Resekcja ucha u królika

Króliki typu Baranek cieszą się wśród hodowców ogromną popularnością, głównie ze względu na wyjątkowo niestandardowy wygląd. Są to największe z króliczych miniaturek - waga dorosłego osobnika dochodzić może do trzech kilogramów. Posiadają one, w przeciwieństwie do standardowych miniatur, wyjątkowo długie, opuszczone, można by rzec "klapnięte", uszy. To właśnie tak specyficznie zbudowany narząd słuchu może stać się przyczyna problemów u niejednego osobnika tego gatunku.

Króliki typu Baranek cieszą się wśród hodowców ogromną popularnością, głównie ze względu na wyjątkowo niestandardowy wygląd. Są to największe z króliczych miniaturek - waga dorosłego osobnika dochodzić może do trzech kilogramów. Posiadają one, w przeciwieństwie do standardowych miniatur, wyjątkowo długie, opuszczone, można by rzec "klapnięte", uszy. To właśnie tak specyficznie zbudowany narząd słuchu może stać się przyczyną problemów u niejednego osobnika tego gatunku.

Przyczyny zakażeń

Chroniczne bądź nawracające schorzenia uszu, na które Baranki są szczególnie podatne, stanowią poważny problem hodowlany. Są one rezultatem charakterystycznej budowy kanału słuchowego, a także braku odpowiedniej wentylacji wnętrza ucha, który to problem związany jest z występowaniem u tych zwierząt opuszczonej małżowiny. Schorzenia te mogą mieć różną etymologię (bakteryjną, grzybiczą), zawsze jednak ich intensywność i przebieg silnie uwarunkowane są budową uszu zwierzęcia.

Leczenie

Wiele farmaceutycznych sposobów leczenia tej dolegliwości nie przynosi oczekiwanych efektów. Chwilowe "zaleczenie" infekcji skutkować może silniejszym nawrotem choroby. W takim przypadku ropa produkowana jest w tak dużych ilościach, że utrudnia działanie leków miejscowych, których skuteczność wymaga dotarcia do źródła ogniska zapalnego. Nieleczone oraz chroniczne zakażenia grożą trwałymi zmianami w fizjologii ucha. Do takich należą chociażby owrzodzenie ucha oraz narastanie guzów lub polipów.

Resekcja

Resekcja ucha, znana także pod nazwą "procedura Zeppa", jest metodą wspomagającą, alternatywną dla wielokrotnego, często nieskutecznego leczenia środkami farmaceutycznymi.
Zastosowanie jej jest możliwe jedynie wtedy, kiedy w poziomym kanale słuchowym ucha królika nie występują żadne zmiany. Zabieg polega na nacięciu ucha i utworzeniu nowego "wejścia" (poprzez usunięcie chrząstki i części skóry) do kanału słuchowego. Po zabiegu odsłonięty zostaje dotychczas niewidoczny odcinek kanału poziomego, co znacznie polepsza wentylację, drenaż oraz ułatwia późniejsze aplikowanie leków.

Opieka pozabiegowa

Niezbędne jest podawanie królikowi zaordynowanych przez lekarza weterynarii antybiotyków oraz środków przeciwbólowych. Te ostatnie mają szczególnie duże znaczenie dla powrotu pupila do zdrowia. Króliki, jako zwierzęta bardzo wrażliwe na ból, reagują na jego obecność m. in. brakiem apetytu. Jak wiadomo, zatrzymanie ciągłej dostawy pokarmu, niezbędnej dla prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego zajęczaków, może skończyć się dla naszego podopiecznego tragicznie.
Na odcinku ucha, na którym przeprowadzony był zabieg pojawić się mogą niewielkie strupki, których nie należy usuwać aż do czasu zdjęcia szwów.

Skuteczność

Jak wspomniano wyżej, procedura Zeppa ma na celu zwiększenie drożności kanału słuchowego, co sprzyja lepszej wentylacji i bardziej efektywnemu wydalaniu ewentualnych wydzielin. Zabieg sam w sobie nie leczy, ułatwia jednak dostęp do kanału słuchowego, co - w związku z możliwością bardziej precyzyjnego aplikowania farmaceutyków - daje szansę na dokładne i całkowite wyleczenie dręczących zwierzę zakażeń.

data publikacji artykułu: 2010-06-01

Popularne teraz

Komentarze