nie zapominajmy jednak, że to nie jest metoda na tydzień – honorowaniem ładnego śpiewania powinniśmy się zajmować każdego dnia.

Wyciszenie pokoju

Kiedy ignorowanie krzyków papugi staje się niemożliwe niezależnie od przyczyny, jedyną metodą będącą kompromisem pomiędzy nami a papugą jest wyciszenie pokoju pianką akustyczną, dostępną do kupienia przez Internet. Należy jednak zwrócić uwagę na to, czy aby na pewno jest ona wyciszająca – niektóre z nich są do nich łudząco podobne, a służą muzykom do polepszania akustyki pomieszczenia. Najczęściej jednak wystarczy dokładne przeczytanie opisu produktu bądź kontakt ze sprzedawcą. Taką pianką dokładnie okleja się ściany pokoju. Ważne jest jednak to, aby pilnować papugę podczas latania, by przypadkiem nie wydrążyła dziur w wyciszającej piance.

Przykrywanie klatki lub pryskanie ptaka wodą

Metody te są dość kontrowersyjne z uwagi na to, że w kwestii głośności z papugą jest jak z małym dzieckiem i tak naprawdę jedyne, co można zrobić, to zaakceptować ich kukanie. Przykrywanie klatki potrafi może pomóc na chwilę, jednak – pomijając odcinanie zwierzęciu dostępu do świeżego powietrza oraz słońca – kompletnie go niczego nie uczy. Doświadcza on przez chwilę strachu, który może wzmocnić chęć obwieszczania tego całemu światu. Podobnie z opryskiwaniem ptaka wodą – może to go do niej zupełnie zrazić i pomóc tylko przez chwilę. Są to bardzo niepolecane sposoby.

Najgłośniejsze i najcichsze papugi

Choć w gruncie rzeczy wszystko to zależy od indywidualnych predyspozycji ptaka, na podstawie zdecydowanej większości danego gatunku sporządzono różne średnie, mające na celu zobrazować, które mają większą tendencję do wydawania niemiłych dźwięków.
Papugi uznawane za głośne:
nierozłączki, faliste (są gadatliwe, jednak nie tak głośne jak większe ptaki),
nimfy,
konury, mnichy, patagonki, amazonki,
rozelle, aleksandretty,
kakadu, żako, ary.
Papugi uznawane za ciche:
modrolotki (papugi kozie),
łąkówki, senegalki,
piona niebieskogłowa,
katarzynki (z tymi jednak bywa bardzo różnie).

data publikacji artykułu: 2017-04-19

Popularne teraz

Komentarze