2019-09-13 12:54

Nużyca u psa

Nużyca to występująca głównie u psów choroba pasożytnicza. Wywołują ją pasożyty z rodziny Demodex canis. U psów pojawiają się zmiany skórne, które wymagają leczenia.

Nużyca uaktywnia się zwykle w chwili, gdy organizm psa ulega osłabieniu. Każde zmiany skórne, które pojawiają się u zwierzęcia, wymagają szybkiej diagnostyki w placówce weterynaryjnej. Często to właśnie od szybkiego rozpoznania choroby, zależy szybsze wyleczenie wielu schorzeń, także tych skórnych.

Nużyca, zwana inaczej demodekozą, występuje najczęściej u młodych zwierząt i przybiera postać miejscowych lub uogólnionych zmian skórnych. Schorzenie to często wymaga długotrwałej terapii. W obecnej chwili znane są trzy gatunki roztoczy, które mają wpływ na występowanie choroby:

• Demodex canis – występuje najczęściej. Początkowo bytuje w mieszkach włosowych oraz gruczołach łojowych w obrębie głowy. W przypadku braku leczenia pasożyt może rozpowszechnić się w dalsze rejony ciała.
• Demodex injai – zasiedla głownie gruczoły łojowe. Jest najdłuższym gatunkiem nużeńców występujących u psów.
• Demodex cornei – zasiedla warstwę rogową naskórka. Jest najkrótszym gatunkiem nużeńców występujących u psów.

Diagnoza i leczenie demodekozy

W przypadku zdiagnozowanego nużeńca u psa, nie ma ryzyka, że tą chorobą zarażą się inne gatunki zwierząt czy ludzie. Warto wiedzieć, że nużeńce w małej ilości stale bytują na zwierzęciu i uznawane są za część fizjologicznej flory kolonizującej skórę psów. Ma to miejsce bez względu na wiek, rasę, czy płeć psa. Objawy choroby występują najczęściej w sytuacji, gdy z różnych przyczyn odporność zwierzęcia ulega obniżeniu. Diagnozę stawia się na podstawie oględzin zwierzęcia oraz na podstawie badania pod mikroskopem zeskrobiny głębokiej pobranej ze skóry pacjenta. Leczenie demodekozy zazwyczaj jest długotrwałe i wymaga systematyczności. W Polsce do jej leczenia zarejestrowane są preparaty typu spot on. Może się jednak zdarzyć, że przy bardziej zaawansowanych zmianach, niezbędna okaże się antybiotykoterapia.

data publikacji artykułu: 2019-09-13

Popularne teraz

Komentarze