2018-11-26 08:00

Jak uniknąć zapalenia i prawidłowo dbać o uszy u psów i kotów?

Schorzenia uszu to częsty problem psów i kotów. Pierwotną przyczyną często są alergie pokarmowe lub obecność pasożytów np. świerzbowców. Wtórnie pojawiają się też zakażenia grzybicze (w tym drożdżaki Malassezia) lub bakteryjne (np. Psuedomonas, Staphylococcus).

Objawy zapalenia uszu są w większości przypadków łatwe do zauważenia przez opiekuna zwierzęcia i wymagają pilnej konsultacji u lekarza weterynarii. Najczęstsze niepojące objawy to trzepanie uszami (szczególnie u psów), drapanie uszu, zaczerwienienie skóry małżowiny usznej, nadmiar wydzieliny w kanale słuchowym, nieprzyjemny zapach wydzieliny, ból okolicy ucha. Lekarz weterynarii wykona odpowiednie badania i przepisze leki, które zniwelują ból i przyczynę zakażenia. Ważne jest także leczenie choroby podstawowej i ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza weterynarii dotyczącej higieny uszu.

Ważna jest profilaktyka

W przypadku nawracających infekcji konieczna jest odpowiednia profilaktyka – prawidłowa pielęgnacja i higiena uszu zgodnie z zaleceniem lekarza weterynarii, dzięki czemu ograniczone zostaje ryzyko namnożenia się drobnoustrojów wywołujących infekcję.
Wybierając produkt do czyszczenia uszu najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii. Polecane są produkty, które zawierają składniki upłynniające woskowinę oraz działające łagodząco na delikatny naskórek wnętrza kanału słuchowego np. Auriceum.

Jak prawidłowo czyścić uszy u psa lub kota?

1. Przygotuj kilka wacików. Wstrząśnij opakowanie produktu przed użyciem.
2. Podaj kilka – kilkanaście kropli płynu do zewnętrznego kanału słuchowego psa lub kota.
3. Masuj podstawę ucha przez ok 20 sekund delikatnymi, okrężnymi ruchami.
4. Pozwól pupilowi wytrzepać uszy, w naturalny sposób usuwanie w ten sposób nadmiar płynu wraz z zanieczyszczeniami
5. Pozostały nadmiar płynu i zanieczyszczenia delikatnie usuń wacikiem, oczyszczając ujście kanału słuchowego i małżowinę uszną. Nie wsuwaj wacika zbyt głęboko, nie używaj patyczków do uszu.
6. Nagródź pupila smakołykiem, a następnie powtórz te same czynności przy drugim uchu.

Składniki Auriceum łagodnie i skutecznie oczyszczają uszy oraz pomagają przywrócić prawidłową mikroflorę kanału słuchowego. Auriceum zawiera m.in. betaglukan i dekspantenol, które wspomagają gojenie i regenerację naskórka oraz substancje o działaniu keratolitycznym i antyseptycznym (m.in. srebro koloidalne i chitozan), dzięki czemu produkt polecany jest także u zwierząt z tendencją do stanów zapalnych.
Podczas czyszczenia uszu usuwany jest nadmiar woskowiny i martwych komórek naskórka tworzących środowisko rozwoju drobnoustrojów. Ponadto właściciel ma okazję regularnie skontrolować stan uszu podczas pielęgnacji i wcześnie zauważyć np. reakcję bólową w początkowym okresie rozwoju stanu zapalnego.

data publikacji artykułu: 2018-11-26

Popularne teraz

Komentarze