2018-11-16 08:10

Rehabilitacja po złamaniach kości

Złamania są częstym powikłaniem urazów, szczególnie tyczy się to kości długich, które występują na kończynach. Do wspomagania przywrócenia sprawności często niezbędna okazuje się rehabilitacja.

Cel rehabilitacji

Fizjoterapia jest niezwykle istotnym elementem dopełniającym i wspomagającym w wielu przypadkach leczenie weterynaryjne. Ma na celu łagodzenie objawów, a zwłaszcza bólu. Redukuje stany zapalne oraz ogranicza i zapobiega zanikom mięśniowym. Poprawia komfort życia, wspomaga samodzielność pacjenta oraz przyspiesza proces zdrowienia.

Zanim zaczniemy fizjoterapię

Na jakość i szybkość gojenia się złamań kości będzie wpływało wiele czynników. Wszystko zależy gdzie znajduje się złamanie, w jakim stopniu doszło do uszkodzenia okolicznych tkanek, wiek oraz stan ogólny zwierzęcia także będzie tu kluczowy. Prawidłowo podjęte kroki oraz wczesna rehabilitacja są bardzo ważnym elementem wspomagającym leczenie. Podczas złamań, w zależności od wielu czynników stosuje się leczenie zachowawcze lub operacyjne. Zanim jednak zoofizjoterapeuta rozpocznie rehabilitację musi uwzględnić rodzaj złamania i leczenia oraz zalecenia lekarza weterynarii.

Leczenie zachowawcze

Polega na założeniu opatrunku unieruchamiającego na złamaną kończynę. Niesie to za sobą wiele złych konsekwencji. Miedzy innymi dochodzi do zaników mięśniowych, spowodowanych nie używaniem chorej kończyny. Zmniejsza się elastyczność oraz dochodzi do powstawania przykurczów w tkance mięśniowej. Chrząstka stawowa, więzadła oraz ścięgna także ulegają zanikowi, co w konsekwencji może prowadzić do nieodwracalnych zmian zwyrodnieniowych. Zmniejsza się również świadomość własnego ciała.

Jak działamy najpierw?

W okresie unieruchomienia kończyny stosujemy fizykoterapię oraz techniki manualne, takie jak:


  • Magnetoterapia – jest to zabieg fizykalny, wykorzystujący lecznicze pole magnetyczne. Ma działanie terapeutyczne. Przyspiesza zrost kostny, zwiększa gęstość tkanki kostnej, regeneruje tkankę miękką, poprawia krążenie. Ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Dobrze działa na układ nerwowy. Najważniejszą cechą w tym przypadku będzie to, że opatrunek nie stanowi przeszkody dla pola magnetycznego.
  • Elektroterapia TENS – jest to prąd o małej częstotliwości. Ma działanie przeciwbólowe, stymuluje wydzielanie endorfin. Jego działanie może utrzymywać się nawet do kilkunastu godzin.
  • Laseroterapia – wykorzystuje promieniowanie elektromagnetyczne. Ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i reparacyjne. Wspomaga mikrokrążenie oraz wzrost poziomu niektórych hormonów np. endorfiny, adrenaliny, noradrenaliny czy też serotoniny.
  • Masaż – zmniejsza napięcie tkanek, zapobiega zanikom mięśni, pomaga przy obrzękach. Dobrze działa na przewodnictwo nerwowe oraz zwiększa świadomość własnego ciała. Stymuluje między innymi proces krwiotwórczy i odpornościowy, odżywia tkanki. W okresie nasilonego bólu po złamaniu zaleca się krioterapię po masażu.
  • Ćwiczenia bierne – wykonywane są na dostępnych stawach w chorej kończynie. Mają na celu między innymi utrzymanie prawidłowego zakresu ruchu w stawie oraz zwiększenie produkcji mazi stawowej. Jeśli chodzi o tkankę mięśniową, redukują napięcia i zwiększają elastyczność.

O długości i częstotliwości zabiegów decyduje lekarz weterynarii lub zoofizjoterapeuta. Z czasem w miarę możliwości pacjenta wprowadza się ćwiczenia czynne i rozciągające. Mają one głównie na celu odzyskanie masy i siły tkanki mięśniowej. Przyspieszają zrost kostny.

Rehabilitacja po zdjęciu opatrunku

Do tej fizjoterapii wykorzystamy:


  • Hydroterapię – jest to trening w wodzie, a konkretnie w bieżni wodnej. Chodzenie lub pływanie w wodzie umożliwia przyjęcie pozycji spionizowanej oraz poruszanie się pacjenta, zanim będzie w stanie robić to na lądzie. Zachęca zwierzę do obciążania wszystkich kończyn oraz zwiększa zakres ruchu w stawach. Dzięki działaniu siły wyporu wody stawy nie są tak obciążane. Dzięki tym ćwiczeniom zwiększa się siła i masa mięśniowa.
  • Ćwiczenia czynne – mają na celu przede wszystkim przywrócenie zmysłu równowagi i świadomości swojego ciała. Do tego wykorzystywane są róże akcesoria rehabilitacyjne np. poduszki sensomotoryczne czy równoważnie.
  • Ćwiczenia rozciągające – mają na celu zlikwidowanie przykurczów mięśniowych, zrostów oraz zwłóknień.
  • Ultradźwięki – są jedną z metod fizykoterapii. Wykorzystują fale akustyczne o częstotliwości powyżej 20 000 Hz. Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Zwiększają rozciągliwość tkanki łącznej, zmniejszają napięcie mięśniowe. Przyspieszają gojenie się tkanek oraz rozbijają zrosty. Działają usprawniająco na przewodnictwo nerwowe.

Leczenie operacyjne i rehabilitacja

Metody fizjoterapeutyczne będą podobne jak przy leczeniu zachowawczym. Miejscowe zimnolecznictwo można wprowadzić tuż po operacji w celach przeciwbólowych i przeciwobrzękowych. Wszystkie inne metody będą praktycznie takie same. Z powodu chirurgicznej stabilizacji kości, ćwiczenia aktywne mogą być wprowadzane szybciej.

Fizjoterapia jest ważnym elementem pomagającym w usprawnianiu zwierzęcia, szczególnie po złamaniach. Wczesne wprowadzenie rehabilitacji pozwala szybciej dojść do zdrowia i pełnej sprawności. Dzięki niej istnieje mniejsze ryzyko wystąpienia powikłań. Pacjent w krótszym czasie ma szanse wrócić do samodzielności, długich spacerów i cieszenia się z życia.

data publikacji artykułu: 2018-11-16

Popularne teraz

Komentarze