Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki
Jeśli z różnych przyczyn dojdzie do zaniku tkanki gruczołowej, zmniejsza się produkcja i wydzielanie enzymów trawiennych. Powoduje to zaburzenia w trawieniu pokarmów i we wchłanianiu związków odżywczych do organizmu.
Trzustka jest drugim co do wielkości po wątrobie gruczołem wydzielniczym w jamie brzusznej. Związana jest z przewodem pokarmowym.
Zbudowana jest z części zewnątrzwydzielniczej, która stanowi główną część gruczołu, oraz wewnątrzwydzielniczej składającej się ze skupisk komórek nabłonkowych zwanych wyspami trzustkowymi lub wyspami Langerhansa.
Część zewnątrzwydzielnicza produkuje sok trzustkowy zawierający enzymy trawienne(amylaza, trypsyna, chymotrypsyna i lipaza), które w jelitach rozkładają(trawią) węglowodany, białka, kwasy nukleinowe i tłuszcze.
Część wewnątrzwydzielnicza produkuje hormony takie jak insulina, glukagon i somatostatyna. Insulina obniża poziom glukozy we krwi, natomiast glukagon podnosi jej poziom. Somatostatyna hamuje uwalnianie innych hormonów.
Jeśli z różnych przyczyn dojdzie do zaniku tkanki gruczołowej, zmniejsza się produkcja i wydzielanie enzymów trawiennych. Powoduje to zaburzenia w trawieniu pokarmów i we wchłanianiu związków odżywczych do organizmu.
Mówimy wtedy o zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki.
Przyczyny choroby:
-zanik gruczołów trzustki
-długotrwałe zapalenie trzustki
-nowotwór trzustki
-młodzieńczy zanik trzustki
Najczęściej spotykaną przyczyną zewnątrzwydzielniczej niewydolności u psów jest młodzieńczy zanik trzustki. Najczęściej chorują młode psy dużych ras.
Często występuje o owczarków niemieckich i owczarków szkockich collie, u których stwierdzona została predyspozycja genetyczna.
Objawy choroby:
-chroniczne biegunki podczas których kał jest tłusty, obserwuje się burczenie w brzuchu
-pies je więcej niż zwykle a pomimo tego chudnie w zastraszającym tempie
-sierść chorych zwierząt jest przetłuszczająca się i matowa
-chorobie towarzyszy brak kondycji fizycznej
-niektóre psy mogą zjadać własny kał.
Rozpoznanie choroby:
-objawy kliniczne: biegunka i spadek masy ciała
-badanie krwi, moczu i badanie radiologiczne nie wykazują odstępstw od normy.
-badanie kału na strawność, podczas którego stwierdzamy w kale resztki niestrawionego pokarmu, specjalistyczne barwienia umożliwia wykazanie w kale obecności niestrawionych tłuszczów i włókna.
-TLI (trypsin-like immunoassay) - jest to najskuteczniejsza metoda diagnozowania zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki! Metoda jest bardzo czuła i specyficzna dla tej choroby. Przy jej pomocy wykonuje się pomiar trypsynogenu i trypsyny w surowicy krwi - wyniki poniżej 2,5 µg/l u psów i poniżej 8 µg/l u kotów są potwierdzeniem zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki.
Leczenie:
-podstawą leczenia jest doustne podawanie preparatów zawierających enzymy trzustkowe(tabletki, proszek, podrobione, surowe trzustki bydlęce lub wieprzowe)
-stosować należy karmę o dużej strawności, niskotłuszczową i ubogą we włókno, konieczny jest dodatek witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (wit. A, D, E i K) oraz witamin B12.
- istnieją również specjalistyczne diety lecznicze dostępne w gabinetach weterynaryjnych
Rokowanie:
Odpowiedź na leczenie preparatami zawierającymi enzymy trzustkowe jest zazwyczaj dobra, jednak leczenie trwa najczęściej do końca życia i każde przerwanie podawania leków może prowadzić do nawrotu objawów.
Profilaktyka:
W przypadku zaniku trzustki należy przedsięwziąć odpowiednie kroki w praktyce hodowlanej.