Alergiczne pchle zapalenie skóry

Alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS) jest to choroba wywołana jadem pchlim. Przy APZS, zwierzę jest uczulone na alergen zawarty w ślinie pcheł. Po ugryzieniu przez tego pasożyta, alergen zostaje wprowadzony do organizmu i wywołuje uporczywy świąd. Nie zawsze możemy stwierdzić obecność pcheł w przypadku tej choroby, ponieważ to sam alergen wywołuje objawy.

Alergiczne pchle zapalenie skóry

Alergiczne pchle zapalenie skóry (apzs) jest to choroba wywołana jadem pchlim. Przy apzs, zwierzę jest uczulone na alergen zawarty w ślinie pcheł. Po ugryzieniu przez tego pasożyta, alergen zostaje wprowadzony do organizmu i wywołuje uporczywy świąd. Nie zawsze możemy stwierdzić obecność pcheł w przypadku tej choroby, ponieważ to sam alergen wywołuje objawy.

Objawy

Przy alergicznym pchlim zapaleniu skóry najczęstszymi objawami są: silny świąd, znaczne zmiany skórne, utrata sierści, uszkodzenia skóry wynikające z intensywnego drapania i wygryzania się (szczególnie w okolicach grzbietu, łap oraz pachwin) oraz wtórne zakażenia bakteryjne, wypryski a nawet sączące się rany. Zwierzęta próbują też drapać się przez ocieranie się o meble lub ścianę. Po rozchyleniu sierści można zaobserwować na skórze pchły lub ich odchody (odchody wyglądają jak czarne kropki przypominające fusy od kawy; gdy wyczeszemy je na chusteczkę higieniczną i zwilżymy, przybierają czerwonawą barwę). Jednak właściciele zwierząt nie zawsze wiążą objawy apzs z uczuleniem na ślinę pcheł, ponieważ czasami nie można stwierdzić obecności tych pasożytów na skórze zwierzęcia. Jeśli zwierzę jest uczulone, wystarczy ugryzienie jednej zabłąkanej przypadkowo pchły, aby wywołać alergię.

Leczenie

Podstawową zasadą leczenia jest wyeliminowanie czynnika alergizującego, czyli pcheł. Likwidacja pcheł zapobiegnie ukąszeniom, a więc i przedostawaniu się pchlej śliny do organizmu zwierzęcia. Na rynku dostępne są preparaty przeciwpchelne w różnych postaciach (spot-on, spray, szampony, pudry itp.), które stosowane regularnie pomogą zapobiec inwazji pcheł. Lekarz weterynarii dobierze właściwy dla naszego pupila środek i wyjaśni jak go stosować.
Oprócz odpchlenia, należy również zlikwidować larwy pcheł bytujące w otoczeniu zwierzęcia. Jednak samo pozbycie się pcheł nie zawsze rozwiązuje problem, ponieważ pozostaje jeszcze reakcja na wprowadzony do organizmu alergen. W takim przypadku należy zwierzę odczulić. Najczęściej stosowane w celu odczulania są sterydowe środki przeciwzapalne, które poda lekarz weterynarii po zdiagnozowaniu apzs.

data publikacji artykułu: 2009-06-16

Popularne teraz

Komentarze