2019-01-28 08:28

Szamponoterapia w dermatologii

Leczenie chorób skóry naszych zwierząt z zastosowaniem szamponoterapii wymaga od właściciela systematyczności i dużego zaangażowania. Jednak skuteczność tej metody w terapii miejscowej jest bardzo duża. Dzięki niej nasz pupil szybciej może wrócić do zdrowia.

Dlaczego warto wybrać szamponoterapię

Szamponoterapia jest obecnie podstawową metodą leczenia problemów skórnych u psów i kotów. Bardzo dobre rezultaty uzyskuje się zarówno w przypadku atopowego zapalenia skóry, alergii pokarmowej, jak i chorób endokrynologicznych, np. niedoczynności tarczycy oraz chorób pasożytniczych, np. nużycy. Większości z nich towarzyszy zakażenie bakterią gronkowca, kąpiel lecznicza jest natomiast najskuteczniejszą metodą jej leczenia. Substancje czynne zawarte w szamponach leczniczych wnikają podczas kąpieli nawet w najbardziej niedostępne miejsca. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, stosuje się różne preparaty, o różnym stężeniu substancji czynnych. Istotny jest również czas leczenia. Dzięki stosowaniu odpowiednio dobranej terapii szamponami leczniczymi możliwe jest ograniczenie lub odstąpienie od antybiotykoterapii oraz znaczące ograniczenie terapii przeciwświądowej. Zaletą tej metody jest również znacznie niższy koszt leczenia niż w przypadku antybiotykoterapii.

Jak działają szampony lecznicze

Aby szamponoterapia była zabiegiem skutecznym, bardzo ważne jest odpowiednie dobranie preparatu i stężenia substancji czynnej. Przy zakażeniu bakteriami gronkowca, najlepsze efekty uzyskuje się, stosując szampony zawierające chlorheksydynę. Jest to substancja o działaniu antyseptycznym, dzięki któremu likwiduje drobnoustroje na zwierzęciu. Ma również właściwości dezynfekcyjne, likwiduje drobnoustroje na przedmiotach nieożywionych. Jej działanie bakteriostatyczne i bakteriobójcze pozwala na usunięcie wielu grzybów, wirusów i bakterii, jest skuteczną metodą zwalczania gronkowców i drożdżaków. Chloheksydyna jest substancją bezpieczną dla naszych zwierząt, ponieważ nie ma toksycznego i drażniącego działania na ich skórę. Występuje w formie szamponów, żeli, maści, roztworów i chusteczek nawilżających. Pamiętajmy również, że preparaty dla zwierząt posiadają odpowiednie dla ich skóry pH. Natomiast preparaty przeznaczone dla ludzi w żadnym wypadku nie nadają się do stosowania u zwierząt.
Dla odpowiedniej skuteczności wybranego szamponu leczniczego, ważna jest dalsza część jego składu, w tym dodatek lanoliny lub gliceryny. Szampon powinien mieć też właściwości nawilżające, łagodzące, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.

Jak prawidłowo przeprowadzić kąpiel leczniczą

Szamponoterapia jest metodą bardzo czasochłonną i wymaga odpowiednich warunków do jej przeprowadzenia. Właściciel zwierzęcia, podejmując się tej terapii, musi być przygotowany na konieczność systematycznego wykonywania zabiegów. Ważne jest również prawidłowe ich wykonywanie. W pierwszej kolejności wykonuje się kąpiel wstępną, podczas której należy oczyścić skórę i sierść swojego pupila. Po spłukaniu nakłada się szampon leczniczy, który powinien pozostać na skórze psa przynajmniej przez kilka minut. Substancje czynne zawarte w preparacie muszą w tym czasie wniknąć w skórę. Następnie ponownie płuczemy naszego zwierzaka i wycieramy poprzez przykładanie ręcznika. Należy unikać mocnego tarcia, aby nie powodować dodatkowych podrażnień. To jak często należy wykonywać kąpiele lecznicze, zależy od konkretnego przypadku. Pamiętajmy jednak, aby nie przerywać terapii zbyt wcześnie, zmiany skórne mają bowiem skłonności do nawracania.

data publikacji artykułu: 2019-01-28

Popularne teraz

Komentarze