2018-11-24 10:00

Choroby pazurów u psów i kotów

Pazur jest zwierzęcym odpowiednikiem ludzkiego paznokcia. U psów i kotów pełni dodatkowe funkcje , które pomagają im w codziennym życiu. Dlatego należy odpowiednio o nie dbać i reagować w sytuacjach, gdy pojawiają się nieprawidłowości. Schorzenia, jakie dotykają pazurów naszych domowych zwierząt, mogą powodować ból, apatię, przygnębienie lub kulawiznę.

Budowa i rola pazurów

Pazur jest rogową warstwą naskórka, zbudowaną z dwóch blaszek. Zewnętrzna warstwa jest warstwą twardszą, ochronną, wewnętrzna natomiast jest miękkim, skórnym tworem. Podstawową funkcją pazurów jest ochrona koniuszków opuszek. Pamiętajmy jednak, że nasze domowe psy i koty są drapieżnikami, naturalnie, więc wyposażone zostały w narzędzia pomocne przy poruszaniu się, podczas polowań służące do obrony i ataku, chwytania, szarpania zdobyczy. U kotów ważną rolą pazurów jest również wspomaganie kociej toalety oraz umożliwienie wspinania się.
Psi pazur rośnie w tempie około 2 mm na tydzień. W sytuacji całkowitej utraty potrzeba więc ponad pół roku, aby uległ on odbudowaniu. Aby utrzymać dobry stan pazurów naszych psów, musimy pamiętać o ich regularnym przycinaniu. W przypadku kotów, pazury ulegają złuszczaniu. Możemy pomóc naszym kotom wyposażając mieszkanie w drapaki, uchronimy tym samym nasze meble przed skutkami kociego manicure.

Choroby o podłożu bakteryjnym

Choroby o podłożu bakteryjnym są zwykle efektem doznanego w przeszłości urazu. Pazury często są połamane, widoczna jest opuchlizna palców, zanokcica, wydzielanie się płynu, czasem dochodzi do złuszczania. Nasze zwierzęta odczuwają ból, mają powiększone węzły chłonne, a w cięższych przypadkach może dojść do wtórnego zapalenia kości i szpiku. Konieczne jest usunięcie zmienionych chorobowo pazurów oraz zastosowanie antybiotykoterapii. Dodatkowo zalecane są kąpiele lub moczenie łap naszych zwierząt w szamponie zawierającym preparat o silnym działaniu bakteriobójczym i bakteriostatycznym, chlorheksydynie.

Choroby o podłożu grzybiczym

Choroba o podłożu grzybiczym, onychomikoza, występują u psów stosunkowo rzadko. Wywoływana jest przez dermatofity i występuje zwykle w formie asymetrycznej. Charakterystyczne dla niej objawy to rozmiękczenie płytki pazura, jego zniekształcenie i łamliwość. Po rozpoznaniu, zmienione pazury lub ich fragmenty są usuwane, a zwierzę poddawane terapii lekami przeciwgrzybicznymi. Jako leczenie wspomagające zaleca się kąpiele lub moczenie stóp w roztworach preparatów bakteriobójczych, przeciwgrzybicznych, antyseptycznych zaleconych przez lekarza weterynarii.
Jeśli pazury naszych pupili przebarwiają się na brunatno-czerwony kolor, zauważamy objawy zanokcicy oraz wysięk na powierzchni pazura, możemy przypuszczać, że powodem są rozwijające się drożdżaki. Drożdżyca jest bezpośrednią konsekwencją atopowego zapalenia skóry, bardzo często zmiany widoczne na pazurach są jedynymi objawami tej choroby.

Choroby o podłożu immunologicznym

Choroby o podłożu immunologicznym to m. in. pęcherzyca liściasta, powodująca zmiany w okolicy wału pazura, symetryczna onychodystrofia toczniowa, toczeń rumieniowaty, pęcherzowe oddzielanie się naskórka lub pęcherzyca zwykła. Diagnozę może postawić lekarz weterynarii na podstawie szczegółowych badań.

Choroba Raynauda

Choroba Raynauda, napadowe epizody skurczu naczyń krwionośnych palców, jest przypadłością dotykającą ludzi, ale występuje także u psów. Następują zmiany przerostowe pazurów, powstawanie nieprawidłowych krzywizn, przemijające zasinienie palców i ich opuszków powodują ból pazurów. Jako terapię, stosowane są długoterminowe terapie lekami rozszerzającymi naczynia krwionośne.

Poza wymienionymi, częstymi dolegliwościami są zmiany pourazowe, powstałe na skutek mechanicznego naruszenia struktury pazura np. podczas spaceru. Zmiany pazurów mogą mieć podłoże nowotworowe lub być powiązane z reakcjami polekowymi, zatruciami, z zapaleniem naczyń, z niedoborami żywieniowymi.

Obserwujmy i odczytujmy sygnały od naszych podopiecznych

Każdy właściciel doskonale zna zachowanie swojego pupila. Zwracajmy, więc uwagę na wszelkie symptomy wskazujące na pojawiające się problemy ze zdrowiem. Nasze domowe zwierzęta wysyłają nam sygnały świadczące o rozwijającej się chorobie. Kulawizna, apatia, wylizywanie łap lub zmiany widoczne gołym okiem, mogą wskazywać na rozwijające się choroby pazurów. Nie zawsze są one łatwe do zdiagnozowania, dlatego warto zasięgnąć porady lekarza weterynarii, który wykona badania, określi charakter zmian chorobowych i metody ich leczenia. Trzeba reagować na wszelkie niepokojące zmiany, zanim zdążą się rozwinąć, aby zapobiec powikłaniom i pozwolić uniknąć naszym pupilom bólu.

data publikacji artykułu: 2018-11-24

Popularne teraz

Komentarze