Krzywica

Krzywica jest chorobą występującą głównie u psów młodych w okresie szybkiego wzrostu. Narażone są na nią wszystkie szczenięta, jednak najbardziej te należące do dużych ras i szybko rosnące. Jest skutkiem niedoboru witaminy D3 w organizmie zwierzęcia.

Czym jest krzywica?

krzywica jest chorobą występującą głównie u psów młodych w okresie szybkiego wzrostu. Narażone są na nią wszystkie szczenięta, jednak najbardziej te należące do dużych ras i szybko rosnące. Jest skutkiem niedoboru witaminy D3 w organizmie zwierzęcia.

Przyczyny

krzywica jest wywołana poprzez niedożywienie, złe odżywianie, złe warunki trzymania zwierząt, brak ruchu na świeżym powietrzu oraz brak światła słonecznego, silne zarobaczenie oraz choroby przebiegające z zaburzeniami wchłaniania witaminy D3.

Zwierzęta trzymane w odpowiednich warunkach, zadbane oraz karmione odpowiednio zbilansowaną karmą nie są zagrożone krzywicą, dlatego nie ma potrzeby podawania im jakichkolwiek dodatków zawierających witaminę D3.

Objawy

krzywica rozwija się bardzo powoli, czasami nawet w przeciągu kilku miesięcy. Jej początkiem jest zazwyczaj powiększenie stawów skokowych i nadgarstkowych, a także różańcowate zgrubienia na końcach żeber. Oprócz tego może wystąpić bolesność i kulawizna kończyn, wklęśnięcie kręgosłupa, łukowate wygięcie kończyn, zmiany na zębach (uszkodzone szkliwo, opóźniona wymiana zębów mlecznych na stałe). Czasami występują bardziej ogólne objawy, jak niechęć do ruchu, brak apetytu i osowiałość, osłabienie odporności organizmu.

UWAGA!

Należy pamiętać, że pogrubione nadgarstki i przekrzywiające się łapy są charakterystycznymi dysproporcjami we wzroście mięśni, kości, wiązadeł i ścięgien u psów ras dużych i szybkorosnących, nie są objawami krzywicy. Natomiast różańcowate zgrubienia na końcach żeber u szczeniąt niektórych ras (np. bokserów) to ich normalny wygląd, a nie krzywica.

Diagnozowanie i leczenie

Krzywicę rozpoznaje się za pomocą badania klinicznego i zdjęcia RTG. Należy pamiętać , że objawy występujące przy krzywicy są podobne jak przy innych dużo częściej występujących schorzeniach aparatu ruchu, takich jak np. dysplazja, enostoza. Dlatego badanie kliniczne zawsze trzeba potwierdzić badaniem radiologicznym.

Jedynie po dokładnym potwierdzeniu krzywicy można rozpocząć leczenie. Podaje się wtedy odpowiednie leki. Oprócz tego bardzo ważne jest właściwe utrzymanie psa i prawidłowe żywienie odpowiednio zbilansowaną karmą.

data publikacji artykułu: 2008-01-04

Popularne teraz

Komentarze