Zdjęcie poglądowe

Dieta przy przewlekłej niewydolności nerek (CKD)

Przewlekła niewydolność nerek jest częstą chorobą wśród kotów. Wdrożenie odpowiedniego leczenia oraz ustalenie zbilansowanej diety pozwala na spowolnienie postępowania choroby, a także zmniejsza intensywność jej objawów.

Podstawą żywienia kota z przewlekłą niewydolnością nerek (PNN) jest odpowiednio zbilansowany posiłek, który uwzględnia stosunek wapnia do fosforu, a także zawartość białka, potasu oraz kwasów tłuszczowych omega – 3.
Dieta dla kota chorującego na nerki budzi w ostatnich latach wiele kontrowersji. Z jednej strony na rynku dostępne są odpowiednio zbilansowane, specjalistyczne karmy, stworzone specjalnie dla kotów z problemami zdrowotnymi. Z drugiej zaś coraz większą popularność zyskuje żywienie kotów surowym mięsem (BARF).
W kwestii wyboru odpowiedniej diety dla kota z przewlekłą niewydolnością nerek zawsze powinniśmy słuchać zaleceń lekarza weterynarii.

Żywienie kota z przewlekłą niewydolnością nerek

Specjalistyczne karmy dla kotów z PNN mają za zadanie łagodzenie objawów mocznicy, a także zmniejszenie zaburzeń w równowadze wodno – elektrolitowej. Dzięki obniżonej zawartości fosforu oraz zwiększonej zawartości kwasów EPA/DHA oraz zawartości przeciwutleniaczy następuje spowolnienie rozwoju choroby. Koty chorujące na PNN często mają problem z tworzeniem się kamieni moczanowych, szczawianowych i cystynowych. Karma specjalistyczna jest tak zbilansowana, aby również ograniczyć ich powstawanie.

Pobieranie wody

Jeżeli zwierzę jest zdrowe, wówczas jego organizm zachowuje równowagę wodną. Oznacza to, że ilość pobieranej wody przez zwierzę równa się ilości wydalanej wody z organizmu. Gdy w organizmie wody jest zbyt dużo, nerki usuwają ją z moczem. W sytuacji, gdy wody w organizmie jest zbyt mała ilość, nerki zagęszczają mocz. Przy przewlekłej niewydolności nerek organizm kota traci zdolność do zagęszczenia moczu i następuje utrata znacznej ilości wody w postaci moczu o niskim ciężarze właściwym. U kota rozwija się wielomocz i zwiększone uczucie pragnienia. Aby zapobiec odwodnieniu zwierzęcia, należy zapewnić mu stały dostęp do świeżej wody. W sytuacji, gdy zwierzę odmówi spożywania wody, personel weterynaryjny zastosuje płynoterapię.

Stosunek fosforu do wapnia

Według badań, dieta z ograniczoną ilością fosforu znacznie wydłuża życie u kotów cierpiących na przewlekłą niewydolność nerek. W sytuacji, gdy pomimo ograniczenia fosforu w diecie, hiperfosfatemia nie cofa się, wówczas stosuje się substancje, które wiążą fosfor w świetle jelit. Warto mieć na uwadze, że podając karmę specjalistyczną nie powinniśmy mieszać jej z inną karmą bytową, ponieważ zawartość fosforu w diecie, którą dostarczymy kotu ulegnie podniesieniu. Z podobną sytuacją mamy do czynienia w trakcie podawania zwierzęciu suplementów diety. Preparaty tego typu mogą zawierać duże dawki fosforu, a to zaburzy leczenie zwierzęcia.

Sód i potas

Obniżenie zawartości sodu w podawanym posiłku, ma wpływ na obniżenie ciśnienia krwi u chorującego na PNN kota, co w przypadku tej choroby jest pożądanym zjawiskiem. Karmy specjalistyczne dla kotów z przewlekłą niewydolnością nerek zawierają więcej potasu niż karmy bytowe, ma to związek z występowaniem u chorego kota hipokaliemii.

Białko

PNN charakteryzuje się występowaniem azotemi, która prowadzi do mocznicy u chorego kota. Powodem tego jest gromadzenie produktów przemian spożytego białka, a także rozkładu białka pochodzenia endogennego. Zbyt duża ilość białka u kotów chorujących na przewlekłą niewydolność nerek powoduje występowanie zwiększonego pragnienia oraz zwiększonego oddawania moczu. Wysoka ilość białka w diecie może doprowadzić do uszkodzenia miąższu nerek, co w konsekwencji doprowadza do włóknienia narządu. Prawidłowe obniżenie zawartości białka w diecie poprawia stan zdrowia u kotów, wydłuża ich życie, nie powodując przy tym skutków ubocznych. Należy mieć na uwadze, że dieta dla kota chorującego na PNN powinna być kompletnie zbilansowana, ponieważ zwiększona ilość białka nie jest pożądana przy przewlekłej niewydolności nerek. Równie niebezpieczne może być dostarczanie organizmowi zbyt małych ilości białka. Niska podaż białka może doprowadzić do rozkładu białek pochodzenia mięśniowego, w dalszej kolejności do kwasicy i zaników mięśniowych. W konsekwencji następuje pogorszenie stanu zdrowia a nawet śmierć zwierzęcia.

Kwasy tłuszczowe z rodziny omega – 3

W przypadku PNN najlepsze efekty daje zastosowanie olejów z ryb morskich, ponieważ mają one wysokie stężenie kwasów EPA i DHA. Zawarte w takim oleju kwasy tłuszczowe mają działanie nefroprotekcyjne, dzięki któremu zmniejsza się reakcja zapalna, obniża cholesterol i ciśnienie krwi. W przypadku podawania kwasów omega – 3 także należy zadbać o to, aby dawka była odpowiednio wyliczona. Przedawkowanie kwasów tłuszczowych może doprowadzić do problemów żołądkowo – jelitowych u zwierzęcia.

Dieta domowa

Z uwagi na trudność jaką sprawia właścicielom kotów odpowiednie zbilansowanie posiłków, nie jest to dieta rekomendowana przez lekarzy weterynarii. Niestety gotowe przepisy, według których przygotowywany powinien być posiłek, nie zawsze są odpowiednio opracowane, a to może doprowadzić do pogorszenia się stanu zdrowia zwierzęcia.

Przewlekła niewydolnośc nerek u kotów jest poważnym schorzeniem. Jednak odpowiednia opieka zdrowotna w połączeniu ze zbilansowaną dietą może znacznie poprawić komfort życia pupila.