Eutanazja

Decyzja o przeprowadzeniu eutanazji na ukochanym zwierzaku należy do najtrudniejszych w życiu opiekuna. Jest ona rozwiązaniem ostatecznym, często także jedynym, jakie pozostało.
Zwierzęta cierpiące i przewlekle chore nie mają często wystarczającej witalności, pozwalającej na godne dotrwanie do naturalnego końca ich żywota

Eutanazja

Decyzja o przeprowadzeniu eutanazji na ukochanym zwierzaku należy do najtrudniejszych w życiu opiekuna. Jest ona rozwiązaniem ostatecznym, często także jedynym, jakie pozostało.

Zwierzęta cierpiące i przewlekle chore nie mają często wystarczającej witalności, pozwalającej na godne dotrwanie do naturalnego końca ich żywota. W takim wypadku warto się zastanowić, szczególnie jeśli przedsięwzięte działania lecznicze od długiego czasu nie przynoszą efektów, nad eutanazją. Wielu naszych podopiecznych, z racji zaawansowanego wieku i pogarszającego się stanu zdrowia, cierpi katusze przy wykonywaniu nawet najprostszych, codziennych czynności. Patrząc na męczarnie podopiecznego wielu z nas zadaje sobie pytanie o prawo człowieka do decydowania o sprawach życia i śmierci. Trudno się jednak oprzeć wrażeniu, że w przypadku cierpiącego psa lub kota uśpienie nie jest kwestią decyzji, ale swego rodzaju imperatywem. Jest też tak naprawdę postępowaniem, które pokazuje jak ogromny szacunek mamy dla życia naszego ukochanego pupila. Wielu opiekunów obawia się eutanazji, ponieważ lękiem napawa ich wizja dalszego funkcjonowania bez dotychczasowego towarzysza czy towarzyszki u boku. Tym bardziej podjęcie decyzji o odesłaniu zwierzaka na drugą stronę "tęczowego mostu" jest - w przypadku zwierząt skazanych na powolną i bolesną śmierć - wyrazem dużej odpowiedzialności i świadomości.

Jak przebiega zabieg ?

Zabieg eutanazji jest bezbolesny. Najpierw zwierzęciu podawany jest środek uspokajający. Następnie, podawana jest bardzo duża dawka barbituranów, po której w ciągu kilku sekund zwierzę zasypia. Natychmiastowo wyłącza się kora mózgowa. Po chwili, w wyniku celowego przedawkowania farmaceutyku, stłumiona zostaje akcja oddechowa, następnie zatrzymaniu ulega akcja serca. Zwierzę umiera we śnie, w spokoju i bez bólu. Osobą uprawnioną do przeprowadzenia zabiegu eutanazji jest w świetle polskiego prawa jedynie lekarz weterynarii. Posiadanie środków używanych do przeprowadzenia tej procedury podlega kontrolowanemu obrotowi, nadzorowanemu przez Inspekcję Weterynaryjną oraz Izbę Lekarsko-Weterynaryjną.

Co dzieje się z ciałem zwierzęcia po śmierci ?

Prawo nakazuje utylizacje zwłok zwierząt przekraczających wagę pół kilograma. Najkorzystniej jest w związku z tym pozostawić ciało zwierzęcia w lecznicy, w której wykonywano zabieg. Za opłatą kremacją zajmie się wyspecjalizowana firma. Poszerza się także ogólnopolska oferta cmentarzy dla zwierząt. Pupilowi można wówczas postawić nagrobek, odwiedzać miejsce jego pochówku. Wielu opiekunów bardzo ceni sobie tę formę kultywowania pamięci.

Litera prawa określa jakie zwierzę można poddać eutanazji - nieuleczalnie chore, cierpiące oraz agresywne, stanowiące zagrożenie dla człowieka (Ustawa o ochronie zwierząt).
W żadnym wypadku nie wolno usypiać zwierząt zdrowych !
Niestety nadal dosyć często w przychodniach weterynaryjnych pojawiają się właściciele zwierząt, postulujący o eutanazję, której powodem jest np. wyjazd opiekunów za granicę. Pomijając nawet - jakże istotny skądinąd - aspekt etyczny takiego przedsięwzięcia, w Polsce nie poddaje się eutanazji zwierząt w dobrej kondycji.

Źródłosłów słowa eutanazja oznacza "dobrą śmierć".
Pamiętajmy, że czasem trudne dla nas decyzje mogą być tymi, które naszemu ukochanemu czworonogowi przyniosą długo oczekiwaną ulgę i uwolnią go od bólu.

data publikacji artykułu: 2010-03-23

Popularne teraz

Komentarze