Zdjęcie poglądowe
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Pomiar ciśnienia tętniczego krwi u psów i kotów

Diagnostyka kliniczna psów i kotów stale się rozwija. Nasze zwierzaki mogą korzystać z coraz to bardziej szczegółowych badań klinicznych. Jednym z nich jest pomiar ciśnienia tętniczego krwi.

Na nadciśnienie tętnicze częściej chorują zwierzęta, u których zdiagnozowano choroby serca, nerek oraz tarczycy. Nadciśnienie może pojawić się również u zwierzęcia chorującego na zespół Cushinga. Problemy z ciśnieniem mają także zwierzęta w starszym wieku. Warto zatem aby nasz pupil był monitorowany pod względem wysokości ciśnienia tętniczego.

Ciśnienie krwi określa się jako wypadkową pomiędzy pojemnością minutową serca, a oporem obwodowych naczyń krwionośnych. Wpływ na utrzymanie prawidłowego ciśnienia tętniczego krwi u zwierząt ma m.in. autoimmunologiczny układ nerwowy.

Wynik pomiaru może być również zależny od

Wynik pomiaru może być również zależny od:

• poziomu nawodnienia zwierzęcia
• poziomu stresu w trakcie badania
• statusu rozrodczego zwierzęcia
• rasy zwierzęcia

Jak wygląda takie badanie?

W placówkach weterynaryjnych najczęściej mierzy się ciśnienie psom i kotom. Pomiar wykonuje się za pomocą metody Dopplera. Polega ona na założeniu na przedniej lub tylnej kończynie albo na ogonie specjalnego mankietu. Skóra w tym miejscu zostaje wygolona po to, aby po przyłożeniu sondy dało się usłyszeć przepływ krwi. Co prawda wygolenie skóry przed badaniem nie jest niezbędne, jednak w ten sposób uzyskuje się dokładniejszy i bardziej miarodajny wynik. Badanie powinno zostać przeprowadzone wtedy, gdy zwierzę jest najspokojniejsze. Opiekun zwierzęcia powinien się nastawić na dłuższą wizytę u lekarza weterynarii, ponieważ czasem potrzeba chwili, aby zwierzę się uspokoiło, a badanie dało miarodajne wyniki.

Lekarz weterynarii po przeprowadzeniu badania określi poziom ciśnienia tętniczego oraz zaproponuje odpowiednie leczenie zwierzęcia.