Zdjęcie poglądowe
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Przełyk olbrzymi u fretki

Przełyk olbrzymi (Megaesophagus) to rozszerzenie przełyku wynikające z nieprawidłowego funkcjonowania unerwienia tej części układu pokarmowego. Funkcje przełyku zostają zaburzone. Kiedy fretka połyka jedzenie lub wodę, rozluźnione mięśnie przełyku nie mogą wywołać przemieszczania się pokarmu do żołądka, w wyniku czego pokarm zalega w przełyku fretki. Zalegający pokarm przyczynia się do dalszego rozszerzania przełyku, co w efekcie prowadzi do powstawania stanów zapalnych.

Przełyk olbrzymi u fretki

Przełyk olbrzymi (Megaesophagus) to rozszerzenie przełyku wynikające z nieprawidłowego funkcjonowania unerwienia tej części układu pokarmowego. Funkcje przełyku zostają zaburzone. Kiedy fretka połyka jedzenie lub wodę, rozluźnione mięśnie przełyku nie mogą wywołać przemieszczania się pokarmu do żołądka, w wyniku czego pokarm zalega w przełyku fretki. Zalegający pokarm przyczynia się do dalszego rozszerzania przełyku, co w efekcie prowadzi do powstawania stanów zapalnych. Postępująca choroba może doprowadzić do całkowitej atrofii mięśni w przełyku.

Powiększony przełyk wraz z zalegającą w nim treścią pokarmową stanowi ogromne zagrożenie dla życia zwierzęcia. Uciska on na tchawicę powodując trudności z oddychaniem oraz na mięsień sercowy doprowadzając do arytmii i innych zaburzeń jego funkcjonowania. Usiłująca opróżnić przełyk fretka stara się zwymiotować nieprzetrawiony pokarm. Może to jednak pogorszyć jej stan, powodując zachłyśnięcie się zalegającą treścią pokarmową, która z kolei może przedostać się do układu oddechowego powodując zapalenie płuc.

W związku z tym, że fretka z przełykiem olbrzymim nie może w prawidłowy sposób przyjmować pokarmów i wody, największym zagrożeniem jest wycieńczenie organizmu wynikające z niedożywienia lub jego odwodnienie, które w krótkim czasie może prowadzić do śmierci zwierzęcia.

Objawy

Objawy u fretek z przełykiem olbrzymim mogą występować w różnym czasie, z różnym natężeniem. Należy bacznie obserwować zachowanie zwierzęcia podczas i po jedzeniu, ponieważ każde zachowanie odbiegające od normy i powtarzające się w dłuższym czasie może świadczyć o chorobie.
Właściciele chorych fretek mogą zaobserwować następujące objawy:
wymioty tuż po jedzeniu,
problemy z przełykaniem,
otępienie,
osłabienie,
anoreksja,
utrata masy ciała,
odwodnienie,
świszczący oddech,
trudności z oddychaniem,
ślinotok,
kaszel i dławienie się,
zgrzytanie zębami.

Diagnoza i leczenie

Przełyk olbrzymi to rzadko diagnozowana choroba u fretek. Jednak w związku z tym, że lekarze weterynarii mają coraz większe doświadczenie w leczeniu fretek, coraz łatwiej postawić im prawidłową diagnozę w przypadku wystąpienia tej choroby. Ogólne rokowania dla fretek z chorym przełykiem nie są niestety dobre, średnio fretka przeżywa okres tygodnia po zdiagnozowaniu u niej występowania przełyku olbrzymiego. Wynika to przede wszystkim z faktu, że właściciele zbyt późno zabierają chore zwierzę do lekarza, kiedy już ma ono poważnie wyniszczony organizm. Największą szansę na pomyślne wyjście z choroby mają fretki, u których nie nastąpiło jeszcze odwodnienie. Niezwykle ważne jest, aby bacznie obserwować naszego pupila i w razie wystąpienia powtarzających się objawów, natychmiast zabrać go do lekarza weterynarii.

Choroba ta jest stosunkowo prosta do zdiagnozowania. Można to zrobić przy pomocy obserwacji zwierzęcia, zastosowaniu EKG serca, prześwietlenia rentgenowskiego klatki piersiowej lub endoskopii. Metody te wskażą na anomalie występujące w organizmie zwierzęcia, takie jak: powiększenie i arytmia serca, powiększenie przełyku i wypełnienie powietrzem.

Leczenie chorej fretki polega przede wszystkim na przywróceniu jej możliwości normalnego przyjmowania pokarmu i wody. W tym celu stosuje się leki obniżające wydzielanie soków żołądkowych, dzięki czemu ewentualne szkody, które mógłby wyrządzić kwas solny podczas wymiotów i zachłystywania się zostają zminimalizowane. Stosuje się także farmaceutyki, które mają za zadanie wzmocnić mięśnie górnego odcinka przełyku, żeby mógł on przekazywać treść pokarmową do żołądka.

Najważniejsze jest jednak odpowiednie karmienie i pojenie chorego zwierzęcia. Jeżeli fretka jest odwodniona trzeba będzie zastosować kroplówkę do czasu, gdy fretka będzie mogła przyjmować wystarczającą ilość płynów samodzielnie. Fretkę należy karmić 5-6 razy dziennie, stosując w tym celu niewielkie porcje. Nie wolno pozwolić by fretka miała przerwę między posiłkami dłuższą niż 8 godzin, ponieważ może ona mieć znów problem z przyjęciem pożywienia następnym razem.

Karmiąc fretkę z przełykiem olbrzymim trzeba koniecznie przytrzymać jej pyszczek do góry i zadbać o to, żeby zwierzę miało wyprostowaną szyję, tak aby jedzenie miało ułatwioną drogę do żołądka. Należy być cierpliwym podczas karmienia, które może trwać nawet 20 minut. Jedzenie powinno być podawane łyżką lub strzykawką, najlepsze są kaloryczne półpłynne papki, które nawet w niewielkiej ilości dostarczą zwierzęciu składników odżywczych i płynów jednocześnie.