Choroby skóry u fretek
Czasami, zwłaszcza gdy fretka jest już starsza, na jej skórze pojawiają się różne strupy, narośle i łyse placki. Są to choroby skóry, które mogą być spowodowane wieloma czynnikami, takimi jak niewłaściwa pielęgnacja, niewłaściwa dieta, infekcje bakteryjne, pasożyty czy nowotwory.
Choroby skóry u fretek
Czasami, zwłaszcza gdy fretka jest już starsza, na jej skórze pojawiają się różne strupy, narośle i łyse placki. Są to choroby skóry, które mogą być spowodowane wieloma czynnikami, takimi jak niewłaściwa pielęgnacja, niewłaściwa dieta, infekcje bakteryjne, pasożyty czy nowotwory.
Zadrapania i strupy
Jeżeli w okolicy uszu i szyi fretki pojawiają się zadrapania i strupy możliwe, że zwierzę ma zapalenie uszu. Najczęściej powoduje je pasożyt żerujący w uchu zewnętrznym o nazwie świerzbowiec uszny. Zadrapania na szyi fretki powodować też mogą pchły. Czasem gdy fretce nie zapewnimy rozrywki i zabaw, zaczyna się ona nudzić. Wtedy może przesadnie wylizywać i drapać swoje futro, a zbyt długie pazury tylko pogarszają sprawę.
Zbyt częste kąpiele i dieta uboga w tłuszcze mogą sprawić, że skóra fretki stanie się przesuszona co będzie zachęcać fretkę do jej drapania. Również w wyniku chorób takich jak np. nowotwór nadnerczy, skóra zwierzęcia staje się cienka i wrażliwa co wywołuje swędzenie.
Cysty
Na skórze fretek mogą formować się cysty naskórkowe, które są okrągłymi, łagodnymi guzami o charakterze torbieli. Narośle wypełnione są masami rogowymi i łojowymi a także elementami mieszków włosowych. Formują się kiedy wydzielina gruczołów skórnych np. łojowych zostaje uwięziona pod skorą w wyniku niedrożności tych gruczołów.
Cysty mogą pojawiać się też w wyniku zapalenia gruczołów, które znajdują się w okolicach odbytu. Są to gruczoły odpowiedzialne za produkcję specjalnej zapachowej substancji, która wykorzystywana jest przez fretki do komunikacji. Czasem zdarza się, iż ujście gruczołu ulegnie zatkaniu i jeśli wydzielina nie znajdzie ujścia może dojść do uformowania się cysty. Zwykle płynna wydzielina, zagęszcza się i staje woskowata. Cysty te mają zawsze owalny kształt, ale ich powłoka może z czasem twardnieć. Zwykle nie są większe od ziarenka grochu.
Cysty mogą samoistnie pękać, osuszać się i wysączać, a następnie formować od początku. Mają taki sam kolor jak skóra zwierzęcia, dlatego łatwo odróżnić je np. od ropienia. Są bezbolesne dla zwierzęcia, jednak ich nieleczenie, szczególnie w przypadku gruczołów, może doprowadzić do powstania stanów zapalnych i poważniejszych następstw. Cysty częściej formują się u zwierząt starszych i są łatwe do usunięcia.
Ropienie
Ropienie to lokalne infekcje, które powstają w wyniku ukłuć (np. podczas szczepień) lub małych ran. Maja postać bąbli wypełnionych ropą. W niektórych przypadkach towarzyszyć im może wysoka gorączka u fretki (temperatura ciała ponad 39,4 st C). Zwykle wchłaniają się samoistnie, nie powodując przy tym bólu. Przyczyną powstawania ropienia są bakterie, grzybice lub chemikalia, które podrażniają skórę. W niektórych przypadkach, gdy ropienie są duże można zastosować miejscowo antybiotyki lub zabieg. Oczywiście taki zabieg może przeprowadzić tylko lekarz weterynarii w sterylnych warunkach. Ropienie zwykle mają czarny kolor, ze względu na zawartość krwi.
Guzy nowotworowe
Nowotwory skóry są dość częste u starszych fretek. Jest ich wiele rodzajów, ich nazwy nawiązują do typu zaatakowanych nowotworem tkanek.
Włókniaki (łac. fibroma) – nowotwór łagodny powstały z tkanki łącznej.
Włókniakomięsak (łac. fibrosarcoma) – nowotwór złośliwy pochodzenia nienabłonkowego, ma postać twardego, niebolesnego, pokrytego zdrową skórą guza.
Gruczolak (łac. adenoma) – łagodny nowotwór nabłonkowy, wywodzący się z nabłonka gruczołów wydzielania zewnętrznego.
Gruczolakorak (łac. adenocarcinoma) - złośliwy nowotwór pochodzenia nabłonkowego. Wywodzi się z nabłonka gruczołów wydzielania zewnętrznego oraz z ich przewodów.
Guz komórek tucznych (mastocytów) – mastocyty to komórki tkanki łącznej oraz błon śluzowych. Nowotwór pojawia się w postaci dość dużych placków pokrytych strupem z objawami łysienia wokół nowotworu.
Naczyniak (łac. angiologa) – nowotwór łagodny wywodzący się z układu naczyń krwionośnych, zlokalizowany na skórze ma postać ostro odgraniczonych wypukłych plam o zabarwieniu sinoczerwonym lub drobnych guzków.
Rak podstawnokomórkowy skóry – najczęściej występujący nowotwór złośliwy skóry, charakteryzuje się niskim stopniem złośliwości, nie robi przerzutów.
Większość z tych guzów może zostać z powodzeniem usuniętych przez lekarza weterynarii. Czym wcześniej zaobserwujemy zmiany na skórze zwierzęcia i zgłosimy się do lekarza tym lepiej. Aby z większą dokładnością określić najlepszą metodę leczenia i szanse na całkowite wyleczenie fretki, lekarz może zasugerować wykonanie biopsji guza. Guzy najczęściej usuwa się chirurgicznie.
Łysienie
Przyczyn łysienia fretki może być wiele. Jednak najczęstszą jest nadprodukcja hormonów płciowych: estrogenu u samic i androgenów u samców. W wypadku samic hiperestrogenizm może być przyczyną rui permanentnej. W obu przypadkach nadprodukcja hormonów powodujących łysienie u fretek może być objawem nowotworu nadnerczy.
Grzybice
Najczęściej występującą chorobą grzybiczą u fretek jest grzybica skóry. Jest to choroba zlokalizowana u nasady włosów, zazwyczaj nie są uwidocznione zmiany skórne i nie występuje swędzenie. Widocznym objawem choroby są tzw. łyse placki, czyli obszary bez włosów, pokryte strupami. Najczęściej atakuje ona fretki młode lub starsze o obniżonej odporności. Ze względu na łatwe przenoszenie się grzybic, trzeba jak najszybciej skonsultować się z lekarzem weterynarii w celu postawienia diagnozy i przypisania odpowiednich leków.
Diagnoza i leczenie
Objawy chorób skórnych najczęściej są widoczne gołym okiem. Często wystarczy obserwacja, aby stwierdzić co dolega zwierzęciu. W przypadku nowotworów lekarz może zalecić dalsze badania laboratoryjne nowotworu w celu określenia najlepszej metody leczenia.
Zmiany skórne najczęściej leczy się stosując wszelkiego rodzaju maści nakładane na powierzchnię zmienioną chorobowo. W przypadku większych cyst, ropieni i nowotworów skóry najlepszym rozwiązaniem jest ich chirurgiczne usunięcie.