2018-09-24 08:45

Nicienie płucne

Do niedawna przyjmowało się, że nicienie płucne nie występują w Polsce u zwierząt domowych. Zawsze były one spotykane u zwierząt dzikich, np. lisów, borsuków, łasic i kun, jednak zwierzęta domowe były od nich wolne. Okazuje się jednak, że obecnie stosunkowo często stwierdza się płucniaki u kotów i psów w Niemczech. Wygląda na to, że i w Polsce mogą być one częstsze niż nam się wydaje.

Nicienie płucne w Polsce

Nicienie płucne potencjalnie mogące pojawiać się w Polsce należą w zasadzie do dwóch gatunków. Pierwszym jest Capillaria aerophila, której formy dorosłe żyją w płucach, oskrzelach oraz tchawicy dzikich i domowych zwierząt mięsożernych. Często są stwierdzane u psów i kotów w Hiszpanii, Portugalii, Rumunii, w Niemczech. Samiec tego gatunku może dorosnąć do wielkości 15-25 mm, samica - nawet 25-32 mm.
Drugi nicień to Crenosoma vulpis, nazywany jest płucniakiem lisim. W Polsce notowano go do tej pory u lisów i borsuków. Ten gatunek ma nieco mniejsze wymiary - samica dorasta do 12-15 mm, samiec tylko do 3,5-8 mm.

Cykl życia nicieni płucnych

fot:Stefan Walkowski
fot:Stefan Walkowski

Dorosłe osobniki obu gatunków nicieni płucnych żyją w obrębie układu oddechowego zwierzęcia.
Samica po zapłodnieniu przez samca, składa tam jaja, które następnie są wykrztuszane przez zwierzę, połykane i trafiają do układu pokarmowego.

W przypadku C. aerophila jaja wydalane są do środowiska z kałem i po kilku tygodniach wylęgają się z nich larwy inwazyjne.

Zwierzę zaraża się zjadając same larwy lub żywicieli pośrednich, którymi są dżdżownice. W jelitach larwy przedostają się do naczyń krwionośnych i chłonnych i nimi wędrują do płuc, gdzie dojrzewają. W przypadku płucniaka lisiego cykl wygląda podobnie, przy czym z kałem wydalane są zawsze larwy inwazyjne, które poszukują żywicieli pośrednich - ślimaków.

Objawy zarażenia

Objawy zarówno u kotów, jak i u psów przypominają objawy zapaleń układu oddechowego na tle bakteryjnym lub wirusowym. Na początku dochodzi do wypływów z nosa, kichania, może towarzyszyć objawom świszczący oddech, a także przewlekły kaszel. Z czasem kaszel może się nasilać, a także w wyniku wtórnych zakażeń bakteryjnych może rozwinąć się zapalenie płuc i niewydolność oddechowa.

Diagnostyka nicieni płucnych

W przypadku podejrzenia występowania u zwierzęcia kapilariozy płuc należy wykonać badanie kału. W kale widoczne będą jaja pasożytów. Problemem może być mylenie jaj tego nicienia z jajami włosogłówki. Dla pewności pomocne mogą być badania molekularne.
Krenosomozę z kolei można potwierdzić, wykonując badania popłuczyn płuc lub badanie kału, jednak szukać w nim należy larw, a nie jaj.

Leczenie inwazji nicieni płucnych

Leczenie polega na podawaniu tych samych leków, co przeciw robakom układu pokarmowego, jednak w innych dawkach, czasem także podawane muszą one być w iniekcjach. Konkretne leki i dawki dobiera lekarz weterynarii, biorąc pod uwagę stan pacjenta i intensywność inwazji pasożytniczej.

data publikacji artykułu: 2018-09-24

Popularne teraz

Komentarze