Zdjęcie poglądowe
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Zapalenie ucha u fretki

Zapalenie ucha to ogólne określenie różnych stanów zapalnych ucha. U fretek najczęściej dochodzi do zapalenia ucha zewnętrznego po jednej lub po obu stronach. Infekcje uszu u fretek zwykle są następstwem żerowania w nich pasożyta o nazwie świerzbowiec uszny (z łac. Otodectes cynotis). Świerzbowiec uszny to częsta przypadłość u psów i kotów, nie omija on także fretek. W związku z tym, że niezwykle łatwo się rozprzestrzenia, może się przenieść na fretkę od innego zwierzęcia domowego (psa, kota czy innej fretki).

Zapalenie ucha u fretki

Zapalenie ucha to ogólne określenie różnych stanów zapalnych ucha. U fretek najczęściej dochodzi do zapalenia ucha zewnętrznego po jednej lub po obu stronach. Infekcje uszu u fretek zwykle są następstwem żerowania w nich pasożyta o nazwie świerzbowiec uszny (z łac. Otodectes cynotis). Świerzbowiec uszny to częsta przypadłość u psów i kotów, nie omija on także fretek. W związku z tym, że niezwykle łatwo się rozprzestrzenia, może się przenieść na fretkę od innego zwierzęcia domowego (psa, kota czy innej fretki). Często zdarza się, że młoda fretka zostaje zarażona pasożytem tuż po urodzeniu, przejmując go od chorej matki.

Świerzbowiec uszny to mikroskopijny pasożyt, który w przybliżeniu wygląda jak miniaturowy pająk albo krab. Dojrzałe świerzbowce bytują w zewnętrznym kanale usznym, gdzie samica składa też jaja. Po wykluciu larwy rozwijają się w kanale słuchowym i po ok trzech tygodniach są gotowe do zarażania innych osobników. Świerzbowiec uszny powoduje chroniczne podrażnienie wewnątrz ucha, które z kolei prowadzi do różnych zakażeń bakteriami i drożdżakami.

Objawy

Fretki rożnie reagują na obecność świerzbowca w ich uszach. Niektóre fretki zdają się nie zwracać na nie uwagi, podczas gdy inne drapią się intensywnie. Jest to spowodowane alergią na ślinę pasożyta, która występuje tylko u niektórych fretek. Pasożyty mają wpływ na gruczoły wytwarzające wosk uszny, który pod wpływem ich działania w kanale usznym zmienia konsystencję i kolor.

Fretki po jakimś czasie uodparniają się na świerzbowca, co powoduje zmniejszenie widoczności objawów. Nie znaczy to, ze fretka wyzdrowiała samoistnie. Niewyleczone zapalenie ucha spowodowane przez pasożyta moze doprowadzić do poważnych następstw: zapalenia ucha środkowego, przebicia błony bębenkowej, zapalenia opon mózgowych i ostatecznie do śmierci zwierzęcia. Dlatego należy bacznie obserwować pupila i zabrać go na kontrolę do lekarza weterynarii kiedy tylko zaobserwujemy następujące objawy:
pocieranie uszu
intensywne drapanie uszu
potrząsanie głową
pojawianie się strupów na szyi i z tyłu głowy – są one wynikiem drapania się fretki
zmiana koloru wydzieliny z uszu z jasnej na ciemną
zmiana konsystencji wydzieliny z uszu - staje się ona gęsta i grudkowata.

Diagnoza i leczenie

Obecność świerzbowca w uchu fretki łatwo zdiagnozować przy użyciu otoskopu, urządzenia laryngologicznego służącego do obserwacji wnętrza ucha. Można też wykonać wymaz z ucha i zbadać go pod mikroskopem w celu ustalenia przyczyny zakażenia.

Leczenie zapalenia ucha polega przede wszystkim na pozbyciu się przyczyny, czyli pasożyta, a następnie na wyleczeniu następstw jego działalności – infekcji bakteryjnych itp. W tym celu należy zwierzę zabrać do lekarza weterynarii, który przypisze odpowiednie leki: pestycydy na świerzbowca i antybiotyki na zakażenia bakteryjne. Mogą one być przeznaczone do stosowania miejscowego, bezpośrednio w uchu chorej fretki, lub ogólnoustrojowo, w postaci leków podawanych doustnie. Lekarz wyczyści też uszy fretki, aby ułatwić usuwanie zmienionej wydzieliny usznej. W żadnym wypadku nie można samodzielnie czyścic uszu zwierzęcia, gdyż można przez przypadek uszkodzić delikatną strukturę ucha i doprowadzić do przebicia błony bębenkowej fretki.

Aby zapobiec nawrotom pasożyta, wszystkie zwierzęta domowe, które miały kontakt z chorą fretką powinny zostać przebadane i leczone pod kątem zakażenia świerzbowcem usznym. Należy też zdezynfekować wszelkie przedmioty, z którymi miała kontakt chora fretka. W tym celu można użyć produktów przeciwpchelnych. Wcześnie wykryty świerzbowiec jest całkowicie wyleczalny, powrót zwierzęcia do zdrowia jest szybki i bezbolesny.