2019-02-13 08:05

Jak pobrać mocz do badania od kota

Badanie moczu to jedna z podstawowych metod diagnostycznych stanu zdrowia u kotów. Często jednak problemem jest sam proces pobrania moczu zwierzęcia. Jak zrobić to sprawnie, szybko i bez zbędnych komplikacji? Jest kilka sposobów.

Częste wizyty kota w kuwecie i towarzysząca temu wokalizacja, załatwianie się kota poza kuwetą oraz obecność krwi w moczu – to główne wskazania do wykonania w laboratorium badań analizy moczu. Wyniki mówią wiele o kondycji pęcherza i nerek naszych pupili. Warto cyklicznie wykonywać badania moczu i krwi, ponieważ dzięki temu jest możliwość szybkiego wykrycia choroby, często przed tym, aż wystąpią jej objawy.

Jak pobrać w domu próbkę moczu do badań?

Na szczęście nie ma jednej słusznej drogi i próbkę kociego moczu można pozyskać na kilka sposobów:

• Specjalny żwirek do pobrania moczu. Jest wykonany z tworzywa sztucznego i dostępny w lecznicach dla zwierząt. Rozsypujemy go w czystej, uprzednio wyparzonej kuwecie i cierpliwie czekamy, aż kot z niej skorzysta. Do żwirku zwykle dołączona jest specjalna pipeta, która służy do pobrania moczu z kuwety. Jeśli nie ma załączonej pipety, można w tym celu wykorzystać sterylną strzykawkę.

• Wykorzystanie pustej, czystej i wyparzonej kuwety. Ta metoda jest mniej skuteczna, głównie przez naturalne dla kota zachowanie polegające na zakopywaniu swoich odchodów. Warto jednak spróbować i ustawić przygotowaną kuwetę w miejscu, gdzie nie ma żadnych tekstylnych przedmiotów (mogłoby to zachęcić kota do oddania moczu np. na kanapę) W tym celu najlepiej sprawdza się zamknięcie kota na całą dobę w łazience lub kuchni. Gdy kot załatwi się w pustej kuwecie, strzykawką pobieramy mocz.

• Pobranie moczu w trakcie załatwiania się kota. To jedna z częściej praktykowanych metod stosowanych przez opiekunów mruczków. Polega ona na obserwacji kota i wykorzystanie momentu, gdy kot udaje się do kuwety w celu oddania moczu. Wtedy podkładamy pod ogon czysty i wyparzony plastikowy pojemnik lub tackę. Koty nie lubią przerywać oddawania moczu, dlatego są spore szanse, że uda się złapać próbkę do badań.

Jeśli udało się nam pobrać mocz, postarajmy się jak najszybciej dostarczyć go do punktu badań, najlepiej w przeciągu dwóch godzin od uzyskania próbki.

Metody pobierania moczu przez personel weterynaryjny:

• Cewnikowanie pęcherza moczowego. Przez cewkę moczową wprowadza się cewnik prosto do pęcherza i pobiera próbkę moczu do badań. W przypadku kotek jest to bardziej skomplikowana metoda, z uwagi na bardzo wąską cewkę moczową i trudność we wprowadzeniu cewnika. Minusem tej metody jest wywołanie stresu u zwierzęcia (często trzeba poddać zwierzę sedacji). Istnieje również ryzyko podrażnienia/uszkodzenia cewki moczowej i rozwoju stanu zapalnego i infekcji bakteryjnej cewki i pęcherza moczowego.

• Mechaniczne wyciskanie pęcherza moczowego. Metoda ta polega na wymacaniu pęcherza moczowego zwierzęcia przez powłoki brzuszne i delikatnego uciskania w celu opróżnienia pęcherza. Zabieg można wykonać u bardzo cierpliwych i spokojnych kotów.

• Cystecenteza. Bardziej inwazyjna i stresująca metoda pobrania moczu. Personel weterynaryjny nakłuwa pęcherz moczowy igłą i w ten sposób pobiera mocz. Istnieje ryzyko komplikacji w postaci krwawienia lub uszkodzenia okolicznych tkanek. Zabieg powinien wykonywać doświadczony personel, z użyciem sprzętu USG.

data publikacji artykułu: 2019-02-13

Popularne teraz

Komentarze