Chłoniaki u fretki

Chłoniaki (z łac. Lymphoma) to choroby nowotworowe, które objawiają się powstawaniem złośliwych guzów w różnych obszarach organizmu w wyniku upośledzenia funkcjonowania układu limfatycznego. Najczęściej choroba ta objawia się powiększeniem wątroby, śledziony i węzłów chłonnych, choć może zaatakować praktycznie wszystkie inne organy np. szpik kostny, układ pokarmowy, układ nerwowy czy skórę.

Chłoniaki u fretki

Chłoniaki (z łac. Lymphoma) to choroby nowotworowe, które objawiają się powstawaniem złośliwych guzów w różnych obszarach organizmu w wyniku upośledzenia funkcjonowania układu limfatycznego. Najczęściej choroba ta objawia się powiększeniem wątroby, śledziony i węzłów chłonnych, choć może zaatakować praktycznie wszystkie inne organy np. szpik kostny, układ pokarmowy, układ nerwowy czy skórę.

Chłoniaki są nowotworami złośliwymi, jednak niektóre przypadki są mniej złośliwe od innych. Złośliwość chłoniaka to nic innego, jak możliwość przemieszczania się choroby w organizmie, czyli zdolność do robienia tzw. przerzutów. Komórki nowotworu złośliwego odrywają się od tkanki narastającego guza, a następnie przenoszone w układzie krwionośnym lub limfatycznym trafiają w inne miejsce organizmu, gdzie dają początek nowemu guzowi.

Fretki są podatne na powstawanie w ich organizmach chłoniaków. Przyczyną powstawania guzów w organizmie zwierzęcia mogą być uwarunkowania genetyczne, zarażenie retrowirusem lub ekspozycja na działanie karcynogenów – czynników rakotwórczych, powodujących mutację materiału genetycznego, takich jak np. niektóre chemikalia, promieniowanie czy alkohol.

Rodzaje chłoniaka u fretek

Ze względu na wiek fretki zaatakowanej nowotworem, rozróżniamy dwa typy choroby u fretek:

Typ młodzieńczy

– występuje u fretek w wieku 1 – 2 lata. Przebieg choroby jest nagły i szybki, co obniża szanse zwierzęcia na przeżycie. W tym przypadku przerośnięte niedojrzałe limfocyty atakują narządy młodej fretki, przy czym nie występuje zapalenie węzłów chłonnych, dlatego często choroba jest źle diagnozowana. W wyniku działania nowotworu następuje powiększenie śledziony, wątroby i grasicy.

Objawy są ostre i mogą przypominać problemy żołądkowe, takie jak:
wymioty
odwodnienie
wyczerpanie
biegunka
czarne smoliste stolce.
Jeśli została zaatakowana grasica, można zaobserwować też:
kaszel
trudności w oddychaniu.

Typ dojrzały

– występuje u fretek powyżej trzeciego roku życia. Chłoniak atakuje węzły chłonne, małe dojrzałe limfocyty powodują ich zniszczenie, a następnie przenosząc się na pozostałe organy upośledzają ich funkcje (np. wątroba, płuca, śledziona).

Objawy choroby u fretek starszych zależą od organu, jaki zostanie zaatakowany, jednak najczęściej można zaobserwować takie symptomy, jak:
utrata apetytu
senność
utrata masy ciała
powiększenie węzłów chłonnych
paraliż
biegunka
wymioty
powiększenie śledziony.

Diagnoza

W pierwszej kolejności lekarz weterynarii przeprowadzi badanie lekarskie fretki zwracając szczególną uwagę na węzły chłonne, śledzionę i błony śluzowe zwierzęcia, następnie przeprowadzi badania laboratoryjne bądź obrazowe, takie jak:
morfologia krwi – w przypadku występowania postaci młodzieńczej, lekarz będzie szukał we krwi niedojrzałych limfocytów, w przypadku choroby zwierzęcia dojrzałego, we krwi będzie widoczny niedobór płytek krwi, limfocytów i innych komórek krwi,
badanie biochemiczne krwi – we krwi chorej fretki można zaobserwować podwyższony poziom wapnia, niedobór żelaza (anemia), niski poziom glukozy czy inne anomalie sugerujące, które organy mogą być zaatakowane nowotworem,
biopsja – pobranie próbki organu do badania np. badanie szpiku kostnego lub węzła chłonnego,
badania obrazowe - RTG i USG pozwalają ustalić stopień zaawansowania choroby i lokalizację chłoniaka w organizmie zwierzęcia,
badanie serologiczne – badania obecności antygenów oraz przeciwciał narastających we krwi zwierzęcia, pozwala zidentyfikować rodzaj chłoniaka,
badanie histopatologiczne – wycięcie węzła chłonnego i zbadanie jego fragmentów pod mikroskopem pozwala ostatecznie potwierdzić chorobę.
Przeprowadzenie szczegółowych badań pozwoli też określić w jakim stadium rozwoju choroby znajduje się zwierzę, dzięki czemu będzie można dobrać optymalne metody leczenia. Rozróżnia się 4 etapy choroby nowotworowej w postaci chłoniaka:
etap I – zmiany nowotworowe widoczne są w jednym narządzie
etap II - zmiany widoczne są wielu węzłach chłonnych po jednej stronie ciała fretki
etap III – zmiany widoczne są w węzłach chłonnych po obu stronach ciała fretki, dodatkowo choroba rozwija się e śledzionie lub wątrobie, albo w obu jednocześnie,
etap IV - zaatakowanie innych organów wewnętrznych

Leczenie

Chłoniak jest chorobą nieuleczalną. Dodatkowo jest nowotworem złośliwym, który robi przerzuty i jest ciężki do opanowania. Dlatego w przypadku rozpoznania liczy się szybkie podjęcie leczenia fretki.
Chłoniaka można leczyć przy pomocy radioterapii i chemioterapii oraz usuwać go operacyjnie albo stosować odpowiednie leki. Dobór metody leczenia zależy od wielu czynników, m.in. od wieku zwierzęcia, stopnia zaawansowania choroby, kosztów jakie jesteśmy w stanie ponieść i czasu jaki możemy poświęcić na przywrócenie naszego pupila do zdrowia. Każda z metod niesie także ze sobą ryzyko pojawienia się objawów ubocznych, które np. w przypadku chemioterapii mogą być bardzo uciążliwe dla zwierzęcia.
W przypadku, gdy choroba jest już w stadium bardzo zaawansowanym, może się okazać, że jedyne co nam pozostało to opieka nad zwierzęciem w okresie terminalnym, polegająca przede wszystkim na uśmierzaniu bólu i poprawianiu komfortu fretki w jej ostatnich dniach poprzez podawanie jej odpowiednich farmaceutyków. Niekiedy jednak niezbędne może się okazać skrócenie cierpień zwierzęcia poprzez eutanazję.
Jeżeli rokowania fretki są dobre, najważniejsze jest skonsultowanie sprawy z doświadczonym lekarzem weterynarii, który powinien przedstawić plan leczenia zwierzęcia w różnych wariantach, uwzględniając plusy i minusy poszczególnych metod. Po wybraniu metody leczenia, lekarz poinstruuje nas jak się przygotować np. do operacji czy chemioterapii oraz jak dbać o zwierzę po przeprowadzeniu takich procedur (podawanie leków, obserwowanie pojawiania się efektów ubocznych itp.) Odpowiednie leczenie fretki prowadzi do remisji nowotworu i pozwala jej cieszyć się dobrym samopoczuciem przez wiele miesięcy po ustąpieniu objawów choroby.

data publikacji artykułu: 2011-11-22

Popularne teraz

Komentarze