Helicobacter u fretki

Helicobacter mustelae to bakteria, która żyje w żołądkach większości fretek. Zwierzę może się nią zarazić poprzez kontakt z kałem innej, zarażonej bakterią fretki, jednak najczęściej to samica przenosi bakterię na swoje potomstwo. Niestety zakażenie helicobacter może powodować poważne choroby układu pokarmowego u fretki.

Zakażenie helicobacter u fretki

Helicobacter mustelae to bakteria, która żyje w żołądkach większości fretek. Zwierzę może się nią zarazić poprzez kontakt z kałem innej, zarażonej bakterią fretki, jednak najczęściej to samica przenosi bakterię na swoje potomstwo. Niestety zakażenie helicobacter może powodować poważne choroby układu pokarmowego u fretki.

Helicobacter mustelae może żyć w organizmie fretki nie powodując żadnych objawów nawet przez całe jej życie. Często pod wpływem stresu lub osłabienia organizmu Helicobacter staje się agresywny i powoduje problemy gastryczne u zwierzęcia. Mikroorganizm powoduje nacieczenie tkanek przewodu pokarmowego i niszczenie śluzówki gruczołowej żołądka, prowadząc tym samym do przewlekłego zanikowego zapalenia błony śluzowej żołądka i wrzodów żołądka.

Zanikowe zapalenie błony śluzowej to przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka prowadzące do zaniku komórek okładzinowych żołądka i zastępowania ich tkanką łączną, co w konsekwencji prowadzi do ograniczenia wydzielania kwasu solnego oraz poważnych problemów trawiennych. Bakteria atakuje komórki odpowiedzialne za produkcję śluzowego płaszcza ochronnego w żołądku, przez co ściany żołądka są narażone na działanie kwasu, co prowadzi do ich owrzodzenia. W wyniku długotrwałego, nieleczonego zakażenia bakterią Helicobacter mustelae, u zwierzęcia może dojść do powstania nowotworu żołądka, poważnych niedoborów składników odżywczych, anemii i innych zagrażających jego życiu następstw.

Podstawowe objawy zakażenia bakterią Helicobacter mustelae to:

wymioty
utrata apetytu
biegunki
ślinotok
czarne stolce
zgrzytanie zębami
otępienie
obolały brzuch
utrata wagi
odwodnienie
powiększone węzły chłonne.

W warunkach normalnych organizm zwierzęcia potrafi utrzymać bakterię pod kontrolą i nie dopuścić do jej inwazji. O ile fretka nie będzie chorowała na inną chorobę, która osłabi jej organizm lub nie dozna szoku, wstrząsu lub silnego stresu, objawy mogą się nie pojawić u niej wcale. Mimo że Helicobacter występuje u większości fretek, ogólnie zaleca się leczenie tylko tych zwierząt, u których pojawiły się już objawy zakażenia bakterią. Jeśli u fretki pojawią się pierwsze oznaki zakażenia bakteryjnego układu pokarmowego należy natychmiast zabrać ją do lekarza weterynarii na badania.

Diagnoza i leczenie

Lekarz może zdiagnozować obecność bakterii w żołądku fretki poprzez wykonanie odpowiednich badań jak gastroskopia i biopsja. Po potwierdzeniu obecności mikroorganizmów w organizmie fretki, lekarz przypisze odpowiednie antybiotyki. Konieczne jest też wprowadzenie łagodnej i lekkostrawnej diety oraz ograniczenie sytuacji stresowych, które mogą spowodować nawroty choroby i pogorszenie się stanu zdrowia fretki.

W przypadku gdy fretka cierpi na ostrą biegunkę najważniejszą rzeczą jest zadbanie o to, by nie doprowadzić do stanu odwodnienia jej organizmu. Odwodnienie może spowodować śmierć zwierzęcia w krótkim czasie, dlatego niezwykle ważne jest zabranie zwierzęcia do lekarza weterynarii kiedy tylko zaobserwujemy pierwsze objawy mogące świadczyć o zakażeniu helicobacter. Jeśli fretka jest już niebezpiecznie odwodniona lekarz spróbuje przywrócić jej odpowiedni poziom płynów za pomocą kroplówki. W takim przypadku konieczna też będzie hospitalizacja. Izolacja chorego zwierzęcia nie jest konieczna, fretki niezwykle rzadko zarażają się helicobacter od innych osobników w wieku dojrzałym. Jednak odosobnienie może być przydatne w celu wyciszenia i odstresowania zwierzęcia. Leczenie zwykle nie trwa dłużej niż 10 dni. Jeśli objawy nie ustąpią lub powrócą po tym czasie, należy niezwłocznie zabrać fretkę z powrotem do lekarza weterynarii.

data publikacji artykułu: 2011-12-03

Popularne teraz

Komentarze