2018-10-16 14:00

Krioterapia w rehabilitacji zwierząt

Jedną z metod fizjoterapeutycznych jest termoterapia, która wykorzystuje bodźce termiczne takie jak zimne i wysokie temperatury.

Celem rehabilitacji jest pomoc, polepszenie jakości życia oraz zmniejszenie bólu. Jest to dział medycyny weterynaryjnej, który jest niezwykle istotnym uzupełnieniem opieki nad pupilem. Fizjoterapia jest stosowana w walce z chorobami ortopedycznymi, neurologicznymi, ale również po operacjach w celu szybszego powrotu do zdrowia. Może służyć jako terapia w walce z otyłością. Coraz częściej korzystają z niej także psy sportowe. Istnieje wiele metod leczenia takich jak: masaż, kinezyterapia, hydroterapia oraz fizykoterapia, która wykorzystuje występujące w przyrodzie naturalne czynniki fizyczne między innymi termiczne.

Krioterapia

Czyli leczenie zimnem. Może być miejscowe – pary skroplonych gazów o krańcowo niskich temperaturach. Do aplikacji stosowane są specjalne aparaty, które wykorzystują nadmuch parami skroplonego dwutlenku węgla lub ciekłego azotu, czy też zimne powietrze o minusowej temperaturze. W medycynie weterynaryjnej pojecie krioterapii występuje także pod leczeniem schładzającym. Warto jednak je od siebie odróżnić. Przykładem leczniczego schładzania mogą być zimne okłady po urazie, w których nie są stosowane temperatury kriogeniczne.

Jak działa?

Termoreceptory wywołują uczucie ciepła lub zimna. Reagują na zmiany temperatur. Rozmieszczone są w skórze i błonach śluzowych. Receptory zimna położone są nieco płycej. Temperaturę oprócz bólu oraz mocnego dotyku odbierają także wolne zakończenia nerwowe. Należy pamiętać, że receptory zimna i ciepła odbierają zmianę temperatury tylko wtedy, kiedy różni się ona od temperatury powierzchni skóry. Krioterapia wykorzystuje naturalne reakcje organizmu na zimno. Są to zachowania obronne, które przywracają równowagę funkcjonowania całego ciała. W pierwszej fazie występuje :


  • Skurcz naczyń krwionośnych
  • Zmniejszenie przepływu krwi
  • Zmniejszenie przepuszczalności błon komórkowych
  • Ograniczenie metabolizmu komórkowego
  • Zwiększenie napięcia mięśniowego

W fazie drugiej :

  • Rozszerzenie naczyń krwionośnych (czynne przekrwienie)
  • Zmniejszenie szybkości przewodnictwa nerwowego, czuciowego (analgezja) i ruchowego
  • Zmniejszenie napięcia mięśni

Działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i przeciwbólowe.

Kiedy stosujemy?

Krioterapię stosujemy najczęściej w przypadku różnych schorzeń ortopedycznych i neurologicznych. Najlepiej sprawdza się u pacjentów z patologicznym napięciem mięśniowym. Jest bardzo pomocna jako wstęp przed terapią manualną. Wspomaga leczenie bólu różnego pochodzenia np. dyskopatycznego. Ma wpływ na przewodnictwo nerwowe. Używana jest przy ostrych stanach zapalnych po urazach, silnych stłuczeniach oraz operacjach. Pomaga początkowo przy obrzękach i krwiakach. Usprawnia pojedyncze stawy. Stosowana po wysiłku zmniejsza uczucie bólu. Szczególnie pomocna w pracy z psami sportowymi, u których często występują zespoły przeciążeniowe. Może być stosowana profilaktycznie.

Przeciwwskazania

Jak do każdej metody leczenia musimy pamiętać, kiedy nie możemy jej stosować. Ograniczeniem do podjęcia krioterapii będą odleżyny, otwarte rany, odmrożenia, stany wyniszczenia i osłabienia organizmu oraz nadwrażliwość na zimno. Ze szczególną ostrożnością należy traktować pacjentów ze skórą pigmentowaną. Kiedy zauważymy nadmierne zainteresowanie okolicą poddawaną zabiegowi lub niepokój może to być sygnał do zakończenia zabiegu. Pamiętajmy, że nie robimy nic na własną rękę! O wskazaniu do krioterapii decyduje lekarz weterynarii lub zoofizjoterapeuta. Wyjątkiem może być nasza pierwsza pomoc po urazie zwierzaka najlepiej w drodze do lecznicy.

Schładzanie lecznicze

Terapia z wykorzystaniem zimna może być miejscowa – najczęściej są to zimne okłady po urazie. Ma to efekt przeciwbólowy, zmniejsza obrzęk, ogranicza ostry proces zapalny, ma wpływ na spadek metabolizmu komórkowego, minimalizuje formowanie się krwiaka. Natomiast ogólnoustrojowa np. zimne kąpiele działa na cały organizm. Jeśli chodzi o pierwszą pomoc w naszym domu w momencie nagłego urazu u zwierzaka, czy też u na,s to lód, a nawet zamrożony groszek z marchewką może być w tym momencie bardzo pomocny. Zimnego okładu nigdy nie kładziemy bezpośrednio na skórę ! Zawsze pamiętaj o zawinięciu go w ręcznik lub inny materiał. Weźmy także pod uwagę wielkość swojego pupila i miejsce urazu, aby wybrać odpowiednią wielkość tak zwanego cold packa. Czas zabiegu nie powinien przekraczać 20 minut.

Stosowanie temperatur kriogenicznych

Do takiej terapii stosowane są specjalne urządzenia do aplikacji par gazów o krańcowo niskich temperaturach. Główną zaletą jest krótszy czas zabiegu oraz uzyskanie szybkiego efektu analgetycznego czyli przeciwbólowego.

Zimnolecznictwo choć znane od zawsze często zapominane w praktyce, potrafi przynieść ulgę przy niejednym urazie.

data publikacji artykułu: 2018-10-16

Popularne teraz

Komentarze